Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy
Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a školským úřadem Académie de Reims nabízí opět v rámci programu Rok ve Francii studentům středních škol z Kraje Vysočina možnost studovat na střední škole v regionu Grand Est ve Francii. Předpokladem studia je znalost francouzského jazyka, ale především motivace a odhodlání. Za 11 let fungování programu Rok ve Francii úspěšně studovalo ve Francii už 19 středoškoláků z Vysočiny. Přihlášky pro školní rok 2021/2022 je možné podávat do 28. února 2021.
V následujících čtyřech letech bude Kraj Vysočina v politickém Presidiu pracovního společenství Evropský region Dunaj-Vltava zastupovat náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová a případně radní kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš.
Do partnerského regionu Zakarpatské oblasti Ukrajiny poputují nové učebnice pro výuku českého jazyka. O poskytnutí věcného daru za téměř 18 tisíc korun dnes rozhodli krajští radní a nové výukové materiály pomohou žákům Užhorodské speciální školy č. 3. „Tato škola byla vůbec první v Zakarpatí, která začala výuku češtiny jako druhého cizího jazyka nabízet. Dnes se český jazyk v rámci osnov vyučuje už na šesti základních školách v oblasti,“ přibližuje Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství mládeže a sportu. Předání 48 kusů učebnic se uskuteční při nejbližší pracovní cestě do Zakarpatí.
Model spolupráce 3+1 krajů Jihočeského, Jihomoravského, Vysočiny a Dolního Rakouska funguje úspěšně v rámci pracovního programu od roku 2004. Během spolupráce, která trvá již šestnáct let, kladou všechny zúčastněné kraje důraz na sdílení příkladů dobré praxe, rozvojová témata a projekty podporující každodenní přeshraniční kontakty a zlepšení dostupnosti služeb pro obyvatele příhraničních regionů, ať už se jedná o rozvoj zdravotních služeb včetně možnosti přeshraničních výjezdů sanitek či kulturní a turistickou nabídku. Na řadu z nich je možné čerpat evropské dotace. Jednalo se konkrétně například o spolupráci v oblasti dopravy, zdravotnictví, kultury, vzdělávání, regionální politiky. O výše uvedených tématech se pravidelně diskutovalo ve třinácti odborných pracovních skupinách. V posledních měsících bylo nutné zaměřit se na zvládnutí důsledků pandemie COVID-19, která ovlivnila život i spolupráci na obou stranách hranice.
Kraj Vysočina je připraven darovat partnerskému regionu Zakarpatské oblasti Ukrajiny tři sanitní vozy. „Průměrně devět let staré vozy využívané krajskou záchrankou už nesplňují nastavené parametry pro bezpečné a především efektivní užívání. Poté, co žádná z našich organizací neprojevila o tento majetek zájem, padlo rozhodnutí nabídnout je partnerskému regionu. Předání bychom rádi realizovali na přelomu podzimu a zimy,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Na skok k sousedům je dalším společným projektem, kterým chtějí kraje Jihočeský, Jihomoravský, Kraj Vysočina a Dolní Rakousko pobídnout turisty k návštěvě všech čtyř sousedních regionů. „Během společných videokonferencí v uplynulých měsících se hejtmanky a hejtmani na obou stranách hranice domluvili na společné propagaci turistických atraktivit svých regionů. Chceme tak podpořit segment cestovního ruchu, který byl nedávnou pandemií koronaviru nejvíce postižen. Vzniklo 15 TOP cílů, které jsou vzájemně propagovány prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí krajů a jejích destinačních agentur,“ upřesnila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Vysočina darovala 4300 ochranných štítů partnerskému regionu Zakarpatská oblast Ukrajiny. Humanitární pomoc v hodnotě 100 tisíc korun byla předána minulý týden a podle slov ředitele Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeňka Kadlece byla téměř okamžitě přerozdělena mezi 27 vybraných nemocnic a zdravotnických zařízení napříč partnerským regionem. „Ochranné štíty vyrobené společností EFKO-karton pomohou nejen v nemocnicích ve městech, ale i na venkově. Snažili jsme se takto pomoci i městům, která mají partnerství s municipalitami na Vysočině,“ upřesnil Zdeněk Kadlec.
Představení česko-rakouské knihy Sousedé o společné historii Rakouska a České republiky se konalo tento týden za velkého zájmu veřejnosti v prostorách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Šlo o první představení české verze v České republice. Zatímco německá podoba byla představena v dubnu 2019 v rakouském St. Pöltenu, dokončení české verze trvalo další rok. Cílem česko-rakouského týmu autorů bylo vytvořit populárně-naučnou knihu určenou pro širokou veřejnost. Zhruba dvacet historiků z obou zemí ve dvanácti kapitolách zkoumalo, co mají naše státy společné, i to co nás rozděluje. Autoři porovnávají nejen dějiny dvou národů, ale také to, jak různý vývoj na obou stranách ovlivnil společnost.
Martina Vítů z gymnázia v Telči a Martina Adamcová s Annou Malíkovou z pelhřimovského gymnázia studují v tomto školním roce ve Francii. Díky spolupráci Kraje Vysočina, Francouzského institutu v Praze (IFP) a škol ve francouzském partnerském regionu Grand Est mají jedinečnou možnost absolvovat jednoroční středoškolské studium podle stejného školního rozvrhu jako jejich francouzští spolužáci. Martina Adamcová získala ve spolupráci s IFP možnost studovat v regionu Auvergne-Rhône-Alpes nedaleko Lyonu, Martina Vítů a Anna Malíková navštěvují školy v oblasti Champagne-Ardenne, která je součástí regionu Grand Est. Poslední dvě jmenované se s námi podělily o zážitky spojené s jejich studiem ve Francii.
Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Remešskou akademií (Académie de Reims) nabízí opět v rámci programu Rok ve Francii studentům středních škol z Kraje Vysočina možnost studovat na střední škole v oblasti Champagne-Ardenne, která je součástí regionu Grand Est ve Francii. Předpokladem studia je znalost francouzského jazyka, ale především motivace a odhodlání. Požadováno je složení zkoušky DELF alespoň úrovně A2, což je možné učinit ještě v březnu 2020. Přihlášky pro následující školní rok je možné podávat až do 29. února 2020.
Složka dokumentů: Spolupráce mezi Krajem Vysočina a zemí Dolní Rakousko
Složka dokumentů: Zpráva o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery
Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Académie de Reims nabízí středoškolským studentům možnost ročního studia v rámci programu Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est. Předpokladem studia je nejen znalost francouzského jazyka, ale především motivace a odhodlání. Kraj Vysočina pomůže s pokrytím části nákladů spojených s dopravou a se studiem.
Složka dokumentů: Studium v partnerských regionech
Složka dokumentů: Stálá konference
Složka dokumentů: Základní informace
Složka dokumentů: Zpráva o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery
Kraj Vysočina poskytuje stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech. Cílem je podpořit a motivovat žáky středních škol k získávání zahraničních zkušeností ve svém oboru, rozšiřování jazykových kompetencí a seznámení se se způsobem vzdělávání v partnerských a spolupracujících regionech Kraje Vysočina.
Složka dokumentů: Studium v partnerských regionech
Složka dokumentů: Zpráva o spolupráci Kraje Vysočina se zahraničními partnery
Složka dokumentů: Spolupráce mezi Krajem Vysočina a zemí Dolní Rakousko
Složka dokumentů: Spolupráce mezi Krajem Vysočina a zemí Dolní Rakousko
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se