Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí
Jako pomůcku pro ochranu životního prostředí v obcích (včetně územního plánování a plánování rozvoje obcí, projektování staveb, aktivní péče o prostředí obce, management krajiny apod.) předáváme obcím jako významné cílové skupině výsledky aktuálně dokončeného přeshraničního projektu řešící propojení přírodních lokalit prostřednictvím migračních koridorů mezi Českou republikou a Rakouskem. Jedná se o biotopy a populace kopytníků (jelena a losa) a tří druhů šelem (rysa, vlka a medvěda).
KARTY KRITICKÝCH MÍST migračních koridorů zvláště chráněných druhů velkých savců - losa evropského, jelena lesního, medvěda hnědého, vlka obecného a rysa ostrovida
Závěrečná zpráva o zpětném odběru elektrospotřebičů v roce 2019 od společnosti ELEKTROWIN a.s.
Akční plán na roky 2019 až 2025
pro realizaci opatření k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina
Od 1. 9. 2012 Krajský úřad Kraje Vysočina jako orgán ochrany ovzduší podle § 30 odst. 1 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, aktivně zpřístupňuje veřejnosti informace o podaných žádostech k umístění, stavbě a provozu stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší a vydaných stanoviscích k územním a regulačním plánům.
Hlavní soutěž posuzuje množství vytříděného odpadu, kvalitu sběrné sítě a efektivitu sběru. Podkladem pro hodnocení jsou data ze čtvrtletních výkazů zasílaných obcemi do společnosti EKO-KOM a.s. za období IV. 2017, I – III. 2018. Vítězové hlavní soutěže získají v prosinci od kraje finanční dary v celkové výši 360 tisíc Kč.
Kongresový sál sídla Kraje Vysočina včera zaplnilo na 120 zástupců samospráv, úředníků odpadového hospodářství obcí, školních koordinátorů a realizátorů ekologické výchovy. Všichni se účastnili druhého ročníku konference zaměřené na příklady dobré praxe z oblastí předcházení vzniku odpadů a využití vytříděných odpadů.
Plán odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 byl schválen na jednání Zastupitelstva Kraje Vysočina dne 2. 2. 2016 usnesením 0048/01/2016/ZK.
V letošním roce bylo na Vysočině zaznamenáno 13 hnízd orla mořského. Dvě hnízda zůstala neaktivní a v sedmi případech se orli úspěšně zahnízdili a na svět přivedli vždy po jednom mláděti, v jediném případě se rodičům podařilo vyvést dvě orlí mláďata. Celkem bylo okroužkováno osm jedinců barevnými odečítacími kroužky, které umožní sledovat vývoj vysočinské populace orlů mořských.
Minimálně stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy se týká návrh nové vyhlášky, která obsahuje striktně omezující opatření na rozšíření ochranného pásma II. stupně vodního zdroje nádrže Švihov na Želivce. Vedení Kraje Vysočina se společně se zástupci zemědělců a zainteresovaných obcí snaží do znění nové vyhlášky připravované pro Povodí Vltavy zasáhnout.
Kraj Vysočina a město Jihlava od roku 2010 financují společný projekt měření kvality ovzduší prováděné v průmyslové zóně Jihlavy. Z aktuálních dat za rok 2016, které dnes na jihlavské radnici představili odborníci z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že v rezidenčních částech Jihlavy je velmi dobrá kvalita ovzduší, blížící se tzv. pozaďovým hodnotám.
Dnes se v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě a pod záštitou krajského radního Martina Hyského uskutečnil bezplatný seminář zaměřený na aktuální problematiku lesního hospodářství. Pro důležité informace si přijeli vlastníci lesů, odborní lesní hospodáři, zástupci správy lesů i další zájemci z řad veřejnosti. „Lesy jsou významnou složkou životního prostředí, které samospráva Kraje Vysočina věnuje velkou pozornost, a to nejen v rámci dotační politiky,“ uvedl na začátek krajský radní Martin Hyský, který program zahájil.
Kraj Vysočina si za svůj domov vybralo hned několik rodin orlů mořských. V roce 2016 ochránci přírody zaznamenali celkem deset hnízd. „Největší hrozbu pro tyto dravce představuje lidská činnost, například lesní práce, které mají za následek opuštění hnízda. O této problematice jsme společně s ornitology jednali v závěru ledna v krajském sídle v Jihlavě. Je nutné vytipovat a ochránit lokality, kde orli hnízdí,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Certifikát Národní geopark předal v pondělí 23. ledna ministr životního prostředí Richard Brabec v Telči předsedovi svazku Mikroregion Telčsko Romanu Fabešovi. Geopark Vysočina složený z oblastí kolem vrchu Javořice - Telče, Třeště a Počátek sdružuje významné geologické jevy. Do budoucna by měl návštěvníkům nabídnout například novou rozhlednu na Javořici, interaktivní středisko nebo stezku v korunách stromů v blízkosti Roštejna.
Voda respektive pitná voda z různých úhlů pohledů byla tématem dnešního odborného semináře připraveného Povodím Vltavy ve spolupráci s Krajem Vysočina. Diskuze odborníků i majitelů nebo uživatelů půdy v ochranném pásmu vodního díla Švihov na řece Želivce byla věnována především konkrétním dopadům přísných opatření. Náklady na většinu opatření jsou přenášeny na obyvatele a firmy v blízkosti zdroje. Zcela logicky jsou vznášeny požadavky na kompenzace nebo rozumná omezení zákazů.
V okolí řek Sázavy, Balinky, Oslavy nebo Jihlavy není ničím výjimečným najít dřeviny okousané bobrem evropským. V některých oblastech Vysočiny je výskyt tohoto vodního hlodavce ojedinělý, další místa osídluje trvale. „Během podzimu a zejména v zimních měsících tvoří dřeviny 90 % bobří potravy. Pokud poškozené stromy odstraníme, bobr si najde jiné dřeviny, způsobí další škody a situaci to nepomůže,“ vysvětlil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Kraj Vysočina stále patří k nejčistším regionům v České republice. Potvrdily to výsledky měření kvality ovzduší prováděné od října 2015 do konce září 2016 v rámci krajského projektu Informační systém kvality ovzduší v Kraji Vysočina (dále jen ISKOV). Kraj Vysočina je jedním z mála regionů v České republice, kde se takto rozsáhlý projekt měření ovzduší provádí. Celkové projektové náklady ve výši 5,8 milionu korun pokrývá krajský rozpočet.
Myslivcům v Kraji Vysočina přibyla v tomto období práce. Často je můžeme vidět zakládat do krmelců seno, jetelinu nebo například letninu. Ladovská zima, kterou právě zažíváme, je totiž pro zvěř velice náročným obdobím. „Tuhé mrazy, díky kterým do hloubky promrzla země a sněhová pokrývka, která ji zakryla, výrazně ztěžují život zvěři. Ta je v tomto období do značné míry závislá na přikrmování, které se v době nouze stává důležitou činností myslivců,“ komentoval aktuální situaci radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
5. změna integrovaného povolení při nepodstatné změně v provozu zařízení „Slévárna litin“ společnosti Slévárna a modelárna Nové Ransko, s.r.o.
4. změna integrovaného povolení při nepodstatné změně zařízení „Jatka na porážku vepřových a hovězích jatečních zvířat“ společnosti Kostelecké uzeniny, a.s.
10. změna integrovaného povolení při nepodstatné změně v provozu zařízení „TOKOZ a.s. - Galvanické pokovování“
I/37 Žďár nad Sázavou - SZ + JZ obchvat
Výrobně skladovací hala Pávovská - Jihlava, 2. podání
9. změna integrovaného povolení při nepodstatné změně v provozu zařízení „Skládka TKO Chotěboř-Lapíkov“
Parkovací stání v areálu firmy MOD v Novém Městě na Moravě – Rozvody tepelného čerpadla se záměrem realizace hlubinných vrtů
14. změna integrovaného povolení při nepodstatné změně zařízení Provozní jednotka (farma) pro reprodukci a výkrm prasat Záblatí společnosti AGROFARM, a.s. Žďár nad Sázavou
Stáje pro odchov mladého dobytka provozovna Luka nad Jihlavou etapa II
6. změna integrovaného povolení při nepodstatné změně zařízení společnosti MADETA a.s. „Zařízení na úpravu a zpracování mléka, závod Pelhřimov“
Hlubinný geotermální vrt pro TČ na parcele p. č. 119/1 a 119/2 v k. ú. Česká Cikánka
Hlubinný geotermální vrt pro TČ, parc. č. 8066/2, k. ú. Město Žďár
Hlubinný geotermální vrt pro TČ na parc. č. 2359, k. ú. Město Žďár
Hlubinný geotermální vrt pro TČ na parc. č. 2360, k. ú. Město Žďár
Hlubinný geotermální vrt pro TČ, p. č. 3406/93, k. ú. Nové Město na Moravě
ŠIKLAND - soubor doplňkových staveb (5. a 6. etapa) turistického areálu ve Zvoli n.P.
8. změna integrovaného povolení při nepodstatné změně zařízení SELMA a.s. - farma pro chov prasat Kostelnomyslovská 415, Telč – Staré Město, společnosti SELMA a.s.
15. změna integrovaného povolení při podstatné změně v provozu zařízení „Řízená skládka odpadů S-OO3 Jihlava Henčov“
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se