Cesta: Titulní stránka > Lukáš Vlček - náměstek hejtmana Kraje Vysočina


 

Vysočina má své šampiony mezi chovateli

V květnu proběhlo pravidelné roční setkání Kraje Vysočina se zástupci okresních organizací Českého svazu chovatelů. Svaz sdružuje chovatele králíků, drůbeže, holubů, zpěvných (harckých) kanárů, okrasného ptactva, hlodavců, koček a kožešinových zvířat. Chovatelé v zájmovém spolku rozvíjí své znalosti, pořádají výstavy a soutěže, proškolují posuzovatele (hodnotitele) zvířat a intenzívně se podílí na výchově mladé chovatelské generace. Členové Českého svazu chovatelů rovněž udržují genetické zdroje, tzn. původní národní plemena, králíků a drůbeže; tyto chovy jsou navíc podporovány Ministerstvem zemědělství České republiky. „Také Kraj Vysočina podporuje finančně činnost chovatelů a hlavně zájmovou výchovnou činnost mládeže a to roční částkou 250 000 korun,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
 

 
 

V Kraji Vysočina je pět okresních sdružení a  v každém okrese se uspořádá během roku 6 až 8 chovatelských výstav. Každý okres má také své významné a úspěšné chovatele. Přestože koronavirová opatření v loňském roce omezila počet výstav, snažili se chovatelé reprezentovat Kraj Vysočina nejen na krajské výstavě v Novém Městě na Moravě, ale i na celostátní výstavě v Přerově, kde vystavovali 8 plemen králíků a 4 barevné rázy plemen. Vysočina si nakonec odvezla ocenění šampiona u plemena novozélandský bílý králík (chovatel Josef Dobrovolný ze Žďáru nad Sázavou) a nejlepší kolekce výstavy. V konkurenci 2 200 králíků je to vynikající umístění.


Dalším oceněním, kterým se chovatelé z Vysočiny mohou pochlubit, je úspěch na mezinárodní výstavě v Žilině, kde se chovatel Miroslav Caha z Brtnice probojoval s králíkem plemene velký světlý stříbřitý mezi 350 soutěžícími na pomyslnou bednu vítězů. Významný úspěch na loňské celostátní výstavě holubů v Kolíně zaznamenal s plemenem holuba domácího – český stavák –  Miroslav Okřínek z Jihlavy. V konkurenci 1 400 vystavovatelů získal ocenění šampiona červený sedlatý a červená plavá holubice. Chovatelé králíků z Vysočiny obdrželi v poslední době několik titulů Mistrů České republiky, například Josef Dobrovolný za novozélandské bílé, Naděžda Marvanová za hermelíny modrooké, Jiří Jahoda za tříslové černé.


Chovatelé z Vysočiny jsou velmi aktivní ve speciálních klubech drobných zvířat a velkou pozornost věnují výchově mládeže ve věku 9–15 let. V poslední době se populárním sportem stal králičí hop, tedy skákání králíků přes překážky. Nejvýznamnější akcí mladých chovatelů králíků, drůbeže i exotických odborností, je celostátní kolo Olympiády mladých chovatelů. V roce 2019 nejlépe reprezentovala  Vysočinu žďárská výprava, ve které soutěžilo šest mládežníků z Bohdalova. Tamní chovatelský kroužek byl založen už v roce 1964. „Všem zkušeným chovatelům, kteří mladé chovatele vychovávají a připravují na soutěže, patří uznání a dík. V životě totiž není třeba uskutečňovat pouze velké cíle, ale i na malých cílech se musí pracovat s láskou,“ řekl závěrem náměstek Lukáš Vlček.


Foto: Setkání se zástupci Českého svazu chovatelů, z. s., v sídle Kraje Vysočina

chovatelé


  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.6.2021 / 3.6.2021

Počet návštěv: 455
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek