Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Návrat studentů do regionů a k řemeslům – společné úsilí v Evropském regionu Dunaj Vltava

Návrat studentů do regionů a k řemeslům – společné úsilí v Evropském regionu Dunaj Vltava
V tomto duchu se neslo setkání politických představitelů Dolního Bavorska a Kraje Vysočina, které proběhlo v polovině tohoto týdne ve Žďáře nad Sázavou. Jednalo se už o druhou vzájemnou návštěvu členů prezídia Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV), v němž oba regiony spolupracují. Dolní Bavorsko zastupovali prezident krajského sněmu a starosta města Freyung Dr. Olaf Heinrich, ředitel organizace Euregio Bavorský les – Šumava – Dolní Inn pan Kaspar Sammer a kontaktní osoba ERDV v Dolním Bavorsku Barbara Daferner. Za Kraj Vysočina delegaci přivítala Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina.
 

 
 

Zástupci společně navštívili hned několik míst – od industriálního prostředí společnosti DEL, největší farmy na 3D tisk betonu ICE Coral v České republice přes Střední školu gastronomickou Adolpha Kolpinga a Vyšší odbornou a Střední průmyslovou školu ve Žďáře nad Sázavou až po Muzeum nové generace, které je součástí Zámku Žďár nad Sázavou. Hlavním tématem setkání byla společná vize pro další směřování přeshraniční spolupráce a její rozvoj. Jako klíčová témata pro budoucí spolupráci byla vytipována například Průmysl 4.0, inovace a nové technologie ve vzdělávání, digitalizace nebo třeba cirkulární ekonomika. V některých z těchto oblastí už regiony v rámci ERDV spolupracují a v jejich rozvoji vidí potenciál i do budoucna.


„V současnosti usilujeme společnými řešeními o návrat absolventů vysokých škol z velkých měst zpět do regionu. V Kraji Vysočina i Dolním Bavorsku jsou nabízena kvalifikovaná pracovní místa nejenom v technických oborech, jak nám potvrdili zástupci prezentovaných firem ze Žďáru nad Sázavou. Zároveň je potřeba vzbuzovat zájem žáků základních škol o učňovské obory a řemesla, kterým v současnosti hrozí zánik, ačkoliv jsou ve společnosti stále potřeba. Je nutné utvářet excelentní podmínky pro studium těchto oborů, kdy bude žákům nabídnuto zázemí s možností praxe a sbírání zkušeností i ze zahraničí. V neposlední řadě je naším společným úsilím zajistit, aby mladým lidem byla nabídnuta dostatečná motivace a perspektiva nejen profesního růstu, ale i dostupného bydlení a služeb v regionu,“ vysvětlila Hana Hajnová.

Probíhající projekty a aktivity spolupráce v rámci ERDV samozřejmě zasáhla nejen koronavirová, ale i současná energetická krize. „Každá krize samozřejmě přináší nové podněty a příležitosti pro prohloubení spolupráce a hledání společných řešení. Proto je nutné vytvářet nové budoucí projekty a iniciativy, které přispějí k oživení regionálního hospodářství i dalších oblastí života a posílí rozvoj společného prostoru ERDV jako inovativního regionu přívětivého pro život,“ uzavřela Hana Hajnová.


erdv

erdv

erdv

 • Ivona Hájková, odbor regionálního rozvoje
  Krajský úřad Kaje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.9.2022 / 9.9.2022

Počet návštěv: 348
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies