Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Zemědělci kolem Želivky omezují používání chemie. Testují přísné podmínky budoucího ochranného pásma kolem vodní nádrže

Ministr zemědělství Miroslav Toman tento týden v Jihlavě na konferenci k projektu Čistá Želivka informoval mimo jiné o průběhu projektu, do kterého v červnu letošního roku vstoupilo 16 zemědělských podniků působících v ochranném pásmu vodního díla Švihov. Zemědělci se dobrovolně zavázali v povodí Želivky omezit používání pesticidů, tedy látek na ochranu polních rostlin.
 

 
 

"Pokud po tříletém průběhu projektu budou pozitivní výsledky, pak jsme připraveni omezení aplikovat i na ostatní vodárenské nádrže v rámci ČR," řekl náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství Aleš Kendík. Švihov je největší vodárenská nádrž v Česku i ve střední Evropě. Kendík uvedl, že na motivační platbu pro zemědělce v pilotním projektu ministerstvo ročně uvolní až 60 milionů korun.


Na projekt kývli zemědělské podniky, které hospodaří na více než 10.000 hektarech půdy převážně ve druhém ochranném pásmu přehrady Švihov, z menší části i v jejím třetím ochranném pásmu. Podle aktuálních zjištění jsou pro kvalitu vody v přítocích Švihova zásadní jeho přítoky, na jejich kondici se podepisují převážně plošní znečišťovatelé. Zemědělci hospodařící v ochranných pásmech Švihova museli určitá omezení respektovat už předtím. Vstupem do projektu se zavázali k dalším omezením. Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byly určité obavy, že se jich do pilotního projektu přihlásí jen pár. Po uzavření přihlášek ale projevilo zájem dalších pět subjektů.


Na konferenci představilo povodí i další projekty, v nichž se ve spolupráci se zemědělci zabývalo možnými opatřeními ke zlepšení ochrany vody kolem Švihova, například proti erozi půdy. Jde třeba o remízky, tůně nebo vytváření zatravněných ploch, v budoucnu by ministerstvo zemědělství podle náměstka ministerstva zemědělství pro řízení sekce fondů EU Pavla Sekáče rádo zvýhodnilo tato opatření i daňově. „Remízků a podobných ploch se ale v porovnání s ornou půdou týkají výrazně vyšší daňové odvody. Nikdo nechce platit za něco, z čeho nemá produkci, sedmkrát více," uvedl.


Z podnětu Kraje Vysočina funguje už tři roky pracovní skupina, která se zabývá problematikou ochrany povodí Želivky z vícero úhlu pohledů. Účastní se jí i zástupci sousedních krajů, ministerstev a povodí. Cílem je podle Kubaly hledat opatření k udržení kvality vody ve švihovské přehradě a jejích přítocích, která by zároveň výrazně neomezovala život v tomto povodí.


Ministr zemědělstvíMinistr zemědělství

 • tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Zemědělci kolem Želivky omezují používání chemie. Testují přísné podmínky budoucího ochranného pásma kolem vodní nádrže
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.11.2019 / 13.11.2019

Počet návštěv: 1204
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek