Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Setkání se zástupci Společnosti pro Moravu a Slezsko

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek se setkal se zástupci Společnosti pro Moravu a Slezsko, kteří mají zájem fyzicky označit historickou hranici Moravy a Čech.
 

 
 

„Argumenty zástupců spolku jsem vyslechl, jejich iniciativě dílem rozumím, přesto nevidím důvod k fyzickému vyznačování zemské hranice, která by rozdělovala Vysočinu. Z hlediska turismu v tom nespatřuji žádný přínos. Co se týká umístění hnědých informačních značek, rozhoduje o nich podle platných pravidel úřad nezávisle na přání hejtmana. Nemám problém s existencí historické hranice mezi Čechami a Moravou v mapách, v kronikách, v učebnicích dějepisu, a nemám nic proti tomu, když na tuto skutečnost budou dál upozorňovat stávající hraniční kameny. Ať tato místa připomínají naši historii. Nejsem však příznivcem nových čar na silnicích nebo dalších dopravních značek, které nic neříkají, pouze rozdělují,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Jedinou současně platnou hranicí je ta krajská. Ani ta však není označena hnědou turistickou značkou. Na vybraných místech kraj už před několika lety umístil na základě platných povolení příslušných obcí s rozšířenou působností pouze tzv. informační (vítací nebo rozlučkové) značky. O ty se pravidelně stará a v případě nutnosti zajišťuje jejich obnovu. „Nechci být hejtmanem, který si „vlastní“ kraj rozděluje na části. Každá část regionu je pro mě důležitá, ať už je to jeho centrum, nebo okrajové části. Jsem zvyklý věci spojovat, hledat společné průsečíky. V jednotě a spolupráci vidím sílu a budoucnost našeho kraje,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že poslední slovo na žádost o umístění konkrétních značek má vždy úřad, nikoli konkrétní politik.

Při schvalování umístění hnědých turistických značek na silnicích I. tříd se dopravní úřad Krajského úřadu Kraje Vysočina řídí pravidly ministerstva dopravy. Ta jasně stanovují, které turistické cíle mohou být takto označeny, a to ve vzdálenosti až 15 km od konkrétní avizované památky, tak aby byla splněna informační a naváděcí role značky. Mezi vyjmenovanými turistickými cíli zemská hranice nefiguruje. Schvalování umístění turistických i jiných značek na silnicích nižších tříd není v kompetenci krajských úřadů, ale obcí s rozšířenou působností.


Krajský úřad Kraje Vysočina neeviduje žádnou žádost o umístění jakékoli turistické nebo informační značky upozorňující na zemskou hranici na silnici I. třídy.


 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.7.2022 / 14.7.2022

Počet návštěv: 429
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies