Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Pro laiky

 
 
 
    rssRSS kanál
 
 • Dvoufázové ověření na Facebooku (25.5.2018)

  Dvoufázové ověření pomocí SMS klíče dnes již není považováno za bezpečné. Mnohem bezpečnější metoda ověření je pomocí mobilní aplikace, která generuje jednorázová hesla.

  Sociální síť Facebook takovou autentizaci nyní podporuje pro různé autentizační aplikace jako je Google Authenticator, Duo Security nebo LastPass authenticator.

  Nastavení takového způsobu přihlašování je velmi jednoduché - uvedeno níže v článku.

   
 • Podvodná sms pro zákazníky Alza.cz (10.5.2018)

  Alza.cz varuje své zákazníky před podvodnou sms zprávou, která se začala masivně šířit v České republice.

  Ve zkratce je v sms informace, že má zákazník uložen balíček. Po kliknutí na odkaz je uživateli nabídnut mobilní telefon iPhone X za 1 Kč - stačí pouze zadat jméno, heslo a číslo platební karty.

  Alza již podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

  V případě přijetí podobné zprávy (možná podoba zprávy je uvedena na odkazu níže v článku) doporučujeme neklikat na přiložený odkaz a sms zprávy vymazat z mobilního telefonu.

   
 • Změňte si heslo k Twitteru (9.5.2018)

  Tvůrci sociální sítě Twitter doporučují svým uživatelům, aby si preventivně změnili hesla.

  Vývojáři přišli na chybu v systému, kvůli které bylo možné nalézt hesla v interních systémech v nehashované (čitelné) podobě.

  Twitter také oznámil, že nedošlo k žádnému úniku dat (resp. nemá indicie o tom, že by k úniku došlo), jedná se pouze o preventivní opatření. Chyba systému byla opravena, aby se podobná událost již neopakovala.

  I přes to, že se jedná o preventivní akci, důrazně doporučujeme heslo k účtu změnit.

   
 • Sdílení odkazů přes Google Maps využívají útočníci (3.5.2018)

  Útočníci začali využívat sdílení odkazů v aplikaci Google Maps pro přesměrování svých obětí na podvodné stránky.
  Využívají tak chyby v aplikaci, která přesměrování umožňuje.

  Nebezpečné odkazy mohou být rozesílány prostřednictvím různých komunikačních kanálů - nejčastěji pomocí kompromitovaných účtů na Skype a sociálních sítích či e-mailem.

  Nebezpečný odkaz může vypadat např. takto:
  https://goo.gl/maps/FFhAwEa9czk. Z odkazu je patrné, že byl vygenerován pomocí aplikace Google Maps, ale je v něm "zakodováno" přesměrování na podvodné stránky.

  Buďte obezřetní při otevírání jakýchkoliv odkazů i když pocházejí z "potencionálně" důvěryhodného zdroje.

   
 • Sociální síť Facebook připravuje novou funkcionalitu - výmaz historie (3.5.2018)

  Mark Zuckerberg oznámil, že sociální síť Facebook chystá novou funkcionalitu - možnost vymazání historie - podobnou té ve webových prohlížečích.

  Uživatel tak bude moci vymazat historii navšívených webových stránek a aplikací, které jsou ve facebookovém profilu ukládány. Rovněž by měl mít uživatel možnost nastavit, zda se má historie činností ukládat, či nikoliv.

  Měl by to být další krok, který zlepší možnosti nastavení soukromí, což samozřejmě uvítáme.

   
 • Můžete aktualizovat prohlížeč Chrome (20.4.2018)

  Společnost Google vydala novou verzi webového prohlížeče Chrome, která mimo jiné opravuje i 62 bezpečnostních chyb a zranitelností. Číslo nové verze je 66.0.3359.117. Aktuálnost svojí verze si můžete ověřit v prohlížeči v Nastavení>>Nápověda>>O aplikaci Google Chrome.
  Obrázek je uveden níže v článku.

   
 • Váš účet, Vaše data! (13.4.2018)

  Stáhněte si svá data aneb Google Takeout. Společnost Google dává možnost svým uživatelům stáhnout si všechna data ze svého profilu.

   
 • Nebezpečné MS Office dokumenty - nový typ útoku (9.11.2017)

  Rádi bychom upozornili na nový způsob, jakým útočníci "propašují" nebezpečný obsah do dokumentů MS Office, který je schopen infikovat počítač nebezpečným ransomware (tzv. šifrovacím virem.

  Podrobnosti jsou uvedeny níže v článku.

   
 • Podvodné e-maily od "falešného vedoucího" jsou stále aktuální (6.11.2017)

  Nedávno jsme upozorňovali na kampaň podvodných e-mailů, ve kterých člen vrcholového vedení společnosti žádal o urgentní provedení platby.

  Rádi bychom upozornili na fakt, že podvodná kampaň stále trvá. Falešné e-maily jsou většinou doručovány osobám, které pracují na pozicích, které mohou mít přístup k bankovním účtům či převodům peněz.

   
 • Používejte platební kartu bezpečně (2.11.2017)

  Na webových stránkách Moneta Money Bank vyšel zajímavý článek, který shrnuje pravidla pro bezpečné (nebo spíše obezřetné) používání platební karty - nejen při platbách na internetu.

  I přes to, že pravidla jsou popisována z pohledu pro zákazníky Moneta Money Bank, určitě jsou platná i pro klienty ostatních bank.

  Odkaz na článek je uveden níže.

   
 • Přibývá podvodných SMS cílených na elektronické bankovnictví (24.10.2017)

  MONETA Money Bank na svých stránkách uporňuje na rostoucí počet podvodných SMS, pomocí nichž se útočníci snaží vylákat přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví.

  Tyto SMS se však týkají i klientů jiných bank, než je výše zmiňovaná.

   
 • Virus pro mobilní telefony (Android) napadá aplikaci Uber (29.9.2017)

  Komerční banka na svém webu varuje uživatele před virem pro chytrý mobilní telefon, který napadá aplikaci Uber a vyžaduje po oběti výkupné.

  Informace o tom, jak útok vypadá a jak se bránit naleznete na webových stránkách Komerční banky (odkaz uveden níže v článku).

   
 • Unikla hesla z e-shopu Mall.cz (28.8.2017)

  Z internetového obchodu Mall.cz unikla databáze s daty o některých uživatelích včetně jejich hesel. Bezpečnostní tým e-shopu se proto rozhodl postiženým uživatelům resetovat hesla - o tom to kroku dotčené uživatele informuje e-mailem.

  Více informací o tom, jak poznat, že se Vás tato situace týká, se dočtete na odkazu uvedeném níže v článku.

  Doporučujeme všem uživatelům, kterých se to týká, aby heslo změnili i v případných ostatních webových službách, kde uniklé heslo použili.
  Hesla byla totiž nějakou dobu volně stažitelná přes službu ulozto.cz.

   
 • Další podvodná kampaň cílená na zákazníky České spořitelny (12.7.2017)

  Česká spořitelna opět na svých webových stránkách upozorňuje na nový typ podvodného e-mailu. Více informací na odkazu uvedeném níže.

   
 • Komerční banka opět upozorňuje na podvodné e-maily (27.6.2017)

  Komerční banka na svých webových stránkách opět upozorňuje na podvodné e-maily. Ty mají za cíl tentokrát infikovat počítač uživatele. Nositelem viru je soubor v příloze, který má koncovku .jar.

  Více informací o tom, jak podvodný e-mail může vypadat naleznete na webových stránkách Komerční banky (odkaz uveden níže).

   
 • Podvodná soutěž využívá logo Seznam.cz (12.6.2017)

  CSIRT.CZ na svých stránkách upozorňuje na podvodnou soutěž, v níž lze údajně vyhrát mobilní telefon iPhone. Více informací na odkazu uvedeném níže.

   
 • Komerční banka upozorňuje na podvodnou kampaň (11.5.2017)

  Komerční banka, a. s. na svých webových stránkách upozorňuje na kampaň podvodných e-mailů. Více informací na odkazu uvedeném níže.

   
 • Moneta money bank uvádí tipy pro bezpečné používání el. bankovnictví (26.4.2017)

  Moneta money bank na svých webových stránkách uvádí 3 tipy na bezpečné používání elektronického bankovnictví.

  Bezpečnostní opatření lze použít obecně pro všechny banky.

  Odkaz uveden níže.

   
 • Česká spořitelna varuje před novým typem podvodného útoku (26.4.2017)

  Objevila se nová podoba podvodného e-mailu, který cílí na zákazníky České spořitelny. Banka o tom informuje na svých webových stránkách.

  Odkaz uveden níže.

   
 • Staronový podvodný e-mail tvářící se jako zpráva z exekutorského úřadu (15.3.2017)

  Opět se objevil útok, pomocí kterého útočník rozesílá podvodné e-maily, které se tváří, že jsou od exekutorského úřadu. V e-mailu je uveden odkaz na podvodné stránky, které jsou věrnou kopií reálných stránek exekutorského úřadu. Na těchto stránkách je uveden odkaz na stažení aplikace "Moje exekuce". Nedojde však ke stažení aplikace, ale k nainstalování tzv. šifrovacího viru, který oběti zašifruje pevný disk a následně žádá výkupné.

  Doporučujeme být obezřetní při zpracovávání e-mailových zpráv s touto tematikou.

  Zdroj: PČR

   
 • Nový trik útočníků s instalací fontů pro prohlížeč Chrome (23.2.2017)

  Útočníci vymysleli nový trik, jak přesvědčit uživatele k instalaci škodlivého software (většinou trojský kůň nebo šifrovací virus /ransomware/).

  Uživatel přistoupí na útočníkem změněnou webovou stránku, na které se špatně zobrazuje písmo. Uživateli se objeví okno s hláškou, že font, který webová stránka používá není v prohlížeči nainstalovaný a nabízí jeho instalaci. Nedojde však k nainstalování fontu ale již zmíněného malware.

  Ukázka, jak taková podovdná hláška může vypadat, je uvedena níže v článku.

  Zdroj: CSIRT.CZ

   
 • Nová vlna podvodných SMS zpráv (15.2.2017)

  Podvodné zprávy vypadají, že jsou odeslány od doručovatele DHL a obsahují odkaz, na kterém by údajně měla být přepravcova aplikace. Na odkazu se ovšem nachází aplikace s malware.

  Doporučujeme neinstalovat aplikace z neznámých zdrojů.

  Dostupné texty podvodných zpráv jsou uvedeny níže v článku, nicméně tyto podoby zpráv se mohou v čase měnit a může se měnit rovněž i údajná společnost, od které zprávy pochází.

  Zdroj: CSIRT.CZ

   
 • Další podvodný e-mail, nyní cílený na zákazníky FIO Banky (13.2.2017)

  Další vlna podvodných e-mailů tentokrát cílí na zákazníky FIO banky.

  Varování naleznete na oficiálních stránkách FIO banky i na stránkách HOAX.cz, kde je phisingový útok pěkně popsán. Oba odkazy naleznete níže v článku.

   
 • Pozor na nový phisingový útok na klienty České spořitelny (8.2.2017)

  Česká spořitelna na svých stránkách (odkaz uveden níže) upozorňuje na novou vlnu podvodných e-mailů, pomocí kterých se útočníci snaží vylákat přihlašovací údaje do el. bankovnictví.

   
 • Alza.cz varuje před podvodnými SMS zprávami (31.1.2017)

  Podobně jako u podvodných zpráv týkající se aplikace České pošty, útočníci lákají na nákup zdarma na Alza.cz prostřednictvím podvodného odkazu na aplikace internetového obchodu. Více info níže v článku.

   
 

Zobrazeno je 25 z celkem 118 záznamů na stránce:  

< předchozí stránka  1 -2- 3 4 5  další stránka >
 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Informace vyžadují kontrolu
Počet návštěv: 55729

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek