Doporučujeme

  • Fond Vysočiny
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Výměna zkušeností mezi českými a ukrajinskými hasiči

Výměna zkušeností mezi českými a ukrajinskými hasiči
V návaznosti na jarní návštěvu nejvyššího vedení ukrajinských hasičů, ředitele Státní služby Ukrajiny pro mimořádné situace, generála Mykoly Oleksandrovyče Čečotkina, přijela minulý týden na Vysočinu delegace jeho kolegů. Jejím hlavním cílem bylo načerpat zkušenosti našich hasičů, především v organizaci práce i legislativního zakotvení dobrovolného hasičství. Dvoudenní pracovní program obsahoval ukázky především praktického fungování a součinnost profesionálních a dobrovolných hasičů. Po celou dobu programu hosty provázel starosta Krajského sdružení hasičů kraje Vysočina Jan Slámečka, společně s ředitelem HZS Kraje Vysočina Jiřím Němcem. Se zahraniční návštěvou se setkal i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

„Hasiči se připojili k naší dlouholeté meziregionální spolupráci Vysočiny se Zakarpatím s plným nasazením. Kromě materiální pomoci své partnerství staví i na vzájemné výměně zkušeností, což přináší pozitivní ohlasy i na národní úrovni. Naším celostátně propracovaným systémem požární ochrany se mohou ukrajinští hasiči inspirovat v rámci připravované reorganizace na Ukrajině. Stejně tak jsou pro naše hasiče zajímavé postupy a práce při ochraně zdraví a majetku obyvatel Ukrajiny,“ říká Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Po exkurzi na operačním středisku HZS následovala prohlídka sídla a techniky stanice profesionálních hasičů i záchranné roty hasičů v Jihlavě. Druhý den měli hosté možnost vidět zázemí několika zbrojnic všech typů dobrovolných hasičů na Žďársku, včetně Centra hasičského hnutí a hasičského muzea v Přibyslavi.


V posledních dvou letech Kraj Vysočina ve spolupráci s hasiči na Ukrajinu dopravil devět nových plovoucích čerpadel, která jsou určena jednak k čerpání vody do cisternových stříkaček z volně přístupných přírodních zdrojů, ale i k odčerpávání vody ze zatopených prostor. Generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba při svých návštěvách na Zakarpatí dodal svým kolegům 10 zásahových obleků a více než 30 moderních hasičských přileb. Desítky opravených základních a mateřských škol, modernizované ambulance s novým vybavením na ukrajinském venkově, výměny zkušeností mezi pracovníky v sociálních službách, mezi hasiči, policisty i řada stáží studentů našich i ukrajinských škol, to je jen částečný výčet z více než 170 projektů, které z této meziregionální spolupráce a na které Kraj Vysočina od roku 2008 uvolnil více než 56 miliónů korun. Na financování projektů se prostřednictvím fondu ViZa podílí stejnou částí jak Vysočina, tak Zakarpatí. S městy v Zakarpatské oblasti Ukrajiny už spolupracují například Jihlava (Užhorod) nebo Pelhřimov (Mukačevo), partnerství měst se rozšířilo i na Třebíč (Rachiv), Žďár nad Sázavou (Chust), Nové Město na Moravě (Mižhirja) a vyjednávají i představitelé města Chotěboř (Tjačiv). Meziregionální spolupráce je také oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.


hasiči

hasiči

hasiči


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Výměna zkušeností mezi českými a ukrajinskými hasiči
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 6.8.2018 / 6.8.2018

Počet návštěv: 883
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek