Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

Vyhlídky zemědělství na Vysočině

Živočišná výroba Pelhřimovsko
V pátek 19. srpna 2011 se v Hořepníku setkal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek v doprovodu radního pro oblast zemědělství, lesního a vodního hospodářství Josefa Matějka se zástupci letos nově založené Agrární komory Pelhřimov. Kromě zemědělců z Pelhřimovska pozvání na společné setkání přijal i prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Hlavním tématem diskuse byla reforma společné zemědělské politiky, průběh vyjednávání v oblasti ochranného pásma v povodí Želivky, zně na okrese Pelhřimov a v neposlední řadě i další vývoj situace v oblasti bioplynových stanic.
 

 
 

Na Vysočině vyrábí proud více než 20 bioplynových stanic. „Bioplynové stanice jsou jednou z cest, jak pomoci zemědělcům na Vysočině. Platby za do sítě dodávanou elektřinu tvoří pro zemědělce stabilní zdroj příjmů, který vyrovnává kolísání cen u produktů hlavní zemědělské činnosti,“ konstatoval Jiří Běhounek.

 

„Nejvhodnějším palivem pro tento typ elektráren je kukuřice, kterou na Vysočině spotřebovává skot. Z důvodu půdoochranných opatření je však prostor pro kukuřici omezen,“ upozornil Josef Matějek. “Existují však ale i možnosti ve využití žita jako tradiční obilniny Vysočiny nebo travních porostů.  Současně je třeba neopomínat i využití odpadního tepla produkovaného touto výrobou elektrické energie,“ dodal.

 

Během odpoledního programu přítomní shlédli baličku brambor v Salačově Lhotě, živočišnou výrobu v areálu Agrodam Hořepník i Výrobně obchodního družstva Jetřichovec a provoz vůbec první bioplynové stanice na Vysočině.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Vyhlídky zemědělství na Vysočině
 

Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 23.8.2011 / 23.8.2011

Počet návštěv: 23962
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek