Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy
Po dvouleté nucené přestávce z důvodu protikoronavirových opatření bylo opět uspořádáno pracovní setkání mezi kraji Jihomoravským, Jihočeským a Vysočinou a zemí Dolní Rakousko. Setkání pracovní skupiny Zemědělství a lesnictví tentokrát zorganizoval Kraj Vysočina. Radní Kraje Vysočina pro lesní a vodní hospodářství, zemědělství, životní prostředí Pavel Hájek v úvodu přivítal všechny zástupce krajů i Dolního Rakouska a nabídl spolupráci na případných projektech v oblasti zemědělství i výměnu zkušeností.
Stejně jako v předchozích letech měl Kraj Vysočina i letos, kdy si připomíná patnáctý rok partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny, naplánovanou aktivní spolupráci založenou na podpoře vzdělávání, zdravotnictví nebo například na výměně zkušeností hasičů a policistů. Válka ale situaci zásadně změnila. Od února stál Kraj Vysočina za realizací humanitární pomoci pro Zakarpatí v částce více než 4 miliony korun, kterou daroval buď přímo kraj nebo firmy, města, obce i příspěvkové organizace. A další humanitární pomoc ve výši půl milionu korun se chystá. Zakarpatí eviduje více než 400 tisíc uprchlíků z východu země a vedení partnerského regionu aktuálně řeší neutěšenou situaci s jejich ubytováním ve sportovních halách, školách a kulturních domech, ve většině případů se navíc jedná o matky s dětmi.
V závěru minulého týdne navštívil Kraj Vysočina velvyslanec Arménie Ashot Hovakimian s chotí. Při setkání s hejtmanem Vítězslavem Schrekem otevřel téma partnerského podílu na kulturních událostech v českých městech a opakovaně vyslovil ochotu podílet se na jejich obohacení. Arménie je pro Čechy zajímavá turistická destinace, existuje přímé denní spojení, podobně atraktivní je pro arméské turisty i Vysočina se třemi památkami zapsanými na seznam UNESCO. Velvyslanec uctil památku obětem arménské genocidy u pietního místa v jihlavských Smetanových sadech.
V prvním dubnovém týdnu navštívilo vedení Institutu evropských regionů v čele s profesorem Franzem Schausbergerem Vysokou školu polytechnickou Jihlava, kde se zúčastnilo v hojně zaplněné aule dopolední diskuse se studenty a vedením školy na téma Evropa a Evropská unie. V živé diskusi se studenty probírali témata energetiky, závislosti na ruském plynu a Green Dealu, možnosti vstupu Ukrajiny do EU a NATO nebo situaci na Balkáně, konkrétně v Srbsku.. Zástupci IRE jednali s rektorem i prorektorem vysoké školy, zazněla také nabídka stáží pro studenty v Salcburku.
Velvyslankyně Rakouské republiky Bettina Kirnbauer zavítala v tomto týdnu do Kraje Vysočina. Celodenní program zahrnoval nejen návštěvu jedné z jihlavských mateřských škol, kde se děti seznamují s němčinou, ale i setkání a diskuzi s Radou Kraje Vysočina a také prohlídku nové budovy Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Dr. Bettina Kirnbauer se stala velvyslankyní v České republice v roce 2020, šlo o její první oficiální návštěvu Kraje Vysočina od jejího jmenování do funkce.
V minulém týdnu se v Belgii konal už 10. ročník Ozvěn Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Stejně jako v minulých letech odstartovala týdenní filmová přehlídka slavnostním zahájením Ozvěn v Bruselu. Zázemí stejně jako v loňském roce poskytl Zastupitelský úřad Tchaj-peje při EU, protože tradiční prostory v evropském parlamentu nelze kvůli pandemickým opatřením už druhým rokem využívat. Slavnostní zahajovací projekce se vedle europoslanců Michaely Šojdrové a Marcela Kolaji, zúčastnili velvyslanci České republiky a Tchaj-wanu v Bruselu, Pavel Klucký a Ming-Yen Tsai, i náměstek hejtmana Roman Fabeš a primátorka Jihlavy Karolína Koubová.
Vítězové českého kola soutěže mladých kuchařů a cukrářů Trophée Mille, které uspořádal Kraj Vysočina loni v listopadu v Jihlavě, Věra Schusterová a Martin Havlíček se pod vedením svých mistrů na mezinárodní kolo skvěle připravili. Díky profesionálnímu výkonu a s velmi těsným rozdílem bodů obsadili mezi účastníky 4. místo. Věra a Martin, tedy tým České republiky a jejich kouč Daniel Toman z OAHŠ Havlíčkův Brod obdrželi speciální cenu předsedy soutěže, dvoumichelinského šéfkuchaře Philippa Milla. Soutěži týmů ze sedmi zemí dominovali Japonci, ale s nevelkým odstupem za nimi se v těsném závěsu umístili Řekové, Francouzi a Češi.
Díky dlouhotrvající spolupráci s tchajwanskými subjekty a organizacemi dostali zástupci Kraje Vysočina možnost zúčastnit se osobně Primátorského summitu, který se každoročně koná v Taipei v rámci jedné z největších světových konferencí zaměřených na digitální technologie – Taipei Smart Expo 2022. Po dvou letech, kdy se akce z pandemických důvodů konala pouze on-line, a za stále velmi přísných proticovidových opatření na Tchaj-wan odcestoval v minulém týdnu radní Kraje Vysočina pro oblast školství a ICT Jan Bříďala spolu se zástupcem krajského odboru informatiky Václavem Jáchimem, aby navázali na dvouletá online jednání o společných projektech v technologických oblastech.
Po první dodávce elektrocentrál byla tentokrát vypravena další speciální pomoc pro partnerský region Zakarpatí v podobě léků a zdravotnického materiálu. Ty vyčlenily krajské nemocnice a po schválení daru krajským zastupitelstvem je mohl hejtman Vítězslav Schrek předat přímo zdravotníkům užhorodské nemocnice s celoregionální působností. Zakarpatská oblast aktuálně prochází velkou humanitární krizí. „Podle aktuálních informací předsedy oblastní rady Volodymyra Čubirka je na Zakarpatí více než 250 tisíc uprchlíků z východu, kterým je nutné zajistit nocleh i stravování. Proto je už nachystaná další humanitární dodávka, půjde o celý kamion plný trvanlivých potravin, které darovala společnost PKS, a do zakarpatských uprchlických center je zdarma dopraví společnost ZDAR,“ přibližuje plány na nejbližší dny hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
„Podle hejtmana partnerského Zakarpatí Volodymyra Čubirka, se kterým jsem dnes ráno telefonicky mluvili, potřebuje západní část Ukrajiny velice naléhavě elektrocentrály. Dodávka elektrické energie ze sítě kolísá a území se připravuje na delší výpadky v důsledku obsazení největší ukrajinské elektrárny,“ uvedl dnes ráno během přípravy strategické nakládky vyžádané techniky ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina a předseda dobročinného fondu ViZa Zdeněk Kadlec.
Složka dokumentů: Spolupráce mezi Krajem Vysočina a zemí Dolní Rakousko
Kraj Vysočina ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Académie de Reims nabízí středoškolským studentům možnost ročního studia v rámci programu Rok ve Francii / Kraj Vysočina – Grand Est. Předpokladem studia je nejen znalost francouzského jazyka, ale především motivace a odhodlání. Kraj Vysočina pomůže s pokrytím části nákladů spojených s dopravou a se studiem.
Složka dokumentů: Studium v partnerských regionech
Kraj Vysočina poskytuje stipendia pro studium na zahraničních středních školách v partnerských regionech. Cílem je podpořit a motivovat žáky středních škol k získávání zahraničních zkušeností ve svém oboru, rozšiřování jazykových kompetencí a seznámení se se způsobem vzdělávání v partnerských a spolupracujících regionech Kraje Vysočina.
Složka dokumentů: Studium v partnerských regionech
Složka dokumentů: Stálá konference
Složka dokumentů: Základní informace
Složka dokumentů: Spolupráce mezi Krajem Vysočina a zemí Dolní Rakousko
Složka dokumentů: Spolupráce mezi Krajem Vysočina a zemí Dolní Rakousko
Složka dokumentů: Základní informace
Složka dokumentů: Zahraniční vztahy
Složka dokumentů: Spolupráce mezi Krajem Vysočina a Grand Est
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se