Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Vysočinský projekt eHealth zefektivní ošetření pacientů napříč republikou a může být standardem pro EU

ZZS
S maximální intenzitou vyvíjí šest let Kraj Vysočina vlastní projekt výměny zdravotnické dokumentace mezi krajskými nemocnicemi a Zdravotnickou záchrannou službou Kraje Vysočina - eMeDocS. „Výstupem tohoto jedinečného projektu je rychlý přístup k sofistikovaným elektronickým informacím o pacientovi a především k historickým zdravotním datům důležitým při záchranářském zásahu, ať už je to při výjezdu do jeho místa bydliště nebo v terénu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. V současné době je systém využíván všemi nemocnicemi zřizovanými Krajem Vysočina a jeho zdravotnickou záchrannou službou a dalšími 13 zdravotnickými zařízeními a záchrannými službami v ostatních krajích. Rozhodnutím Rady Asociace krajů se Vysočinou nastavené standardy pro modelaci tohoto systému staly doporučením pro nastavení celorepublikového fungování výměny zdravotnických informací.
 

 
 

S podporou Ministerstva zdravotnictví podal Kraj Vysočina projekt to pracovního programu Evropské komise CEF TELECOM, kde má šanci na získání evropských finančních prostředků na vybudování Národního kontaktního místa pro eHealth pro Českou republiku. V případě schválení projektu bude provedena nadstavba systému eMeDocS o funkcionalitu přeshraniční výměny zdravotnické dokumentace pro službu patient summary (pacientský souhrn).


Základem projektu eMeDocS je vytvoření technologické komunikační platformy založené na standardech umožňujících výměnu strukturované zdravotnické dokumentace mezi poskytovateli zdravotních služeb. Zásadní je snadný, ale zabezpečený přístup k informacím o pacientech mezi jednotlivými nemocnicemi a záchrankou. Do této komunikační sítě mohou být do budoucna zapojení i obvodní lékaři, Kraj Vysočina má v plánu rozšíření o jejich komunikační rozhraní v letošním roce. Trojúhelník zdrojových informací se tak uzavře a jednoduché řešení dostanou situaci, kdy není pacient schopen komunikovat, podat relevantní informaci o svých předchozích anamnézách, vyhodnotit zásadní rizikové faktory, což má často zásadní vliv na volbu přednemocniční neodkladné péče. Už nyní ale vývojový tým zvažuje rozšíření projektu o nové funkce.


Elektronická výměna informací o pacientovi představuje zobrazení historie zpráv o výjezdech k pacientovi, informace o jeho životních funkcích, popisy anamnéz, dávkování léků, informace o ošetření v nemocnicích Kraje Vysočina (nebo dalších už připojených). Údaje jsou po přihlášení dostupné lékaři nebo záchranářům např. v tabletech, kterými jsou vybaveny  díky dotacím z EU všechny výjezdové vozy Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS Kraje Vysočina).


V současné době systém s Vysočinou nastavenými standardy převzaly a využívají fakultní nemocnice v Brně, Hradci Králové a Plzni nebo  Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. „Nově připravujeme také pilotní projekt zpřístupnění zdravotnické dokumentace prostřednictvím elektronické identity dle pravidel eIDAS, tedy možnost podívat se na svou elektronickou zdravotnickou dokumentaci přes elektronickou občanku,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který má jako lékař k tomuto tématu velice blízko a nastavení standardů s ním bylo konzultováno.


Doprovodná komunikační platforma byla na ZZS Kraje Vysočina vybudována a zprovozněna z prostředků Kraje Vysočina s využitím spolufinancování z prostředků fondů EU koncem loňského roku.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2016 / 29.4.2016

Počet návštěv: 8039
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek