Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vysočina požádá o vyhlášení nouzového stavu. Pouze na dva týdny a za jasných podmínek

„Za jasně stanovených podmínek, mezi které patří mimo jiné řízený návrat dětí do škol od 1. března, který považuji za zcela zásadní, dále přijetí podmínek pro pravidelné samotestování zaměstnanců firem, které chápu jako zcela nutné pro zlepšení celé pandemické situace, postupné otevření obchodů za jasně daných podmínek nebo např. umožnění volnočasového sportování a kultury při maximálním zachování epidemiologických pravidel požádal dnes po poledni Kraj Vysočina vládu České republiky o vyhlášení nouzového stavu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Po víkendovém intenzivním jednání o podmínkách nouzového stavu požádají vládu o jeho vyhlášení všichni krajští hejtmani s tím, že vláda však nadále nese plnou zodpovědnost za řešení pandemické krize.
 

 
 

„Epidemie nemoci COVID-19 není otázkou jen Vysočiny, ale problémem, který se musí řešit na úrovni národní. Lidem je nutné říci pravdu, popsat naléhavost situace, kdy stále hrozí přetížení zdravotnického systému. Už dlouhé týdny jsou zavedena tvrdá opatření, přesto jsme v číslech nákazy téměř nejhorší v Evropě. Počty nově nakažených i přes zmíněné stagnují, někde čísla stále strmě rostou. Pak lidé ztrácí důvěru v zavedená opatření, je třeba znovu posoudit  jejich účinnost a efekt. Navrhujeme zvážit oblasti jako jsou např. obchody a služby, kde lidé skutečně epidemiologická opatření dodržují, požívají ochranné pomůcky a respektují nařízené rozestupy. Byla deklarována společná vůle k rozšíření úředních hodin. K diskuzi zůstává zákaz nočního vycházení, když stejně není kam chodit. Zcela zásadní je řízený a bezpečný návrat dětí do škol. Vláda nás o tomto víkendu utvrdila, že se neprodleně začne zabývat návrhem pandemického zákona a bude jednat s opozičními poslanci o dalším postupu, navrhne jeho projednání parlamentem zrychleně v režimu legislativní nouze,“ komentuje situaci hejtman Vítězslav Schrek.

 

Rada Asociace krajů České republiky

1. Konstatuje, že odpovědnost za zvládnutí krizové situace je především na Vládě ČR, žádost o nový nouzový stav považujeme za zcela mimořádný krok, který nesmí být dlouhodobě zneužíván k zásahu do práv a svobod lidí. Proto navrhujeme vyhlášení nového nouzového stavu (NS) jen na dva týdny a vyzýváme parlamentní politické strany k dohodě na dalším postupu.

 

2. Konstatuje, že nouzový stav je výjimečný nástroj krizového řízení, proto AKČR vyzývá Vládu ČR k urychlenému projednání návrhu nového pandemického zákona v co nejkratší možné legislativní lhůtě.

 

3. Souhlasí s návrhem, aby postupný návrat do škol začal v termínu od 1. 3. 2021, nejprve žáci a studenti posledních ročníků a následně další ročníky. A vyzývá Vládu ČR, aby NS využila především pro zajištění těchto kroků.

 

4. Vyzývá Vládu ČR aby při otevření škol došlo k zařazení pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců škol a dalších školských zařízení do očkovací strategie a zajistila jejich registraci do CRS od 1. 3. 2021.

 

5. Vyzývá Ministerstvo zdravotnictví, aby vzalo na vědomí návrhy AKČR na další kultivaci krizových opatření a navrhlo jejich postupné zavedení v závislosti na vývoji epidemie zejména v oblasti obchodu a služeb kultury a amatérského sportu to co v nejkratším termínu za přesně definovaných protiepidemických opatření.

 

6. Vyzývá Vládu ČR, aby do 1. 3. 2021 zajistila podmínky pro samotestování ve firmách, včetně finanční podpory a vytvoření jasných podmínek pro firmy. AKČR vnímá testování zaměstnanců ve firmách jako zásadní krok pro zlepšení pandemické situace.

 

7. Souhlasí se zrušením omezení úředních hodin institucí veřejné správy od 15. 2. 2021.

 

8. Vyzývá vládu k pravidelným týdenním jednáním o krizových opatřeních s AKČR a všech plánovaných změnách v nich v pravidelných desetidenních periodách a vždy vyhodnocování na základě vývoje počtu pacientů na JIP a ARO.

 

 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.2.2021 / 14.2.2021

Počet návštěv: 807
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek