Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě přivítala muzejní odborníky z celého světa

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě přivítala muzejní odborníky z celého světa
V minulém týdnu proběhla v Kongresovém centru v Praze 26. Generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM Prague a muzejní odborníci z celého světa zde nastavili nová témata i směřování muzejního oboru na další minimálně tři roky. Diskutovali a sdíleli myšlenky týkající se aktuálních otázek oboru. Zabývali se sílou muzeí a jejich příspěvkem k rozvoji společnosti, využíváním nových technologií i tím, jak muzea mohou spoluutvářet udržitelný svět a přijali novou definici muzea, která nahradila původní z roku 1974.
 

 
 

Generální konference je velmi významná mezinárodní odborná nezisková akce s rozsáhlým programem (cca 600 přednášek, panelových diskusí, workshopů a kulatých stolů), kterých se zúčastnilo asi 3 500 muzejníků ze 123 zemí světa, a vůbec poprvé v dějinách ICOM se konala v novém hybridním formátu. Vedle bohatého odborného programu, jež doplnil i Mezinárodní muzejní veletrh firem prezentujících nejnovější inovace pro muzea, bylo nedílnou součástí konference poznávání hostitelské země a návštěvy členských muzejních institucí ICOM. Pro zájemce bylo připraveno také 36 jednodenních, 3 dvoudenní a 1 třídenní exkurze. Dále byl vypraven speciální retro vlak Praha–Brno.


Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, která je členskou institucí ICOM, byla zařazena jako jedno cílové místo v rámci jednodenní exkurze UNESCO „Architektura jako kniha: Santini ve Žďáru nad Sázavou, ilustrace v Havlíčkově Brodě a dům českého básníka Reynka“. „V pátek 26. 8. 2022 odpoledne k nám zavítali delegáti konference a absolvovali prohlídku galerie. Seznámili se s novou stálou expozicí i právě probíhajícími výstavami sklářského výtvarníka Jana Exnara a výstavy jedné knihy Veroniky Bilkové,“ přiblížila ředitelka havlíčkobrodské galerie Hana Nováková a doplnila, že exkurze se mimo jiné zúčastnili delegáti z Německa, Norska, Japonska, Brazílie nebo Kostariky.


ICOM (International Council of Museums) je Mezinárodní rada muzeí a je jediná celosvětová muzejní asociace. Poskytuje muzeím a muzejníkům národní, mezinárodní i regionální prostor pro dialog a výměnu etických standardů a inovací. Od svého založení v roce 1946, kdy Československo bylo jedním ze zakládajících signatářů, je hlavním úkolem ICOM prezentace a ochrana muzeí, kulturního a přírodního dědictví, hmotného i nehmotného, ​​z minulosti i současnosti pro budoucnost. Zároveň akcentuje zásadní roli muzeí v udržitelném rozvoji společnosti, jako jedinečný zdroj informací, inspirace a interpretace. V současné době sdružuje téměř 49 000 profesionálů ze 142 zemí a regionů světa, sdružených v 18 národních výborech. Kromě toho zaštiťuje také 6 aliancí a 32 mezinárodních muzejních specializací s nadnárodním zaměřením. 

   

Pozn.:
Český výbor ICOM je dobrovolným, samosprávným, nepolitickým svazkem právnických a fyzických osob působících v muzejnictví. Je součástí Mezinárodní rady muzeí, nevládní profesní organizace muzeí a muzejních pracovníků při UNESCO. Právě Český výbor ICOM byl vybrán a na základě rozhodnutí předsednictva Mezinárodní rady muzeí ICOM uskutečněného na 139. schůzi předsednictva ICOM ve dnech 21.–22. 7. 2019 pověřen přípravou a organizací 26. Generální konference ICOM. Uspořádání GK bylo schváleno usnesením vlády České republiky ze dne 1. března 2021 č. 230. (prague2022.icom.museum)


icom

icom

icom

 • zpráva převzata od GVU v Havlíčkově Brodě
 • Více informací Hana Nováková, ředitelka GVU

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 1.9.2022 / 1.9.2022

Počet návštěv: 337
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies