Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

V Kamenici nad Lipou učí rodiče, jak zvládat děti i domácnost

V Kamenici nad Lipou učí rodiče, jak zvládat děti i domácnost
Od konce loňského roku poskytuje krajská příspěvková organizace Trojlístek – centrum pro děti a rodinu Kamenice nad Lipou v Kraji Vysočina úplně novou službu. Jde o sociální rehabilitaci rodin. Maminky nebo i celé rodiny se nastěhují do vybaveného bytu a za podpory sociálních pracovníků se učí, jak zvládat domácnost a péči o děti tak, aby vše fungovalo. Odborníci aktuálně podporují dvě maminky s dětmi a mají za sebou první měsíce zkušeností s touto službou.
 

 
 

Na začátku roku byly k dispozici dva byty, které jsou aktuálně obsazené. Nově jeden byt 1+1 přibyl, kam by se výhledově – po porodu – mohla nastěhovat nezletilá těhotná dívka. „Možnost využít naši službu – sociální rehabilitaci navrhuje Orgán sociálně-právní ochrany obcí s rozšířenou působností rodinám, ve kterých hrozí odebrání dítěte nebo dětí z péče rodičů. Proto se na začátku musíme často vyrovnávat s tím, že rodiče, případně samotné maminky nechápou, proč u nás jsou, když přeci všechno sami zvládají,“ přibližuje realitu všedních dní ředitelka Trojlístku – centra pro děti a rodinu Jana Fárová. „Nejdůležitější je, aby maminky pochopily závažnost své situace a samy chtěly změnit svůj přístup a věnovat dětem adekvátní péči a zájem,“ vysvětluje Fárová.


Cílem služby jsou samostatně fungující rodiče

„Rodiče podporujeme s cílem rozvíjet jejich samostatnost, nezávislost a soběstačnost, aby se sami bez pomoci okolí dokázali postarat o chod celé domácnosti a o správný vývoj dětí. Součástí podpory je také poradenství, aby věděli, na co mají nárok, například jak si vyřídit dávky, či jak zajistit návštěvu lékaře,“ doplňuje vedoucí sociální pracovnice Martina Zemanová.

První z maminek žije v bytě sociální rehabilitace se dvěma malými holčičkami od letošního března. Úspěšně se léčí ze závislosti na alkoholu a učí se základním pravidlům finanční gramotnosti. „Očekávání to splnilo. Péči o děti zvládám lépe. Určitě mi předtím některé věci nešly, měla jsem tam nějaké stopky. Ale tady jsou fajn, službu bych doporučila. Zlepšuju se v aktivitách s dětmi, ve vaření, zkrátka jak se starat o normální život,“ svěřila se maminka, která by, pokud vše půjde podle plánu, měla v bytě zůstat do března příštího roku a následně se plánuje přestěhovat do sociálního bytu ke své mamince, která se stará o její třetí – nejstarší dítě.


Pravidla se musí respektovat

Maminky, potažmo rodiče musí respektovat pravidla, která pobytová sociální služba stanovuje. Na oplátku jsou podporováni sociálními pracovníky a velkou výhodou je fakt, že nemusí platit nájemné ani energie a ušetřené peníze tak mohou po ukončení pobytu ve službě sociální rehabilitace v budoucnu využít například na kauci vlastního nájemního bydlení.

Tato sociální služba je dobrovolná a může být poskytována maximálně jeden rok. Každý měsíc pracovníci spolu s klienty rodinnou situaci vyhodnocují a stanovují cíle na další období. „Změny se dějí opravdu po drobných krůčcích, proto je i nepatrný posun velké vítězství,“ uvádí sociální pracovnice Martina Zemanová a dále vysvětluje, že u klientů dohlíží celkově na denní režim, aby maminky ráno vstaly, dítě přebalily, připravily snídani, hrály si s nimi, připravily oběd, šly na procházku apod. Často jde o rodiče, kteří se potýkají s nějakou závislostí, nemají dostatečné zkušenosti, vzdělání a sami rodinný život třeba ani nikdy nezažili. „S každou maminkou máme sestavený individuální plán, na kterém pracujeme a snažíme se ho plnit. Důležité je, aby rodiny z této služby měly kam odejít, aby cesta od nás nevedla do azylového domu,“ zdůrazňuje na závěr ředitelka Jana Fárová.


Nová služba Sociální rehabilitace je výsledkem Transformační strategie Kraje Vysočina realizované v rámci projektu „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina, reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546“, financováno z OPZ a ze státního rozpočtu.


logo ESF

sociální rehabilitace

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.6.2022 / 28.6.2022

Počet návštěv: 406
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies