Vybrané odkazy

 

Související témata

 
 

Doporučujeme

 • ASMJ
 • Chaloupky
 • Dobrý den
 • ESKO
 • Ekoinfocentrum
 • Zdravé město Třebíč
 • STANICE PAVLOV, o.p.s.
 • Zelené srdce
 • Zoologická zahrada Jihlava
 • ZERA
 • Lesy ČR
 • Sdružení Krajina
 • SMJ

 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta


 

Zemřel lékař Miloš Chmelíček, držitel Nejvyššího ocenění Kraje Vysočina - kamenné medaile

Ve věku 96 let zemřel 3. června 2020 MUDr. Miloš Chmelíček, emeritní primář třebíčské gynekologie, propagátor moderních lékařských metod a mentor řady špičkových odborníků působících nejen v nemocnici, ale i v ambulancích. Miloš Chmelíček byl v roce 2017 oceněn za svou celoživotní práci kamennou medailí Kraje Vysočina. Čest jeho památce.
 

 
 

Miloš Chmelíček vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně a v roce 1949 nastoupil na chirurgické oddělení tehdejší městské nemocnice v Třebíči. Roku 1952 začal pracovat na ženském oddělení a to pak od roku 1958 až do června 1989 vedl. Za dobu svého působení vychoval mnoho gynekologů a praktiků, které podporoval i při skládání jejich atestačních zkoušek.

 

Miloš Chmelíček jako primář proslul svou operační precizností a prosazoval takzvané fyziologické operování s minimalizací krevních ztrát. Pro svou odbornou pověst byl často vyhledáván klientkami z širokého okolí. V roce 1963 zavedl cytologickou onkologickou stanici, z níž později vzniklo centrum onkologické prevence. Jako tehdejší okresní odborník dbal důsledně na vzdělávání všech svěřených lékařů včetně obvodních gynekologů a prosazoval jejich klinické dny na lůžkovém oddělení.

 

Zasloužil se také o rozšíření kolposkopie do všech ambulancí okresu. V roce 1969 zavedl na svém oddělení gynekologickou laparoskopii a v této metodě zaučoval kolegy z okolních okresních nemocnic. Rovněž uvedl do praxe používání vakuumextraktoru, přestože sám byl velmi zručný v používání porodnických kleští, inovativní byl i v léčbě sterility, propagoval a využíval systém autotransfuzí. Dbal na vysokou úroveň poskytované péče a ženské oddělení se pod jeho vedením těšilo výborné pověsti. Obří zásluhu má na vybudování nové porodnice v Třebíči v roce 1978, kde byl jako v druhém ústavu v Jihomoravském kraji zaveden systém roaming-in.

 

Po odchodu z oddělení ve svých 65 letech dále aktivně pokračuje v privátní praxi a stará se o širokou klientelu. Účastní se odborných konferencí a nadále prokazuje úžasný přehled o vývoji v gynekologii a porodnictví. Obdivuhodnou vitalitu a činorodost si zachoval i do vysokého věku. Vedle profesních zásluh se po roce 1989 aktivně zapojil do práce na pomoc bývalým totálně nasazeným.

 

Vedení Kraje Vysočina i touto cestou vyjadřuje rodině upřímnou soustrast. 

Miloš Chmelíček

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.6.2020 / 5.6.2020

Počet návštěv: 1215
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek