Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Patnáctý rok spolupráce se Zakarpatím. Válka změnila podobu krajské podpory

Patnáctý rok spolupráce se Zakarpatím. Válka změnila podobu krajské podpory
Stejně jako v předchozích letech měl Kraj Vysočina i letos, kdy si připomíná patnáctý rok partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny, naplánovanou aktivní spolupráci založenou na podpoře vzdělávání, zdravotnictví nebo například na výměně zkušeností hasičů a policistů. Válka ale situaci zásadně změnila. Od února stál Kraj Vysočina za realizací humanitární pomoci pro Zakarpatí v částce více než 4 miliony korun, kterou daroval buď přímo kraj nebo firmy, města, obce i příspěvkové organizace. A další humanitární pomoc ve výši půl milionu korun se chystá. Zakarpatí eviduje více než 400 tisíc uprchlíků z východu země a vedení partnerského regionu aktuálně řeší neutěšenou situaci s jejich ubytováním ve sportovních halách, školách a kulturních domech, ve většině případů se navíc jedná o matky s dětmi.
 

 
 

Zástupci oblastní rady v čele s předsedou Volodymyrem Čubirem proto v rámci rychlé návštěvy Kraje Vysočina přijeli načerpat zkušenosti s poskytováním sociálních služeb a transformací ústavů sociální péče. Právě s cílem následného využití pro sociální služby připravují na Zakarpatí rekonstrukce budov, ve kterých po jednoduchých stavebních úpravách aktuálně umožní důstojně ubytovat obyvatele z východu země. „Osobně oceňuji odvahu a odhodlání ukrajinského národa čelit ruské agresi a jsem hrdý na to, že umíme být solidární a pomáhat ukrajinskému lidu. Partnerství je v dobrých dobách snadné, v dobách zlých se však ukáže jeho pravá hodnota a pevnost,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Ukrajinská návštěva měla na Vysočině možnost vidět kromě pobytových zařízení poskytujících péči seniorům a lidem s postižením i výuku ukrajinských dětí na jedné z jihlavských základních škol nebo provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. Zástupce Zakarpatské oblasti Ukrajiny přijali také poslanci z Vysočiny v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR i část senátorů v čele s předsedou Milošem Vystrčilem v sídle Senátu Parlamentu ČR.

zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
zakarpatí
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.5.2022 / 9.5.2022

Počet návštěv: 712
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies