Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Zimním semestrem začíná další akademický rok Univerzity třetího věku Kraje Vysočina

V září odstartuje na Vysočině Univerzita třetího věku
Unikátní projekt Kraje Vysočina Univerzita třetího věku funguje od roku 2011 ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou Jihlava, která výuku seniorské populace zaštiťuje. V posledních letech se však nevyučuje pouze na akademické půdě v krajském městě, ale místy konání se staly také domovy pro seniory v Kraji Vysočina. Výuku zimního semestru už zahájili ve Žďáře nad Sázavou a v Třebíči. Zítra začnou přednášky v Pelhřimově a v říjnu v Havlíčkově Brodě a ve Velkém Meziříčí.
 

 
 

„Za posledních pět let jsme postupně vzdělávání zahájili ve všech okresních městech Vysočiny. Největší devizou projektu je, že dozvědět se nové informace mohou nejen klienti z domovů pro seniory, ale také starší lidé z řad veřejnosti, kteří mohou na výuku docházet,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina Věra Švarcová s tím, že během září i října je možné se ještě hlásit do otevřených kurzů, záleží jen na naplnění kapacity.


Ve Velkém Meziříčí se přednášky odehrávají od roku 2011 v tamějším domově pro seniory, kde se už uskutečnilo celkem 300 lekcí, kterými prošlo 631 seniorů. Letos budou vysokoškoláci-senioři s Milanem Kameníkem studovat Nauku o planetě Zemi, dozví se o sluneční soustavě nebo o geologii Země. V pelhřimovském domově pro seniory se budou v zimním semestru zabývat Zdravým životním stylem seniorů a v letním, stejně jako ve Velkém Meziříčí, Naukou o planetě Zemi.


Havlíčkův Brod je jedním ze zapojených měst do Univerzity třetího věku od roku 2013. Nově se přednášky z Domova pro seniory na Husově ulici vzhledem k rekonstrukci přesunou do Domova pro seniory na Reynkově ulici, kde 4. října začne zajímavý kurz Psychologie a arteterapie pod vedením Lucie Polákové. V Třebíči, konkrétně v Domově pro seniory Třebíč Koutkova Kubešova, už druhým rokem studují Zdravý životní styl seniorů, zahrnující například trénink paměti, pohyb a cvičení i informace, jak správně využívat bylinky. A ve Žďáře nad Sázavou budou účastníci Univerzity třetího věku studovat v prostorách Střední školy obchodu a služeb Dějiny umění v Evropě a jejich odezvu v českých zemích, které přiblíží akademický malíř Vladimír Netolička. Vybrat si z celkem 14 oborů pak mohou přihlášení senioři v krajské Jihlavě – v mateřské Vysoké škole polytechnické. Škála témat je široká, od digitální fotografie, přes komunikaci v praxi až po právním minimum pro seniory.


Účastníci se nemusí bát žádného zkoušení ani písemných prací. Obsahem studia jsou semináře a praktické ukázky studovaných témat. Pouze při ukončení celého tématu mohou dobrovolně vypracovat krátkou písemnou práci, která není hodnocena známkami a slouží ke společné diskusi. „Lektory přednášek jsou akademičtí pracovníci působící na jihlavské vysoké škole. Mají bohaté zkušenosti s danými tématy i s výukou seniorů a každoročně se setkávají s vysokým zájmem o studium,“ doplnila Táňa Křížová z odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina, která má projekt univerzity na starosti.


Zájemci o studium získají všechny informace na webových stránkách VŠPJ: https://u3v.vspj.cz/obecne-informace, kde mimo jiné najdou přehled studijních témat a přihlášky. Jedinou podmínkou pro přihlášení je dosažení věku 55 let a 500 Kč poplatek za jeden semestr, který platí senioři z řad veřejnosti, za klienty domovů pro seniory přebírá tuto povinnost Krajský úřad Kraje Vysočina.


  • Táňa Křížová, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 811, e-mail: krizova.t@kr-vysocina.cz


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Zimním semestrem začíná další akademický rok Univerzity třetího věku Kraje Vysočina
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 13.9.2016 / 13.9.2016

Počet návštěv: 1799
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek