Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vlastníci lesů pozor! Od 1. ledna se mění pravidla přenosu použití sadebního materiálu

Vlastníci lesů pozor! Od 1. ledna se mění pravidla přenosu použití sadebního materiálu
Od 1. 1. 2023 dochází k úpravě podmínek a omezení výjimek pro hospodaření v lesích. Ministerstvo zemědělství prostřednictvím opatření obecné povahy v souvislosti s kůrovcovou kalamitou už dříve upravilo povinnosti vlastníků lesa při hospodaření v nich a ty se liší v závislosti na tom, zda je příslušný lesní porost v tzv. červené zóně, či nikoliv. S výjimkou Žďárský vrchů do červené zóny spadá celý Kraj Vysočina. Od ledna 2023 přestane platit výjimka týkající se sterilních kůrovcových souší a také se mění pravidla přenosu sadebního materiálu podle platné legislativy.
 

 
 

„Ministerstvo zemědělství k 31. 12. 2022 ukončilo výjimku, kdy „sterilní“ kůrovcové souše nemusely být přednostně zpracovávány a mohli být ponechávány v porostech. Další velmi významnou změnou je, že se od roku 2023 budou opětovně uplatňovat veškeré podmínky přenosu reprodukčního materiálu lesních dřevin tak, jak vyplývá z platné legislativy. Od nového roku tedy končí benevolence, kdy u všech dřevin, kromě smrku ztepilého, bylo možné při zalesňování použít reprodukční materiál z kterékoli přírodní lesní oblasti i nadmořské výšky,“ upozornil Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí, „nadále zůstalo v platnosti prodloužení lhůt, tj. holiny vzniklé na lesních pozemcích v důsledku nahodilé těžby musí být zalesněny do 5 let a lesní porosty na ní zajištěny do 10 let od jejího vzniku.“

 

Pro vlastníky lesa to tedy mimo jiné znamená, že reprodukční materiál lesních dřevin, který chtějí použít pro zalesnění po 1. 1. 2023, musí plně reflektovat podmínky přenosu, tak jak vyplývá z platné legislativy. V tomto ohledu je tedy třeba podle konkrétní situace upravit objednávky sadebního materiálu v detailu, ze které přírodní lesní oblasti a lesního vegetačního stupně má sadební materiál pocházet. Dodržování těchto podmínek bude mimo jiné kontrolováno při poskytování příspěvků na hospodaření v lesích dle NV 30/2014 Sb.

Další informace lze získat na webových stránkách Ministerstva zemědělství.

 

Podle Českého statistického úřadu v roce 2021 v Česku převažovala plocha nově zalesněná listnatými dřevinami (52,1 %). Při zalesňování byl z dřevin nejvíce použit smrk (29,8 %), dále buk (24,2 %), dub (17,1 %) a borovice (7,6 %). Při výsadbě se spotřebovalo 244 mil. sazenic (z toho 63,8 % listnáčů). Průměrná spotřeba sazenic na hektar sadby činila 6,0 tis. kusů, u listnatých dřevin 7,4 tis. a u jehličnanů 4,5 tis. Nejvíce se loni zalesňovalo opět v Kraji Vysočina (9 310 ha, tj. 22,9 % celkového zalesňování v ČR).

 

Zda se na lesy v jejich vlastnictví vztahují úlevy vyplývající z opatření Ministerstva zemědělství, mohou vlastníci zjistit na mapě webových stránek Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa.

 


 • Více informací Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.11.2022 / 23.11.2022

Počet návštěv: 312
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies