Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Rakouská velvyslankyně navštívila Vysočinu. Řešily se otázky spolupráce v oblasti školství a kultury i uprchlická krize

Rakouská velvyslankyně navštívila Vysočinu. Řešily se otázky spolupráce v oblasti školství a kultury i uprchlická krize
Velvyslankyně Rakouské republiky Bettina Kirnbauer zavítala v tomto týdnu do Kraje Vysočina. Celodenní program zahrnoval nejen návštěvu jedné z jihlavských mateřských škol, kde se děti seznamují s němčinou, ale i setkání a diskuzi s Radou Kraje Vysočina a také prohlídku nové budovy Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Dr. Bettina Kirnbauer se stala velvyslankyní v České republice v roce 2020, šlo o její první oficiální návštěvu Kraje Vysočina od jejího jmenování do funkce.
 

 
 

Velvyslankyni Bettinu Krirnbauer doprovodili při její návštěvě na Vysočině honorární konzul Rakouské republiky v Brně Georg Stöger a policejní atašé Friedrich Lennkh. V Mateřské škole Bystrouška sídlící v Jihlavě v ulici Na Dolech připravily učitelky krátkou ukázku výuky němčiny v rámci česko-rakouského projektu EDU-STEM, jehož partnerem je krajská příspěvková organizace Vysočina Education. Při setkání se členy Rady Kraje Vysočina a vedením krajského úřadu byl velký prostor věnován vzájemné spolupráci Kraje Vysočina s Dolním Rakouskem v rámci tzv. dohody 3+1 (Spolupráce Kraje Vysočina, Jihočeského a Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska). V rámci této dohody působí celkem 13 pracovních skupin, jejichž cílem je výměna informací na odborné úrovni i prohlubování dobrých sousedských vztahů.

 
Hejtman Vítězslav Schrek, náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, náměstek hejtmana Roman Fabeš a radní Jan Břížďala informovali velvyslankyni Bettinu Krirnbauer o dalších fungujících přeshraničních projektech, jako například Mladé univerzitě Waldviertel–Vysočina (prázdninový kemp pro 11–14leté děti z Vysočiny a Dolního Rakouska) nebo projektech zaměřených na využití moderních technologií a metody BIM v silničním hospodářství. Hejtman Schrek také adresoval pozvání pro rakouské studenty se znalostí češtiny na Letní žurnalistickou školu Karla Havlíčka Borovského, která se koná každý rok v srpnu v Havlíčkově Brodě. Zároveň požádal paní velvyslankyni o pomoc při hledání vhodné školy s technickým zaměřením v Dolním Rakousku pro havlíčkobrodskou Střední průmyslovou školu stavební, která by s takovou školou ráda navázala partnerství. Rakouská velvyslankyně se při společném jednání s vedením kraje dotkla také tématu uprchlické krize v souvislosti s válkou na Ukrajině, velmi se zajímala o způsob organizování pomoci pro uprchlíky v Kraji Vysočina i další kroky k postupnému začleňování uprchlíků do běžného života.


Závěr návštěvy patřil prohlídce nové budovy Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě, kde zástupci krajských muzeí představili další společné projekty v oblasti kultury. Příkladem jsou stále oblíbenější Dny otevřených ateliérů nebo zbrusu nový přeshraniční projekt STOPY/SPUREN zaměřený na hledání významných osobností, které byly součástí společné česko-rakouské historie.
bettina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.4.2022 / 8.4.2022

Počet návštěv: 844
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies