Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina
V posledních dnech zaplavily české uživatele internetu podvodné emaily. Tyto podvodné e-maily obsahovaly fiktivní exekuční příkaz. Více informací naleznete v článku.
Elektronická kriminalita má mnoho podob. O tom se mohla přesvědčit i jedna společnost z Vysočiny, která se stala obětí vyhrožování e-mailem.
Obětí elektronické kriminality se v nedávné době stala i jedna z příspěvkových organizací Kraje Vysočina. V jejím internetovém bankovnictví došlo k prolomení hesla a podvodnému zadání platby.
Stránky týmu CSIRT.CZ se rozšířily o novou sekci "Rady a návody". Akademie CZ.NIC otevírá praktický kurz o počítačové bezpečnosti.
Kraj Vysočina se dnes 28. dubna 2014 dopoledne stal obětí cíleného útoku pomocí podvodných emailů. Spamová zpráva vyzývá adresáta k uhrazení fiktivní dlužné částky. „Kraj Vysočina respektive Krajský úřad Kraje Vysočina nemá se zmíněným spamem nic společného. Prosím všechny, kterým tento podvodný mail přišel, aby na něj v žádném případě nereagovali, ani neotvírali přílohu,“ varuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Spamový e-mail je odesílán z poštovních schránek nejrůznějších společností a osob a uvedené telefonní kontakty jsou smyšlené nebo patří někomu jinému.
Pokud se chcete dozvědět, jak studenti ZŠ a SŠ ovládají problematiku elektronické bezpečnosti a informačních technologií, podívejte se na Statistiku odpovědí v soutěži S Vysočinou bezpečně na internetu.
Den bezpečnějšího internetu 2014 (SID 2014) proběhne 11. února. Jeho cílem je podnítit bezpečnější a zodpovědnější užívání online i mobilních technologií především začínajícími a mladými uživateli.
Rada Kraje Vysočina schválila na svém zasedání dne 18. března 2014 Strategii elektronické bezpečnosti Kraje Vysočina 2014 - 2017.
V sídle Kraje Vysočina v Jihlavě se dnes uskutečnilo finále soutěže S Vysočinou bezpečně na internetu, která má za cíl upozornit na hrozby internetu a na problematiku elektronické bezpečnosti obecně. Soutěž je určena pro žáky regionálních základních a středních škol a registrovalo se do ní přibližně 750 dětí, do všech třech online kol se pak zapojilo 350 žáků. Ve finále se nakonec utkali čtyři středoškoláci a sedm žáků v mladší kategorii.
Pokud jste nestihli navštívit Konferenci Řešení elektronického násilí a kyberkriminality páchané na dětech a mezi dětmi nebo byste chtěli vidět jednotlivé přípěvky znovu, podívejte se na videopřenos.
Soutěž S Vysočinou bezpečně na internetu se chýlí ke svému závěru. 11. února 2014 se v Kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina bude konat finálová část soutěže.
Dne 1. 10. 2013 odstartovala briefingem s novináři kampaň Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti. Pod záštitou Mgr. Vladimíra Rohela, ředitele Národního centra kybernetické bezpečnosti, ji pro území České republiky organizuje Národní centrum bezpečnějšího internetu.
Máte zájem o příspěvky z konference? Chcete s příspěvky z konference šířit dále? Stáhněte si sborník z konference v elektronické podobě.
Kriminalisté z odboru analytiky Krajského ředitelství policie kraje Vysočina prověřují od začátku letošního roku již čtyřicet případů podvodného jednání při získání a poté zneužití osobních údajů pomocí sociální sítě facebook. Všechny zadokumentované případy prověřují pro podezření se spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. V případě zadržení pachatele a prokázání viny by za tento skutek hrozil trest odnětí svobody až na tři roky.
Národní centrum bezpečnějšího internetu a Kraj Vysočina společně realizují projekt Vysočina bezpečně online 2013, jehož podzimní část právě startuje. Dne 10. 9. byla tiskovou konferencí na krajském úřadu Kraje Vysočina zahájena podzimní část projektu Vysočina bezpečně online 2013.
Projekt i-Bezpečná škola má za sebou první rok své realizace. A jak uvedl manažer projektu, Mgr. Ivo Kuttelwascher, během tohoto roku proběhlo velké množství aktivit.
Třetím rokem vyhlašuje Kraj Vysočina soutěž S Vysočinou bezpečně na Internetu. „Cílem je vzbudit zdravý zájem o bezpečnou práci s internetem a sociálními sítěmi u teenegerů. Spolu s rozmachem internetu je stále nutnější zvýšit povědomí o rizicích, která jsou s jeho užíváním spojená. Jednou z přirozených cest, jak toho docílit, je nabídnout dostatečnou osvětu,“ uvedl Petr Pavlinec, vedoucí krajského odboru informatiky.
Kraj Vysočina a Národní centrum bezpečnějšího internetu realizují projekt Vysočina bezpečně online 2013. Projekt je zaměřen na místní prevenci kriminality a sociální patologie, spojené s užíváním internetu a on-line technologií.
V pátek 21. června od 10:30 se uskuteční Webinář týkající se elektronické bezpečnosti. Tématem webináře bude jak chránit Vaši společnost proti mobilním hroznám, jak řídit bezpečnost Vašich počítačů a mobilních zařízení. či jak dosáhnout centralizovaného řízení v této oblasti.
Vítězka soutěže Internet – se mnou se bát nemusíš Marta Lhoťanová se zúčastnila Mládežnického panelu Safer Internet. Studentka Gymnázia, SOŠ a VOŠ v Ledči nad Sázavou uspěla v krajské soutěži v kategorii prezentace - střední školy se soutěžním příspěvkem Bezpečnost na internetu. Jako zástupkyně mládežnického panelu vystoupila na konferenci v Senátu Parlamentu ČR, která se uskutečnila 14. května 2013.
Kraj Vysočina představil na celostátní konferenci Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové, která se konala 8.a 9. dubna 2013, mimo jiné společnosti užívající Značku Kraj Vysočina DOPORUČUJE PRO BEZPEČNÝ INTERNET.
Vysočina DOPORUČUJE PRO BEZPEČNÝ INTERNET je značka udělovaná krajskými informatiky a mohou ji získat ICT společnosti v Kraji Vysočina, jejichž produkty naplňují myšlenku elektronické bezpečnosti. „Aktuálně používá značku šest ověřených společností a očekáváme, že zájem o její získání bude stoupat,“ uvedl Petr Pavlinec z krajského odboru informatiky.
Již šest ICT společností v Kraji Vysočina získaly právo k užívání značky Kraj Vysočina DOPORUČUJE PRO BEZPEČNÝ INTERNET. Jedná se o společnosti WIFCOM, JaroNet, Hor@cko.net, Jemnice OnLine, PETNet, s.r.o. a M-soft spol. s r.o., které poskytují své služby v celém Kraji Vysočina.
Už od roku 2009 věnuje Kraj Vysočina intenzivní pozornost problematice elektronické bezpečnosti. O rok později krajská rada schválila Strategii elektronické bezpečnosti na roky 2010 – 2013. Její naplňování je spojeno s každoročním bilancováním a hodnocením. Na definování cílů Strategie krajský tým spolupracuje např. také s krajským policejním ředitelstvím, centrálními institucemi nebo hospodářskou komorou a státním zastupitelstvím.
Vybraní vítězové soutěže Internet – se mnou se bát nemusíš se dnes zúčastnili exkurze na Vyšší policejní škole Ministerstva vnitra v Praze - pracoviště Jihlava. Exkurzi pro ně zorganizoval člen pracovní skupiny elektronické bezpečnosti, Mgr. Lukáš Habich se svými kolegy z Vyšší policejní školy.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, 2002–2017 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se