Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21
Kraj Vysočina tento týden vypsal tendr na linkové autobusové dopravce, kteří budou zajišťovat veřejnou dopravu v rámci objednávky Kraje Vysočina na deset let od roku 2022. Zakázka je rozdělena do osmi oblastí, zohledněn je přesah základních spojů i na území sousedních regionů. Podle informací Martina Hyského, předsedy krajského výboru pro rozvoj je soutěž na zajištění autobusové dopravy patrně největší v historii kraje, její celková předběžně odhadovaná hodnota je 8 miliard korun.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - březen 2021
S ohledem na uzavření škol přistupuje Kraj Vysočina k dílčím přechodným úpravám ve vybraných jízdních řádech autobusů a vlaků. „V podstatě přejdeme na prázdninový režim. V autobusové dopravě budou změny platit od 7. března, vlaky se budou novými jízdními řády řídit od 8. března 2021,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že k podobnému opatření přistupuje kraj potřetí. Podobně se kraj zachoval v březnu a říjnu loňského roku.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - březen 2021
Postupné zavádění prvků integrace do systému Veřejné dopravy Vysočina už veřejnosti nabídlo jednotnou krajskou jízdenku, na kterou mimo jiné mohou například jezdit cestující i v rámci MHD v Třebíči. Integrace autobusů a vlaků se nyní dolaďuje na Chotěbořsku, kde je upravován na základě připomínek občanů i vedení obcí zhruba v desítce případů jízdní řád platný od 1. 1. 2021 - především v případě školních autobusů.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - leden 2021
Že jsou prasata divoká, mysliveckou mluvou „zvěř černá“, velmi inteligentní, nemůže být pochyb. Myslivci by o tom mohli vyprávět celou řadu příběhů, které s touto zajímavou zvěří zažili. Jejich učenlivost se projevuje například v okamžiku, kdy přicházejí za potravou, kterou jim myslivci předkládají. Jen výjimečně bezhlavě přibíhají na známá místa a většinou z dálky dlouze jistí a ověřují, zda jim nehrozí nebezpečí v podobě výstřelu z lovecké zbraně. Lov na vnadištích je pak o to složitější v tzv. semenných letech, kdy bohatě zaplodí stromy buků a dubů. Prasata v takových letech jen velice neochotně přicházejí za potravou na vnadiště, a právě takový rok je ten letošní.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - listopad 2020
Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina připravil pro veřejnost výstavu nazvanou Projekty Kraje Vysočina v oblasti životního prostředí, která je od pondělí 9. listopadu do konce roku 2020 k vidění v kongresové budově sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. „Současná situace návštěvě krajského úřadu příliš nepřeje, proto bude možné výstavu zhlédnout až do konce roku. Z velkého množství dokončených, realizovaných nebo připravovaných projektů vybrali několik, které reprezentují, co všechno se v oblasti životního prostředí v kraji podařilo nebo daří uskutečnit. Ať už se jedná o projekty revitalizace parků, projekty podpořené evropskými dotacemi nebo zajímavosti k dokončení implementace Natury 2000,“ přibližuje výstavu radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - listopad 2020
Letošní rok, kromě měsíce dubna, přinesl na Vysočinu dostatek dešťových srážek, a to výrazně napomohlo zalesňování po těžbě kůrovcového dřeva. Sazenice lesních dřevin, pokud s nimi bylo dobře manipulováno, měli výbornou ujímavost a ztráty byly minimální. Negativně se projevil pouze dubnový přísušek, nebo naopak trvalé zamokření půd, které na některých místech znamenalo u sazenic odumření kořenů. Příznivé období pro zalesňování je i nyní díky vlhkému a zatím mírnému podzimu.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - listopad 2020
Že radon je plyn, vznikající jaderným rozpadem uranu, radioaktivní a při průniku z podloží do pobytových prostor v nadměrné koncentraci život ohrožující, není od roku 1991 žádnou novinkou. Ani to, že území Kraje Vysočina, vzhledem k dané geologické struktuře, je velmi bohaté na uranové žilky a žíly. Tomu také odpovídají naměřené hodnoty koncentrace radonu v některých obydlích, a to zejména na Třebíčsku a Žďársku, pohybující se řádově v rozsahu jeden tisíc až několik tisíc Becquerelů na m3 (Bq/m3). Přitom směrná hodnota pro starou zástavbu (do 28. února 1991) činí 400 Bq/m3 a pro novostavby 200 Bq/m3. Překročení směrné hodnoty znamená, že je nutné se touto problematikou vážně zabývat a možné nebezpečí eliminovat protiradonovým opatřením, na které je za určitých podmínek stále ještě možné získat státní dotaci.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - listopad 2020
Letošní rok je v mnoha ohledech jiný než ty přechozí. Do našich životů zasáhl COVID 19, a to doslova do všech jeho oblastí. Jsou přijímána opatření, která ovlivňují snad všechny naše činnosti, výkon práva myslivosti nevyjímaje. Ministerstvo zemědělství, jako ústřední orgán státní správy myslivosti, vydalo společně s Ministerstvem zdravotnictví stanovisko k textu Usnesení vlády České republiky, přijatému dne 26. 10. 2020. Jeho plné znění lze najít na webových stránkách Ministerstva zemědělství. V Kraji Vysočina je v současné době 525 honiteb a 7814 držitelů platných loveckých lístků trvale vykonávajících v honitbě právo myslivosti.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství od roku 2019 administruje žádosti o finanční příspěvky podle Zásad Ministerstva zemědělství, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v nestátních lesích. První kolo žádostí bylo za období 4. čtvrtletí 2017 – 4. čtvrtletí 2018 a ve druhém kole se podávaly žádosti za celý rok 2019. Přehled za jednotlivé kraje je uveden níže v tabulce.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Povodně a sucho jsou dva hydrologické extrémy. Téměř každoročně dochází k výskytu některého z nich, a to i na území Kraje Vysočina. Všichni si jistě vzpomenou na rozsáhlé povodně v letech 1997, 2002 nebo 2006. V letech 2015–2019 se naopak projevovalo velmi suché období. Zároveň každoročně dochází k bleskovým povodním způsobenými intenzivními lokálními srážkami. V tomto týdnu došlo k povodňovým situacím ve žďárském okrese, kde hrozila zejména řeka Svratka.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje spolkovou činnost zájmových organizací na svém území. Peníze putují každoročně také včelařům, kteří stejně jako v minulosti obdrželi prostřednictvím okresních organizací dar ve výši přes 400 tisíc korun. Vedle podpory aktivit včelařských spolků vyplácí kraj další prostředky v oblasti včelařství, a to na vyšetření moru včelího plodu z měli. Vyšetření bylo z krajského rozpočtu podpořeno už podruhé. Cílem bylo plošné zmonitorování nákazové situace a záchyt možných zdrojů onemocnění. Oba projekty realizoval Státní veterinární ústav Jihlava.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
V posledních dvou letech jsme na území Kraje Vysočina intenzivně monitorovali migrační koridory pro velké savce, s cílem identifikovat kritická místa a na nich jednotlivé bariéry, které jsou překážkami v migraci zvěře. Výsledkem monitoringu je 26 karet kritickým míst, které obsahují návrhy opatření/řešení na zlepšení nebo vyřešení průchodnosti daným kritickým místem.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Posledních několik let probíhá relativně intenzivní průzkum vodních měkkýšů v Kraji Vysočina zaměřený především na vodní toky. Vodní toky na Vysočině jsou ve srovnání s jinými částmi našeho státu mnohem méně dotčeny drastickými regulačními úpravami, takže mnoho z nich má relativně přirozený charakter, i když existuje i řada toků napřímených a tvrdě zregulovaných. Problémem je i silné znečištění indukující početný až masový výskyt drobného mlže okružanky rohovité, které vysoká úroveň živin ve vodě vyhovuje.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Na konci minulého týdne se v sídle Kraje Vysočina konal workshop zaměřený na dálkovou migraci velkých savců – vlka, rysa, losa a medvěda. Workshop byl určen pro veřejnou správu na úsecích ochrany přírody a krajiny a územního plánování, správce objektů působících migrační překážky, zejména Ředitelství silnic a dálnic, Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny, Lesů ČR, Povodí Vltavy a Správu železnic a byl zaměřen v návaznosti na biotopy vybraných zvláště chráněných druhů velkých savců na představení a projednání problémů a řešení kritických míst migrační prostupnosti krajiny pro velké savce s využitím aktuálních výsledků projektu Crossborder Habitat Network and Management – Connecting Nature AT-CZ (ConNat AT-CZ), který je realizován v rámci programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Tuto kampaň za návrat stromů do krajiny iniciovala brněnská Nadace Partnerství, o. p. s., ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR. Jejím cílem je, aby za každého obyvatele byl vysázen jeden strom. Dnes je do kampaně zapojena i řada firem, škol, ale také významných osobností. Více o kampani, včetně manuálu k výsadbě a přehledu, kde se všude sází, najdete na stránce www.sazimebudoucnost.cz.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Vlastníci lesů mohou žádat stát resp. ministerstvo zemědělství o kompenzaci nižší ceny dříví na trhu z důvodu kůrovcové kalamity. V prvním kole příjmu žádostí, které řešilo újmy za období 2017 – 2018 bylo přijato 1671 žádosti za 565 miliónů korun. „Žádosti podané v prvním kole dotačního řízeno byly do poslední proplaceny. Administraci pro ministerstvo zemědělství vede Kraj Vysočina. Peníze nejsou určeny na těžební náklady a proto nelze mluvit o zisku, ale mají částečně dorovnat ztrátu z prodeje dříví z kalamitních těžeb a pomoci s následnou obnovou porostů,“ vysvětluje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Park v areálu Nemocnice Jihlava oživila nová venkovní knihobudka vyrobená na Střední škole stavební Jihlava z vysloužilých školních lavic. Obsah tvoří knihy zachráněné na třídicí lince společnosti FCC Česká republika. Původně byly vyhozené do kontejnerů na papír. Těmto starým knihám dají jejich čtenáři nový život.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Ve dnech 9.–13. září 2020 probíhají Přibyslavské slavnosti, jejichž součástí je v sobotu 12. 9. 2020 už 29. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi, který je v rámci České republiky ojedinělou výstavou svého druhu. Zahájení slavností probíhá společně s tiskovou konferencí na radnici města Přibyslav. Během tiskové konference probíhá i prezentace mlékárenských společností a ukázky jejich novinek.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Mihule potoční je jedním z nejvzácnějších vodních obratlovců, jedná se o kriticky ohrožený zvláště chráněný druh. V České republice tento druh v současnosti obývá hlavně drobné toky náležící k pstruhovému pásmu v horských a podhorských polohách hraničních pohoří a Českomoravské vrchoviny. Protože je mihule vázána na čisté vody s vyšším obsahem rozpuštěného kyslíku, je označována jako bioindikační druh čistoty vody. Dalším nezbytným faktorem pro její dlouhodobý výskyt je přítomnost bahnitopísčitých náplavů, které se vytváří dlouhodobou sedimentací v proudových stínech meandrů a které je nutné ponechávat v korytě.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Už po devatenácté se od 16. do 22. září koná Evropský týden mobility. Cílem ETM je zlepšit veřejné zdraví a kvalitu života podporou čisté mobility a udržitelné dopravy. Kampaň dává lidem šanci vyzkoušet nové možnosti mobility, jako jsou sdílená kola a automobily nebo jednoduše pěší chůze. Motto letošního ročníku zní Tvůj styl, tvoje volba („Choose your move!“). Každý z nás se totiž může rozhodnout sám, jakému způsobu přepravy dá přednost. Letošní téma „Bezemisní mobilita pro všechny“ odráží ambiciózní cíl uhlíkově neutrálního evropského kontinentu do roku 2050 i nutnost jeho dostupnosti pro všechny, tedy i obyvatele s hendikepem.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Pětačtyřicetičlenné Zastupitelstvo Kraje Vysočina řídí chod kraje od 1. listopadu 2016. Celkem se během svého funkčního období, které trvá čtyři roky, sešlo k jednání devětadvacetkrát. Pokaždé zasedlo v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, kde je pro jednání nejvyššího orgánu kraje k dispozici zastupitelský sál, pouze jednou muselo být z důvodů složité epidemiologické situace jednání přesunuto „mimo základnu“. 12. května 2020 bylo všech 94 navržených bodů programu projednáno v multifukčním sále krajské Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť. Kompletně všechna jednání krajského zastupitelstva byla přenášena on-line a veřejnost se k nim může kdykoli vrátit přes archiv záznamů umístěný na www.kr-vysocina.cz.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Klimatická změna představuje pro českou společnost zásadní výzvu. Jak na ni pozitivně reagovat v různých sektorech a odvětvích, jak zde efektivně snižovat emise skleníkových plynů a také jak se na dopady klimatické změny adaptovat, těmito klíčovými otázkami se zabývá čtyřdílný cyklus České televize „Česko řeší klima“. První díl tohoto vzdělávacího cyklu byl věnován aktivitám realizovaným v Kraji Vysočina. Divák má tak možnost posoudit účinnost přijatých opatření v praxi i ve svém okolí.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Celkem 23 pramenů v Kraji Vysočina je zmapováno Českým hydrometeorologickým ústavem a tento počet není ještě úplný, protože některé prameny vysychají v posledním období dlouhotrvajícího sucha. Nejvíce pramenů je v okrese Jihlava a dále na Žďársku. Zajímavý pramen je z Radostínského rašeliniště, který zásobuje vodou povodí Sázavy, a nachází se v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Území Kraje Vysočina je pramennou oblastí významných českých a moravských řek a prochází jím hlavní evropské rozvodí. Do Severního moře odvádějí povrchovou vodu řeky Doubrava, Sázava a Želivka, na opačnou stranu do Černého moře odvádějí povrchovou vodu řeky Svratka, Oslava, Jihlava, Rokytná a Moravská Dyje.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
Nejtradičnějším a nejtypičtějším odvětvím Vysočiny je zemědělská výroba. Celková rozloha kraje činí 679 458 hektarů. Z celkové rozlohy kraje tvoří zemědělská půda 407 983 hektarů, což je více než 60 %. V době koronavirové pandemie v jarním období péče o půdu ve smyslu příprava pole na setí, hnojení ozim, oprava hrazení pastvin a následné setí nebylo možné odsouvat na pozdější dobu. Zemědělci se zvýšenou bezpečností se museli každodenně starat o svůj dobytek a drůbež, proto byly zrušeny různé exkurze, Polní dny s ukázkami pro veřejnost nebo Dny otevřených dveří. Zemědělské práce nemohou být zastaveny a čekat, až skončí bezpečnostní zdravotnická opatření včetně karantén, protože se odvíjí od ročního období a počasí.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - srpen 2020
K příležitosti Světového dne zdraví, který je jednou z globálních zdravotních kampaní Světové zdravotnické organizace, realizují každoročně své aktivity Zdravá města, obce a regiony České republiky. Zdravý Kraj Vysočina ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a s organizací Zdravá Vysočina uspořádal 25. srpna akci s názvem Den zdraví bez omezení. Účastníci měli možnost nechat si přímo na místě změřit tlak krve, tělesný tuk nebo zjistit BMI. Celý program byl také tlumočen do znakové řeči.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - srpen 2020
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se