Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Znalostní cesta studentů na Tchaj-wan a česká stopa v podobě 3D tiskáren

Znalostní cesta studentů na Tchaj-wan a česká stopa v podobě 3D tiskáren
Už počtvrté vyslal Kraj Vysočina osmičlennou skupinu studentů a jednoho učitele ze čtyř krajských středních technických škol na znalostní cestu na Tchaj-wan. Desetidenní program připravený ve spolupráci s partnerským Institutem pro informační průmysl důsledně v angličtině zahrnoval nejen prohlídky škol a jejich moderního vybavení, ale i návštěvu specializovaných institucí a veletrhů zaměřených na HiTech, automatizaci v průmyslu, robotické technologie, autonomní řízení, programování a budoucnost IT. Své postřehy ze znalostní cesty absolvované loni v prosinci nyní studenti prezentovali před členy Rady Kraje Vysočina, ale i před nejvyšším představitelem Tchaj-wanu v ČR, vedoucím Tchajpejské ekonomické a kulturní kanceláře, panem Liang-Ruey Ke.
 

 
 

Zásadní českou stopou, které si nešlo při návštěvě tchajwanských škol nevšimnout, bylo jejich početné vybavení 3D „českými“ tiskárnami. Každý z žáků měl vlastní zařízení, jehož autorem je český technologický vývojář Josef Průša, rodák z Havlíčkova Brodu. Návštěva IT veletrhů některé z účastníků inspirovala a motivovala při rozhodování o budoucím směřování vlastního vysokoškolského studia. Velice působivé byly například ukázky programování, kterému se věnují už  děti na základních školách, ale i preventivní opatření chránící domácnosti před zemětřesením. Ohromení z ovládnutí pohybu a času zažili studenti při svezení jedním z nejrychlejších výtahů na světě, který se nachází v mrakodrapu Taipei 101. 89 podlaží zvládne zdolat za 39 sekund. Součástí znalostní cesty byla i návštěva místního ministerstva školství a ministerstva zahraničí, návštěva tradičních přírodních památek, cestování rychlovlakem nebo ochutnávka tradiční kuchyně.

Cesta studentům nejen rozšířila povědomí o nových technologiích i odlišné kultuře, navíc jim umožnila komunikovat v cizím jazyce, zbavila obav z cestování a jak jeden z účastníků dodal, dala jim příležitost překonávat sami sebe.

 

Kraj Vysočina spolupracuje s Institutem pro informační průmysl již od roku 2009. Vedle studijních cest realizoval hned několik úspěšných projektů s využitím dobré praxe tchajwanské strany – chytré osvětlení v Nemocnici Pelhřimov, provozování odborné učebny na pelhřimovské SPŠ a SOU, občané pak mohou využít například elektronické objednávání do krajských nemocnic – eAmbulanci.

 

Video, které shrnuje průběh celé Znalostní cesty 2019 zde:


 • Václav Jáchim, odbor informatiky
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.2.2020 / 20.2.2020

Počet návštěv: 6325
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies