Cesta: Titulní stránka > Pavel Pacal - náměstek hejtmana Kraje Vysočina


 

Vláda ČR na pracovní návštěvě Kraje Vysočina. Hlavní témata Vysočiny: voda, elektrárna, matriky, kůrovec, knihovna, sport, nedostatek lékařů a sester, doprava, vylidňování venkova...

Vláda
V pondělí 28. května 2018 navštívil předseda vlády Andrej Babiš a někteří členové vlády Kraj Vysočina. S vedením kraje jednali především o kvalitě pitné vody, ochraně vodních zdrojů a problémech se suchem včetně dopadů na zemědělství. Dalšími tématy byla doprava, konkrétně nový dopravní terminál v Jihlavě a rozvoj jihlavského letiště nebo financování sociálních služeb, dostavba 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany nebo nedostatek zdravotnického personálu a zubařů nejen ve venkovských aglomeracích.
 

 
 

Cestu po kraji vláda začala návštěvou Vodní nádrže Švihov na řece Želivce. Nádrž je významným zdrojem pitné vody pro Prahu a střední Čechy, celkem zásobuje 1,6 milionů obyvatel. Právě kvůli zachování dobré kvality vody chce Povodí Vltavy rozšířit ochranné pásmo kolem nádrže. To by ale přineslo další omezení jak pro místní obyvatele, tak pro zemědělce. Investice na ochranná pásma, technická opatření, čistírny odpadních vod, zamezení užívání pesticidů a podporu zemědělců by mohla dosáhnout 10 miliard korun, diskuze vede nejen Kraj Vysočina, ale i obce a zájmová sdružení i kvůli budoucím kompenzacím a speciálním dotačním programům, které by mohly situaci v katastru Želivky, částečně vyřešit. Dalšími tématy byly problémy způsobené suchem či investiční program na čističky odpadních vod pro Prahu, Středočeský kraj a Kraj Vysočina.

Rozšíření ochranného pásma kolem nádrže bylo tématem také při návštěvě Zemědělského družstva v Senožatech. Omezené používání pesticidů by způsobilo výrazně nižší úrodu brambor, čímž by vzrostla jejich cena. Povinnost vysazovat jen některé druhy plodin či na částech polí nepěstovat nic než trávu, by dopadla také na kukuřici, slunečnici a řepu.

Ministři a ministryně následně zavítali do Domova Jeřabina Pelhřimov, který poskytuje pobytové a ambulantní sociální služby pro lidi s mentálním, kombinovaným či jiným zdravotním postižením. Kraj Vysočina je dlouhodobě lídrem v transformaci sociálních služeb.

V Jihlavě byla hlavním tématem návštěvy doprava. Nejprve se vláda zabývala plány na rozvoj letiště v městské části Henčov. To plánuje zpevnění a dostavbu vzletových a přistávacích drah a travnatých ploch. Výše investice je zhruba 60 milionů korun s tím, že město a kraj by investovaly po 30 milionech korun. Nyní se vyjednává výkup pozemků, kdy požadavek výkupní ceny za státní pozemky pod budoucími „ranvejemi“ dosahuje více než 60% současné ceny celkové investice. Pokud dojde k modernizaci letiště, mohlo by sloužit pro potřeby města i podnikatelů. Se zástupci společnosti ZALL JIHLAVAN airplanes pak vláda mluvila o výrobě letadel a pronikání na čínský trh. Poblíž železniční zastávky Jihlava-město pak premiér Andrej Babiš a další členové kabinetu jednali o stavbě dopravního terminálu, který by měl propojit železnici a autobusovou dopravu a zároveň sloužit jako přestupní uzel MHD v rámci plánované Veřejné dopravy Vysočiny.  Plán počítá také se zavedením vysokorychlostní železnice. Stavba by měla začít v roce 2019 a trvat tři roky.  Náklady jsou odhadované na 830 milionů korun.

Na Krajském úřadě Kraje Vysočina následně vláda jednala s radními, a to především o problematice sucha, výstavbě liniových staveb a elektronizaci státní správy. Mluvilo se také o regionálních problémech ve školství, dopravě či kultuře. Tématem byla i dostavba 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vládě byly představeny investice ve výši téměř 16 miliard korun, které by zásadním způsobem pomohly s rozvojem regionu, mezi jinými např. stavba sídla Krajské knihovny Vysočiny a další. Se starosty měst a obcí kraje členové vlády mluvili především o dotacích, a to například na průzkumné vrty na zjištění podzemní vody, posílení vodárenské soustavy či na vodovody. Třinácti sídlům a Kraji Vysočina byla předána rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků z výzev Ministerstva životního prostředí ČR.


VládaVLádaVládaVládaVláda

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 29.5.2018 / 29.5.2018

Počet návštěv: 4309
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek