Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Přibyslavské slavnosti a 31. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi

Přibyslavské slavnosti a 31. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi
Ve dnech 7.–11. září 2022 probíhají Přibyslavské slavnosti, jejichž součástí je už 31. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi, který je v rámci České republiky ojedinělou výstavou svého druhu. Zahájení slavností je vždy spojeno s tiskovou konferencí, která proběhla na zámku v Přibyslavi, kde byly zároveň vyhlášeny i výsledky odborné soutěže. Vedle toho může hlasovat o nejlepší expozici mléčných výrobků i veřejnost v soutěži Přibyslavský krajáč. Hlavní program mlékárenských slavností v Přibyslavi i soutěž pro veřejnost jsou připraveny už na tuto sobotu 10. září.
 

 
 

V rámci tiskové konference probíhá prezentace mlékárenských společností a ukázky jejich novinek a odborné organizace sdělí zajímavosti a statistiky za rok 2022 v daném odvětví. V letošním roce soutěžilo 60 výrobků o ceny a na tiskové konferenci představilo svoje výrobky 17 mlékárenských společností a sýráren.


Zahájení tiskové konference se ujal starosta města Přibyslav Martin Kamarád, který poděkoval za přízeň všem zúčastněným společnostem, ale i malým farmám. Za Českomoravský svaz mlékárenský, z. s., vystoupil Jiří Kopáček, který poděkoval spotřebitelům, že se podařilo udržet v České republice spotřebu mléka za rok 2021 ve výši 263 kg/osobu. V letošním roce se zvýšila nákupní cena mléka o 31 % a v současné době dosahuje v průměru 11,60 Kč/l. V I. pololetí roku 2022 poklesl prodej mléčných výrobků o 6,8 %. Pomoci by mohlo snížení sazby DPH z původních 15 % na nižší sazbu nebo nulu, jako je to v okolních státech, aby se v Česku zachovalo „zdravé české mlékárenství.“ Zástupkyně ministerstva zemědělství Dana Tříska informovala o nové připravované finanční podpoře z Ministerstva průmyslu a obchodu na výrobu potravin ve výši 25 miliard Kč, která se nyní připomínkuje. Víceprezident agrární komory ČR Leoš Říha poukázal na pozitivní statistiky v prvenství Vysočiny v chovu skotu, ale na negativní zdražování surovin a vstupů v zemědělství. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová informovala, že na konci března letošního roku vydala Evropská unie Dočasný krizový rámec, kde je navrhováno nahrazování mléčných výrobků živočišného původu za výrobky, rostlinného původu. Domnívá se, že není vhodné nahrazovat mléčné výrobky živočišného původu, které jsou svým složením specifické pro výživu obyvatel. Výhodou mléčných výrobků je, že je můžeme vyrábět celý rok a doplňovat potraviny pravidelně a zdravým způsobem. Zástupce Kraje Vysočina Pavel Hájek, radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí, představil možnosti prezentace mléčných výrobků na akcích Kraje Vysočina typu výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, národní výstava skotu v Radešínské Svratce, Dožínky, Bramborářské dny, atd. „Za kraj děkujeme všem vystavovatelům za kvalitní potraviny a naším cílem je, přesvědčovat spotřebitele o kvalitě a zdravém významu mléčných výrobků a zároveň budeme podporovat krátké dodavatelské řetězce. Jsme hrdí na to, že více než 15 % skotu žije na Vysočině a průměrná roční dojivost na dojnici za rok 2021 byla 9128,7 litru mléka oproti celorepublikovému průměru 8915,7 litru,“ dodával závěrem radní Hájek.


V průběhu prvního dne Přibyslavských slavností proběhlo odborné hodnocení přihlášených mléčných výrobků, které jsou rozdělené do 4 kategorií. Výsledky letošního hodnocení šestičlenné odborné komise jsou dostupné pod odkazem https://www.pribyslav.cz/pribyslavske-slavnosti-2022/ds-19513


Srdečně zveme širokou veřejnost na sobotní ochutnávky mléčných výrobků  tradičně ve sklepení radnice, ale i ve starém špitále nebo ve farní stodole. Pro všechny je připraven bohatý kulturní, hudební a doprovodný program a vyhlášení divácké soutěže Přibyslavský krajáč a losování o  ceny, které jsou připraveny z kvalitních mléčných výrobků.
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.9.2022 / 9.9.2022

Počet návštěv: 777
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies