Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Výstava „Smích skrz slzy“ v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Výstava „Smích skrz slzy“ v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
„SMÍCH SKRZ SLZY“ - Česká karikatura 20. století nejen ze sbírek Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě je název výstavy, která je aktuálně až do 20. srpna k vidění ve výstavních prostorách Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáže, která se uskutečnila na konci června, se kromě zástupců Kraje Vysočina zúčastnili také hosté z Dolního Rakouska a zástupci Rakouské republiky.
 

 
 

Výstava poprvé uceleně představuje početnou skupinu karikatur, která z velké části pochází ze sbírkového fondu havlíčkobrodské galerie. „Karikatura bývá v rámci velkých přehlídek výtvarného umění často opomíjena. Jedná se převážně o kresby, případně o grafiky, které vznikaly zejména za účelem jejich reprodukce v tisku. Karikatura byla a je vždy úzce spjata s ostatními aktuálními uměleckými žánry, v níž i bytostní malíři reagují kresebnou zkratkou na aktuální problémy doby. Mezi stěžejními tématy nechybí kritika měšťáckého způsobu života, ironie politických reprezentantů, boj proti fašismu, legrace z falešné morálky i ze sebe samých, ale i propaganda a ideologický patos“, uvedla Daniela Růžičková, kurátorka výstavy.


Výjimečné postavení zaujímá karikatura právě v Dolním Rakousku. Muzeum karikatury v Krems an der Donau je centrem karikatury, kritické grafiky a obrazové satiry Dolního Rakouska už více než 15 let a současně oblíbeným výletním cílem ve Wachau.


Koncept výstavy havlíčkobrodské galerie „Smích skrz slzy“ oslovil ředitele Muzea karikatury Gottfrieda Gusenbauera, který galerii přizval k vzájemné spolupráci. Představení české karikatury rakouskému publiku v Karikaturmuseum Krems v příštím roce je společným nejbližším cílem obou kulturních institucí.


Slavnostního zahájení výstavy v havlíčkobrodské galerii se v pátek 30. června vpodvečer zúčastnila také Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů, a pozvání přijali též vyslanec Rakouské republiky v Praze Martin Gärtner a Katka Krejčová z Úřadu dolnorakouské zemské vlády, Odboru umění a kultury, oblast zahraniční spolupráce.

 


  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 11.7.2017 / 11.7.2017

Počet návštěv: 2930
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek