Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina je v transformaci sociálních služeb lídrem mezi kraji

Kraj Vysočina je v transformaci sociálních služeb lídrem mezi kraji
Transformace sociálních služeb, kdy lidé s postižením přecházejí z velkých ústavů do bytů nebo domů rodinného typu v běžné zástavbě, začala v Kraji Vysočina před 15 lety a se stěhováním klientů z velkých pobytových zařízení do menších objektů se počítá i do budoucna. Úplná transformace se dosud podařila dokončit v Domově bez zámku Náměšť nad Oslavou, Domově Jeřabina Pelhřimov, Domově Kamélie Křižanov a Domově Háj u Ledče nad Sázavou. Částečná transformace proběhla u Domova ve Zboží, kdy šest klientů už bydlí v lokalitě Jihlava –Pávov. Se zkušenostmi Kraje Vysočina a s konkrétními výstupy procesu transformace na Vysočině se v tomto týdnu přijela seznámit místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Olga Richterová, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Freitas Lopesová a radní pro sociální oblast Jihomoravského kraje Jana Leitnerová.
 

 
 

Kraj Vysočina zřizuje 18 pobytových příspěvkových organizací, z toho šest organizací se zaměřením na cílovou skupinu osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Od roku 2007 do roku 2022 prošlo procesem transformace úplně nebo částečně pět příspěvkových organizací a jejich obyvatelé se postupně nastěhovali do 67 nových nebo opravených objektů ve 27 lokalitách. Celkové náklady na transformaci sociálních služeb na Vysočině se pohybují kolem jedné miliardy korun, z toho dotace z evropských fondů a státního rozpočtu je asi 782 milionů, zbývající částku pokryly prostředky z rozpočtu kraje. Pro příští plánovací období se náklady na částečnou transformaci zařízení Černovice-Lidmaň odhadují na přibližně 600 milionů korun, přičemž dotace z evropského fondu pro regionální rozvoj by podle předběžných odhadů mohla pokrýt částku 411 milionů.

 

úplná transformace:

 • Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou (dříve ÚSP Jinošov) – 73 klientů (okres Třebíč: Náměšť n/O, Jaroměřice n/R, Pucov, Okříšky, Velká Bíteš, Hrotovice)
 • Domov Jeřabina Pelhřimov  (dříve ÚSPMP Těchobuz) – 72 klientů (okres Pelhřimov: Pelhřimov, Starý Pelhřimov, Cetoraz, Humpolec, Horní Cerekev, Nový Rychnov, Počátky)
 • Domov Kamélie Křižanov (dříve ÚSP Křižanov) – 142 klientů
  (okres Žďár n/S: Bystřice n/P, Velké Meziříčí, Kadolec, Křižanov, Osová Bítýška, Žďár n/S, Nové Město n/M, Měřín; okres Jihlava: Třešť, Jihlava)
 • Domov Háj (dříve ÚSP Ledeč nad Sázavou) – 64 klientů (okres Havlíčkův Brod: Světlá n/S, Ledeč n/S, Golčův Jeníkov, Chotěboř, Havlíčkův Brod)

částečná transformace:

  • Domov ve Zboží (dříve ÚSP Zboží) – 6 klientů (okres Jihlava: Jihlava-Pávov)

 

Na programu celodenní návštěvy byl kromě tématu transformace sociálních služeb a prohlídky nových a rekonstruovaných domků v Třešti a Horní Cerekvi také projekt sociálně-zdravotního pomezí, který kraj realizuje od roku 2020. Jedním z výstupů tohoto projektu je webová stránka www.vysocinapecuje.cz, která slouží jako informační rozcestník pro pečující, tj. ty osoby, které v domácím prostředí pečují o své blízké a často jim chybí informace, možnost sdílení nebo potřebného vzdělávání.


Pozn.:

lokality s existujícími komunitními domácnostmi

lokality plánované pro výstavbu komunitních domácností

transformace-mapa


Foto: Návštěva O. Richterové, Z. Freitas Lopesové a J. Leitnerové v Kraji Vysočina

O. Richterová_transformace

O. Richterová_transformace

O. Richterová_transformace

O. Richterová_transformace

O. Richterová_transformace

O. Richterová_transformace

O. Richterová_transformace

 • tisk@kr-vysocina.cz  

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.7.2022 / 22.7.2022

Počet návštěv: 526
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies