Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21 > Tiskové zprávy


 

Vzestupy a pády republiky s důrazem na region přibližuje výstava v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod

Vzestupy a pády republiky s důrazem na region přibližuje výstava v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod
Výročí 100 let republiky připomíná i havlíčkobrodské muzeum, které připravilo velmi zajímavou výstavu s názvem 100 let republiky- 18, 38, 48, 68, 89, na které jsou představeny symboly jednotlivých epoch. „Ani jedna z těch republik nebyla stejná. Sice na sebe časově navazovaly, ale vzájemně se potíraly. Nejmarkantněji je to vidět na pomnících, které měly být na věky, ale většinou nepřežily ani desítky let,“ uvedl ředitel muzea Michal Kamp, který na začátku příprav výstavy zastával v havlíčkobrodském muzeu funkci kurátora. Ostatně v rámci výstavy jsou místní pomníky pěkně zdokumentovány.
 

 
 

Výstava, nad kterou převzala záštitu Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů, byla zahájena v pátek 7. září slavnostní vernisáží. A potrvá do 17. února 2019. Výstava srovnává jednotlivé etapy naší relativně mladé republiky s poukázáním na vzestupy a pády jednotlivých režimů skrze pomníky, symboly, barvy a obrazy. Doprovodné texty doplňuje řada unikátních záběrů nejenom z muzejního fotoarchivu. K vidění jsou i nevšední exponáty jako například nůžky, kterými přestříhával Edvard Beneš pásku na slavnostním otevření rekonstruovaného mostu v Dolní ulici. Zajímavostí je, že vyjma dvou vypůjčených předmětů, jsou všechny vystavené exponáty přímo z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Výstava tak může být velice přínosná zejména pro školy místního regionu, které si chtějí zpestřit výuku dějepisu.

 

„Při návštěvě výstavy si můžete na pokladně muzea vyzvednout zdařilou brožurku Sto let příběhů, lidských osudů, architektury i sportu a kultury na Vysočině, kterou vydala krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism,“ zmínil na vernisáži vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ladislav Seidl, který dodal, že je nutné si pospíšit, neboť je tato tiskovina v omezeném množství.

 


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.9.2018 / 13.9.2018

Počet návštěv: 1768
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek