Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Doba podzimních výlovů rybníků

Doba podzimních výlovů rybníků
Měsíce říjen a listopad jsou na Vysočině, stejně jako v celé České republice, ve znamení podzimních výlovů rybníků. Na některých místech se z toho stala vyhledávaná společenská událost s doprovodným programem a rybím občerstvením. Návštěvníci výlovů už ale většinou vidí pouze samotný závěr výlovu. Tomu však předchází veliké množství práce, bez něhož by výlov nemohl proběhnout. Pojďme si tedy v krátkosti přiblížit, jak to na takovém výlovu vypadá a co mu předchází.
 

 
 

Před vlastním výlovem nastává tzv. strojení rybníka, které zahrnuje přípravné práce. Jedná se především o pozvolné vypouštění vody z rybníka tak, aby se ryby soustředily pouze do jednoho místa, loviště. Tato fáze při výlovu není vidět, protože se dělá v závislosti na velikosti loveného rybníka dopředu a trvá řádově dny až týdny. Po dobu vypouštění rybníka rybáři kontrolují a regulují odtok vody, aby měla hladina ideální výšku pro výlov a nebyla ohrožena rybí obsádka.


Při výlovu pak rybáři uzavřou loviště pomocí speciálních sítí – plotů. Pokud se pro výlov používají podložní sítě, tak se pokládají na dno loviště den před výlovem. Druhý den časně ráno rybáři provedou buď zvednutí podložní sítě, nebo zátah nevodem. Z vylovených ryb se nejdříve dlouhými saky sbírají choulostivější druhy ryb, jako jsou štiky a candáti, které se přednostně umísťují do kádí, aby netrpěly nedostatkem kyslíku v lovišti. Následuje výlov vůči nedostatku kyslíku odolnějších kaprů. Vlastní vylovení se provádí keserem. Ryby se pak třídí podle velikosti a přemísťují do kádí nebo rovnou do nákladních automobilů k převozu na sádky.


Každoročně se v České republice vyloví asi 21 000 tun ryb. Nepřekvapí, že z více než poloviny se na tomto čísle podílí Jihočeský kraj, neboť ten je známý svojí rybníkářskou a rybářskou tradicí. Polovina produkce ryb pak připadá na všechny zbývající kraje. A jak je na tom Kraj Vysočina? Vůbec ne špatně, vyloví se zde asi 13 % všech tuzemských ryb. V pořadí krajů tak je Vysočina na stříbrném stupínku, následovaná kraji Jihomoravským a Plzeňským. Podíl na celostátní produkci ryb každého z ostatních krajů dosahuje méně než 5 %. Devět z deseti vylovených ryb je kapr, ten nadále zůstává jednoznačně naší nejpopulárnější chovanou rybou.


„Náš kraj charakterizují rozlohou spíše menší rybníky a rybníčky, je jich však téměř 9 000. Rybníky jsou důležitou součástí naší krajiny, slouží nejen k chovu ryb, ale plní i důležitou vodohospodářskou funkci. V současném období nevyrovnaných srážek a suchých období je jejich role o to důležitější, jejich retenční prostor slouží ke snížení povodňových průtoků při přívalových deštích a období sucha a v období sucha zvyšují hladinu spodní vody v širokém okolí,“ uvádí Pavel Hájek radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí a doplnil: „Kraj Vysočina pravidelně finančně podporuje obnovu a výstavbu rybníků. O až 65% podporu projektové přípravy mohou žádat obce i spolky, vlastní obnovu a výstavbu rybníků obcemi a městy je v případě již schválené podpory projektu z národních nebo evropských dotačních programů Kraj Vysočina schopen dofinancovat až do výše 85 %.“


ryby

Doba podzimních výlovů rybníků

 • Více informací Martin Drápela, odbor životního prostředí a zemědělství
  Krajský úřad kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 11.11.2022 / 11.11.2022

Počet návštěv: 549
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies