Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Zooterapie aneb když zvířata léčí

Zooterapie aneb když zvířata léčí
Pacienty oddělení dlouhodobě nemocných (ODN) jihlavské nemocnice navštěvuje v rámci tzv. zooterapie psí kamarád jménem Fox. Osmiletá čivava za pacienty poprvé přišla v říjnu letošního roku a od té doby chodí minimálně dvakrát do měsíce.
 

 
 

„Zooterapie je metoda ucelené rehabilitace za podpory a přítomnosti zvířat. Využívá jejich pozitivního působení na zdraví člověka, přičemž zdraví je myšleno přesně podle definice WHO jako stav úplné psychické, fyzické a sociální pohody,“ uvedla Jaroslava Pecková, zdravotní sestra ODN, kterou jako první napadla možnost využití psa k terapeutickým účelům. Tato forma terapie zlepšuje citové, rozumové a pohybové schopnosti lidí. Kromě exaktně měřitelných výsledků, jako je pokles krevního tlaku, zpomalení srdečního rytmu, zklidnění a prohloubení dýchání, je třeba vyzdvihnout jen těžko přesně vyjádřitelné profity, které zvíře pacientovi přináší, a to psychologickou a duševní pomoc.

 

„Foxovi samozřejmě dělá doprovod jeho majitelka. Tou je naše kolegyně, zdravotní sestra ODN, Pavla Kočková. Ta se k této činnosti zavázala dobrovolně a zcela bez nároku na odměnu,“ představila Pecková majitelku psa. Ten je ve výborném zdravotním stavu a pořád v dobré náladě. „Fox má platné očkování, je pojištěn a naše činnost je smluvně ošetřena,“ doplnila Pavla Kočková.

 

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 14.11.2011 / 14.11.2011

Počet návštěv: 9783
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek