Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace


 

Žďárskému kostelu byla udělena práva Baziliky minor

Bazilika minor (foto Deník)
Sobotní dopoledne (15. srpna) bylo slavnostní nejenom pro všechny věřící ze Žďáru nad Sázavou a okolí, ale i pro všechny milovníky a strážce umění a památek. Konventní kostel Nanebevzetí Pany Marie a sv. Mikuláše, který se nachází v areálu bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou, byl vatikánským konsiliem udělen titul bazilika minor.
 

 
 

V současné době je kostel centrem života nejenom farníků a poutníků, ale všech, kteří se chtějí seznámit s pozoruhodnou památkou, kterou budoval Santini. Turisté i poutníci zde hledají a nacházejí krásu umění architektury i duchovní inspiraci. Slavnostní mši sloužil Brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle.  Slavnosti vysvěcení se ve žďárské bazilice zúčastnili i krajští radní Marie Kružíková a Petr Krčál.

 

„Počítám s vaším porozuměním, když řeknu, že ještě více se raduji z příčiny, která nás zde dnes svedla všechny dohromady. Dovolte mi použít citát z bible : „Zpívejte Pánu píseň novou, neboť on činí zázraky!“ A toto opravdu zázrak je,  zázrak v podobě této nádherné baziliky minor – díla, které je hodno,  pro každého z nás velkého obdivu. Velkého obdivu si zaslouží i pan farář Záleský a všichni ti, kteří se na obnově podíleli. Kraj Vysočina se od roku 2004 pravidelně podílel částkou převyšující 1,5 milionů korun. Věřím, že i do budoucna se najde vůle krajských zastupitelů investovat do tak skvostné památky“, řekl  na slavnosti vysvěcení krajský radní Petr Krčál.

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Žďárskému kostelu byla udělena práva Baziliky minor
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.8.2009 / 17.8.2009

Počet návštěv: 9929
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek