Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Popularizace zemědělství pro žáky základních škol

Zemědělský výlet
„Kraj Vysočina v roce 2022 opět mohl po dvouleté pauze z důvodu koronavirových opatření připravit čtvrtý ročník soutěže Zemědělství a lesnictví na Vysočině. Soutěž byla určena pro žáky 7. a 8. ročníků základních škol a víceletých gymnázií a jejím cílem bylo prověřit znalosti žáků z oblasti zemědělství a lesnictví formou soutěžních otázek. V rámci doprovodného programu si děti vyzkoušely zábavnou formou na různých stanovištích určit zemědělské plodiny, běžné luční rostliny, historické zemědělské nářadí nebo různé druhy vajíček. Dále si mohly zkusit ruční dojení i lesní pedagogiku,“ informoval radní Kraje Vysočina Pavel Hájek, zodpovědný za oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
 

 
 

Dvacet nejúspěšnějších žákyň a žáků základních škol absolvovalo dvoudenní naučně poznávací výlet ve dnech 10. – 11. června 2022. První den zástupci lesního majetku Klášter Želiv s.r.o. ukázali dětem lesní techniku. Děti si vyzkoušely sázení stromků a stahování klestu v rámci přípravy paseky k obnově lesa. Dozvěděly se příčiny kůrovcové kalamity, a jakým způsobem se zalesňování novými stromky provádí. Během odpoledního programu si prohlédly soukromé zemědělské hospodářství rodiny Mošnových ve Vystrkově, kde viděly dojícího robota a seznámily se s fungováním farmového hospodářství včetně prodeje čerstvého mléka z prodejního automatu. Čerstvé mléko s nimi ochutnal i radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek a poslanec parlamentu ČR a člen zemědělského výboru Lukáš Vlček. Ti s majitelkou farmy řešili aktuální problémy českého zemědělství.

 

Dále si děti prohlédly Školní statek v Humpolci s kravínem, drobnochovem drůbeže, konírny a svezly se na koních a v elektrické tříkolce, kterou sestavili studenti České zemědělské akademie v Humpolci. Na závěr dne jim sokolník František Kunc ukázal káně Harrisovo, sýčka, poštolku a sovu pálenou a děti se dozvěděly spoustu informací o chovu těchto sovovitých ptáků. Večer byl zakončen opékáním buřtů a prohlídkou jezdeckého závodiště Zlaté podkovy.

Sobotní den začínal představením Zemědělského obchodního družstva Hořice, kde děti viděly všechny kategorie skotu a veškerou zemědělskou techniku řízenou GPS, kterou si mohly osahat a podrobně prohlédnout v kabinách. Následovala prohlídka včelařského skanzenu v Humpolci a komentovaná prohlídka muzea Dr. Aleše Hrdličky. Závěr sobotního poznávacího výletu patřil prohlídce nové vyhlídkové věže a návštěvnického centra pivovaru Bernard v Humpolci.

 

„Všechny děti byly plné zážitků a jsem rád, že jsem viděl nadšení v jejich očích a opravdový zájem o zemědělství. Kraj Vysočina tím nenásilnou formou představil současnou tvář moderní zemědělské a lesnické výroby na Vysočině a zároveň studijní možnosti v jediném Centru odborného zemědělského vzdělávání na Vysočině, a to ve Školním statku v Humpolci,“ dodává radní Pavel Hájek.

 

Zemědělský výlet

Zemědělský výletZemědělský výlet
 • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.6.2022 / 23.6.2022

Počet návštěv: 524
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies