Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Změny v úpravě správy silnic první třídy

Ilustrační foto silnice
Sněmovna Parlamentu ČR schválila návrh novely zákona o pozemních komunikacích. Stát zřejmě bude moci pověřit kraje jen některými činnostmi souvisejícími s údržbou a opravami silnic první třídy, které se nacházejí na jejich území. Podle aktuálního znění normy může stát prostřednictvím svých ředitelství silnic a dálnic převést na kraje pouze celkovou správu těchto silnic, což je pro některé kraje limitující. „Stát si tak otevírá možnost využívat krajských technických kapacit, například jen pro běžné opravy a zimní údržbu, aniž by se na regiony přenášela odpovědnost za úplnou správu silnic prvních tříd. Výhodou z pohledu kraje i řidičů je především zajištění standardu zimní údržby v reálných časech,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Novela zákona, kterou ještě musí schválit Senát PČR a podepsat prezident České republiky, umožní, aby se kraje mohly na svém území podílet na údržbě silnic I. třídy patřících státu. Stát tak bude moci využít vybudovanou infrastrukturu a technické kapacity pro údržbu silnic, kterými disponují krajské správy a údržby silnic. Současný zákon o pozemních komunikacích v podstatě neumožňoval krajům zapojit se do péče o silnice I. třídy. Stát totiž mohl na kraje převést pouze jejich kompletní správu. To ale pro kraje znamenalo neúměrnou finanční zátěž, a proto se logicky bránily podepisovat příslušné smlouvy.


Krajská správa a údržba silnic Vysočiny v současné době kromě správy krajských silnic II. a III. třídy zajišťuje zimní a běžnou letní údržbu 441 kilometrů státních silnic I. třídy. 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 27.2.2017 / 27.2.2017

Počet návštěv: 7816
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek