Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele > Podpora inovací


 

Vládní strategie ke zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky

Dokument je uložen v archivu
Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo pracovat na strategii ke zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Klíčovým podkladem této strategie bude materiál zhotovený Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. NERV doporučuje rozvoj dopravní a telekomunikační infrastruktury, revizi systému hodnocení a financování výzkumu a podporu spolupráce firem a výzkumných organizací.
 

 
 

"MPO dnešním dnem přebírá od NERV pomyslnou štafetu ve věci podpory naší konkurenceschopnosti," podotkl ministr. Strategii by měla podle něj vláda schválit do poloviny letošního roku. Kocourek věří, že cestovní mapu strategie, tedy odpovědnost jednotlivých resortů za konkrétní kroky, bude vláda schvalovat ve druhé polovině roku. 
    
"Po předložení závěrečné zprávy NERV se můžeme shodnout, že česká ekonomika si nemůže dovolit čekat, až jí ujede vlak, a své postavení musí permanentně vylepšovat," uvedl Kocourek. Jedním z nejdůležitějších pilířů, který je ale v ČR nejméně konkurenceschopný, je podle něj státní správa a její efektivita. Jedním z kroků by mohlo být stanovení jednotných dat účinnosti právních předpisů, dodal. V oblasti inovací chce přijít s vytvořením takzvaného seed fondu, který by zajistil větší dostupnost peněz pro začínající podnikatele. 
    
Zástupci NERV dnes prezentovali doporučení pro zkvalitňování podnikání a inovací. "Jsme zde nepochybně úspěšnou montovnou a masovou výrobnou s velkou logistickou podporou. To je dáno naši strategickou polohou uvnitř Evropy," uvedl garant pracovní skupiny NERV pro konkurenceschopnost Michal Mejstřík. 
    
Podle Mejstříka je potřeba dostavět silniční a železniční síť a napojit je na zahraniční dopravní sítě, budovat regionální letiště. Stejně tak má pokračovat rozvoj moderní telekomunikační infrastruktury s napojením na satelitní služby, nutné je zrychlit digitalizaci informačních služeb. Z hlediska institucí je podle NERV podstatné například zefektivnit celnice a nastavit rychlejší procesy odbavování zboží.
    
Ke zlepšení inovací v České republice je podle NERV nutné například revidovat systém hodnocení výsledků aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ve výzkumných organizacích a vytvořit na to navazující předpis rozdělování institucionálních prostředků na tyto činnosti. Potřeba je také zlepšit právní rámec pro spolupráci mezi výzkumnými organizacemi a firmami nebo podpořit nabídku programů vysokých škol a celoživotního vzdělávání v oblasti inovativního "podnikatelství“.
    
NERV byla ustavena v lednu 2009 jako odborný poradní a konzultační orgán tehdejší vlády premiéra Mirka Topolánka. Úkolem rady bylo hledání a návrhy receptů směřujících k udržení a zrychlení ekonomického růstu Česka.
    
Současná vláda Petra Nečase začátkem loňského srpna činnost NERV obnovila. V jejím rámci vzniklo šest projektových týmů zaměřených na zlepšení jednotlivých oblastí ekonomiky.

 
 
Zodpovídá: Bc. Dita Marešová
Vytvořeno / změněno: 31.3.2011 / 31.3.2011 | Zveřejnit do: 23.10.2012
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 27228
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek