Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Zdeněk Ryšavý, radní kraje Vysočina navštívil vítěznou obec Bory

Zdeněk Ryšavý, radní kraje Vysočina navštívil vítěznou obec Bory
Obec Bory na Velkomeziříčsku se může pochlubit ziskem Zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí v letošním ročníku soutěže Vesnice roku. Nepřekvapí proto, že ji v pondělí 16. srpna navštívil Zdeněk Ryšavý, radní kraje pro oblast životního prostředí.
 

 
 

Na obecním úřadě ho přivítali starosta Josef Březka a Pavel Kříž, předseda místního sdružení Českého svazu ochránců přírody. Právě ČSOP, který vznikl v roce 1979 a dlouhodobě spolupracuje s obcí, stojí za řadou aktivit ve prospěch životního prostředí v obci a jejím okolí. Jeho členové vysazují aleje okolo polních cest, na základě smlouvy s krajem pečují např. o přírodní památky Mrázkova louka, Dobrá Voda a Rasuveň, pomáhají při ochraně žab při cestě přes silnici. Podíleli se i na přípravě přírodní památky Šebeň, významné lokality výskytu mravence pospolitého.

 

„Při diskuzi o významu alejí v krajině jsme se dostali i na současné aktivity KSÚSV při ochraně stromořadí okolo krajských silnic. Jsem rád, že zástupci obce ocenili využití evropských peněz na dendrologické průzkumy a revitalizaci alejí,“ konstatoval Zdeněk Ryšavý. Silničářům předá navíc doporučení k vyškolení odborníků na ošetřování stromů, aby nedocházelo k neodborným zásahům jako před několika roky u silnice do místní části Cyrilov.

 

V Borech se mohou pochlubit i podporou třídění odpadů a přípravou výstavby vlastní kompostárny nebo opatřeními ke zvýšení čistoty vody v místním potoce Babačka, který významně ovlivňuje kvalitu vody ve vodárenské nádrži Mostiště – k tomu významně přispěje i stavba kanalizace v hodnotě 50 milionů korun. Zastupitelé mají velké plány i do budoucna – mezi ně patří např. výstavba nového centra obce, opět s ekologickými prvky (park, rybník) nebo vybudování vlastních zdrojů pitné vody.

 

„Jako komunálního politika a patriota mě nadchlo místní muzeum, do kterého se od občanů podařilo získat staré tiskoviny a fotografie, nábytek, nářadí a nástroje nebo třeba hračky,“ ocenil další aktivitu radní Ryšavý. Hodnocení své návštěvy zakončil konstatováním, že: „Bory se opravdu mají čím pochlubit nejen v oblasti životního prostředí a Zelenou stuhu získaly zcela po právu. Za sebe chci zastupitelům i občanům poděkovat za jejich ekologický přístup a popřát jim, aby příště uspěli i v hlavní kategorii Vesnice roku. Zasloužili by si to.“

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 18.8.2010 / 18.8.2010

Počet návštěv: 21207
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek