Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj ocenil talentované žáky, 10 z nich získá měsíční stipendium, pět žáků obdrželo cenu hejtmana

Kraj ocenil talentované žáky, 10 z nich získá měsíční stipendium, pět žáků obdrželo cenu hejtmana
V prostorách kulturního domu ve Žďáře nad Sázavou se včera v podvečer udělovaly ceny Talent Vysočiny a Cena hejtmana Kraje Vysočina pro rok 2022. Za významné školní úspěchy v celostátních i mezinárodních soutěžích obdrželo v letošním školním roce ocenění 86 žáků základních i středních škol. Za vynikající studijní výsledky patří navíc pěti nominovaným cena hejtmana v podobě finanční odměny 15 000 korun. Nominační komise letos vybírala talenty z celkem 151 zaslaných návrhů.
 

 
 

Ocenění Talent Vysočiny se tradičně uděluje v pěti kategoriích – humanitní, umělecký, technický, přírodovědný a sportovní obor. Ti nejlepší z jednotlivých kategorií mají nárok na desetiměsíční stipendium ve výši 1 500 korun pro základní školy a 3 000 korun pro střední školy, ostatním nominovaným v kategorii základních škol náleží jednorázová odměna 2 000 korun, respektive 4 000 korun pro středoškoláky. „Podpora talentované mládeže je jednou z priorit Kraje Vysočina. Průřezově jednotlivými obory se snažíme talentované žáky vyhledávat a umožnit jim rozvíjet jejich školní aktivity. Pomoci by k tomu měl i nový systém stipendií, který začne fungovat od příštího školního roku,“ přiblížil radní kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.

Pořadatelem slavnostního večera byl opět Active – středisko volného času, příspěvková organizace města Žďár nad Sázavou.

 

Nominace na Cenu hejtmana Kraje Vysočina 2022

Veronika Borková

Gymnázium Vincence Makovského Nové Město na Moravě

15 000 Kč

Všestranně talentovaná studentka, účastnice mezinárodní matematické olympiády

 

Přírodovědný obor

Richard Rulf

Akademie Světlá nad Sázavou

15 000 Kč

mistr světa v kování

Umělecký obor

Adéla Veselá

Střední průmyslová škola stavební  akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod

15 000 Kč

úspěšná projektantka

Technický obor

Denisa Vodičková

Gymnázium Vincence Makovského Nové Město na Moravě

15 000 Kč

úspěšná golfistka

Sportovní obor

Šárka Zejdová

Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava, Helenín

15 000 Kč

talentovaná módní návrhářka 

Umělecký obor


Talent Vysočiny 2022:

Umělecký obor základní školy:

Juklová

Johanka

Základní umělecká škola  J. V. Stamice Havlíčkův Brod

Johanka je úspěšná mladá akordeonistka. Na svém kontě má již mnoho cen z celostátních i mezinárodních soutěží. V říjnu 2021 získala stříbrné pásmo na Euromusette a Goldentango ve slovenských Rajeckých Teplicích. V říjnu 2021 vybojovala 1. cenu na Mezinárodní akordeonové soutěži v Praze, kde soutěžila v jedné z nejnáročnějších kategorií. Jako členka Akordeonového orchestru získala spolu se svými kolegy 1. místo. V dubnu 2022 obsadila 3. místo na Mezinárodní akordeonové soutěži v Ostravě, kde se stala druhou nejúspěšnější českou kandidátkou celé soutěže


Umělecký obor střední školy:

Šrámková

Michaela

Pražská konzervatoř

Michaela je akordeonistka s výjimečným talentem. Od září 2020 je studentkou Pražské konzervatoře ve třídě prof. Hřebíka. Je držitelkou devatenácti 1. cen z mezinárodních soutěží. V červnu 2021 vyhrála Talent Vysočiny 2021 v uměleckém oboru – kategorie SŠ. V témže měsíci se stala vítězkou Celostátní soutěže v Dobřanech, čímž byla nominována na jednu z největších světových soutěží CMA. V červnu 2021 bodovala na mezinárodní soutěži Italia Award, kde získala 2. cenu. V říjnu 2021 se probojovala na největší světové soutěži CIA v Mnichově do finálového kola. V témže měsíci vyhrála 1. cenu na mezinárodní akordeonové soutěži v Praze v sólové hře.

 

Přírodovědný obor základní školy:

Křivánek

Matěj

Základní škola T. G. Masaryka Moravské Budějovice

Matěj je talentovaný v matematice a přírodovědných předmětech. V logické olympiádě, jako šesťák soutěžil v kategorii 6.–9. tříd, a získal 3. místo v krajském kole a 24. místo v celorepublikovém kole (ze všech šesťáků byl na prvním místě). Zeměpisná olympiáda – 1. místo v okresním kole, 6. místo v krajském kole. Biologická olympiáda – 12. místo v okresním kole, Pangea – za 6. třídy získal 1. místo v kraji, 3. místo v republikových tabulkách. Matematický klokan – 1. místo v kraji, celorepublikové porovnání stále probíhá. Je i výborným šachistou a florbalistou

 

Přírodovědný obor střední školy:

Waldhauserová

Jitka

Gymnázium Jihlava

Jitka je mimořádně nadaná studentka. Zvítězila v celostátním kole Středoškolské odborné činnosti v oboru biologie s prací Vliv krajiny na hnízdní preference a chování blanokřídlých hnízdících ve stoncích. S touto prací získala 3. místo na Taiwan International science fair. Byla jí udělena Cena učené společnosti ČR v kategorii středoškolský student 2022. Letos získala 1. místo v krajském kole geologické olympiády a v celostátním kole 6. místo. Podílí na tvorbě knihy – Atlas hmyzu čeledi pestřenkovitých České republiky – mapování a určování druhů.

 

Technický obor základní školy:

Blažek

Vojtěch 

Základní škola Otokara Březiny Jihlava

Vojta je nadšenec do hodinářského řemesla. V roce 2021 se mu podařilo opravit hodinový stroj v jihlavském kostele sv. Ignáce. Viděl zaseknuté hodiny a pustil se do opravy původního barokního stroje. Vyčistil ho, promazal a složitý systém ozubených kol a řetízků doplnil náhradními díly ze stavebnice Merkur. Dodal mechanismy pro automatický chod, automatické natahování a pro seřizování přesnosti mechanických hodin. S pomocí kamarádů se mu podařilo instalovat nové zvony a obnovit odbíjení hodin. Dnes se o hodinový stroj stará a kdykoliv jde kolem kostela, dívá se, jestli jdou hodiny dobře a jestli přesně odbíjí.

 

Technický obor střední školy:

Wolker

Jiří

Střední průmyslová škola stavební  akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod

Jiří je talentovaným studentem, účastní se vědeckých stáží Akademie věd s názvem Moderní metody zpracování digitálního obrazu. Spolupracuje s Ústavem teorie a automatizace, který svou činností přispívá k rozvoji biomedicíny, astronomie i kriminalistiky. Jiří se podílí na zpracování velkého množství dat  ze speciálního mikroskopu a tím významně pomáhá vědecké práci v oblasti výzkumu vývojových poruch, např. Downova syndromu. Za svou práci „Moderní metody zpracování digitálního obrazu“ byl oceněn 1. místem v 15. ročníku projektu Otevřená věda Akademie věd ČR a to z celkového počtu 74 prací mladých vědců.

 

Humanitní obor základní školy:

Juklová

Johanka

Gymnázium Havlíčkův Brod

Johanka je výjimečně talentovaná žákyně. Jejím velkým koníčkem jsou jazyky a především japonsko-rjúkjúské, korejské a sinotibetské jazyky a jejich historie. Sama se s pomocí internetu v průběhu koronaviru začala učit japonský jazyk, který ovládla na takové úrovni, že po 6 měsících studia oslovila japonského velvyslance, který ji přijel osobně navštívit a vykonal při této příležitosti oficiální návštěvu gymnázia Havlíčkův Brod a města Havlíčkův Brod. Mimo to je dotyčná také v psaném i živém kontaktu s některými japonskými zaměstnanci ambasády v ČR i v Japonském císařství. Plynule se domluví anglickým a německým jazykem a ve škole začala studovat francouzský jazyk. Je i výbornou akordeonistkou

 

Humanitní obor střední školy:

Klapačová

Tereza

Gymnázium Vincence Makovského Nové Město na Moravě

Všestranně nadaná studentka se zájmem o humanitní i přírodovědné předměty. Její školní prospěch je výborný, po celou dobu školní docházky studuje s vyznamenáním s průměrem 1,0. V letošním roce se žákyni podařilo obsadit 1. místo v národním kole soutěže Juvenes Translatores – celostátní překladatelské soutěže organizované generálním ředitelstvím Evropské komise pro překlady. Jejím vítězným textem byl překlad z angličtiny do češtiny.

 

Sportovní obor základní školy:

Dvořáková

Tereza

Základní škola a mateřská škola Jimramov

Tereza je talentovanou sportovkyní věnující se biatlonu. Startuje v kategorii mladších žákyň W13 a v roce 2022 se stala trojnásobnou Mistryní republiky v biatlonu, a to ve sprintu, hromadném závodě a ve štafetě. Je vítězkou Českého poháru v letním biatlonu 2021 a vícemistryní ve sprintu. Na MČR v klasickém lyžování vybojovala 3. místo v hromadném závodě.

 

Sportovní obor střední školy:

Kubelík

Eduard

Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava

Eduard je výborným atletem, sprinterem. Je juniorským mistrem České republiky na  100 a 200 m na dráze, halovým juniorským mistrem na  60 a 200 m v hale, časem 20,82 je český juniorským rekordmanem a tímto časem vybojoval 2. místo na Mistrovství Evropy juniorů a vymazal z rekordních tabulek Pavla Masláka, trojnásobného halového mistra světa na 400 m. Na mistrovství světa juniorů vybojoval Eduard skvělé 9. místo


talent vysočinytalent vysočinytalent vysočinytalent vysočinytalent vysočinytalent vysočiny
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.6.2022 / 22.6.2022

Počet návštěv: 552
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies