Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Rozvoj péče o autisty se opírá také o službu homesharing

Závěrečná konference projektu Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina se uskutečnila v jihlavském sídle hejtmanství. V jejím průběhu byly přiblíženy klíčové aktivity a výstupy projektu, který byl ukončen k 31. říjnu. Závěrečnou konferenci slavnostně zahájil radní Kraje Vysočina za sociální oblast Jan Tourek a následovaly příspěvky členů realizačního týmu popisující průběh jednotlivých klíčových aktivit. Zajímavé byly i ostatní příspěvky předních odborníků na poli péče o osoby s poruchou autistického spektra a na závěr si účastníci se zaujetím poslechli zamyšlení ThMgr. Milana Klapetka, který vyjádřil obdiv a podporu všem lidem, kteří pečují o své blízké doma, či v organizacích sociálních služeb.
 

 
 

Velkou pozornost na konferenci přitahovalo téma homesharingu, které účastníkům konference představili ředitelka Rodinného Integračního Centra Hana Janíková a ředitel společnosti Portimo Tomáš Pospíšil. Homesharing je přirozený způsob podpory rodin dětí s intelektuálním či kombinovaným znevýhodněním a funguje tak, že tyto děti si hostitel pravidelně bere do péče. Hostitelem může být rodina či jednotlivec, kteří s dětmi společně tráví čas, jdou na procházku, uvaří si oběd, hrají si. Děti se pak v domluvený čas vrací domů.

Rozvíjet tuto službu na Vysočině má zájem obecně prospěšně společnost Portimo, která k tomuto účelu připravuje projektovou žádost. „Klíčovou aktivitou projektu bude budování vztahů mezi rodinou, dítětem a hostitelem. Hostitel prochází náročným procesem školení, a následně i párovacím procesem než dojde k samotnému aktu homesharingu. Rodina dítěte je v kontaktu s adaptačním průvodcem a průvodcem pro rodiny, který s nimi prochází proces separace dítěte a zvládnutí odloučení pro dítě,“ představuje celý proces ředitel Portima Tomáš Pospíšil.

Ve spolupráci Portima a Kraje Vysočina se v příštím roce rozjede také informační kampaň o homesharingu. „V každém okrese na Vysočině se uskuteční informativní besedy pro zájemce o tuto službu, na které budou navazovat osobní schůzky se zájemci o hostitelství,“ přibližuje Pospíšil.  Očekává se přitom velká odezva. „Proběhl orientační průzkum mezi uživateli služby raná péče, kdy rodiny potvrdily výrazný zájem o homesharing. Víme také o deseti hostitelských rodinách, které se chtějí do projektu zapojit.  Zájem se průběžně zvyšuje a to ve všech věkových kategorií včetně rodičů, jež pečují o své dospělé dítě s chováním náročným na péči,“ doplňuje Pospíšil. Ve prospěch homesharingu hovoří i fakt, že není závislý na místě bydliště obou zapojených stran. Rodiny a hostitelé tak mohou být z odlišných částí Kraje Vysočina.


 • Projekt Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina, registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015992, byl financován Evropským sociálním fondem a rozpočtem ČR.

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 3.11.2022 / 3.11.2022

Počet návštěv: 361
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies