Cesta: Titulní stránka > Hana Hajnová - 1. náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

V Kamenici nad Lipou učí méně soběstačné rodiče pečovat o děti i domácnost

V Kamenici nad Lipou učí méně soběstačné rodiče pečovat o děti i domácnost
Zbrusu novou sociální službu na Vysočině od letošního prosince poskytuje krajská příspěvková organizace Trojlístek – centrum pro děti a rodinu v Kamenici nad Lipou. Jde o tzv. sociální rehabilitaci rodin s cílem podpořit rodiče, rozvíjet jejich samostatnost, nezávislost a soběstačnost, aby se sami bez pomoci okolí dokázali postarat o chod domácnosti a zejména o správný vývoj dětí.
 

 
 

Služba je poskytována pobytovou formou. Až rok tedy může rodina pobývat v zařízení centra, kde jim budou speciálně proškolení pracovníci pomáhat s cílem začlenit rodinu do běžné společnosti a zbavit ji závislosti na systému sociální péče a podpory. „Rodiče, případně jiná pečující osoba, si budou nacvičovat rodičovské a osobní kompetence, posílí své sebevědomí v každodenní péči o dítě nebo děti, případně o vlastní osobu, naučí se vhodně pečovat o domácnost a udržovat fungující rodinné a mezilidské vztahy, v neposlední řadě se zaměří na efektivní komunikaci s úřady, zvýší svou finanční gramotnost a podpoří pracovní návyky,“ popisuje reálné cíle sociální rehabilitace rodin v Trojlístku – centra pro děti a rodinu v Kamenici nad Lipou vedoucí krajského odboru sociálních věcí Věra Švarcová.


Zatímco v minulosti rodiny končily v hledáčku sociálních pracovníků příslušných městských úřadů, kteří už spíše hasili požár a řešili, jak ochránit ohrožené děti, sociální rehabilitace představuje vhodnou prevenci. Ta v ideálním případě povede k fungující rodině, která už pomoc sociálních pracovníků nebude potřebovat.


Prozatím jsou v centru vyčleněné dva byty, kde může rodina pobývat až jeden rok. Jakmile se naučí všechny potřebné dovednosti, bude připravena fungovat samostatně a bez další podpory sociálních pracovníků. Pomocnou ruku tady najdou rodiče, jejichž péčí je ohrožen vývoj dítěte nebo z důvodu jejich nedostatečných schopností a dovedností hrozí umístění dítěte do péče jiné osoby nebo ústavního zařízení. Služba naopak není určená lidem pouze s nepříznivou sociální situací spojenou se ztrátou bydlení a vylučuje se i podpora rodičů prokazatelně závislých na návykových látkách, kteří odmítají léčbu, nebo trpících infekční chorobou nebo nekompenzovaných duševním onemocněním, kteří zavrhují léčbu nebo jinou odbornou pomoc.


Prozatím jsou v Kamenici nad Lipou dva vhodné byty pro poskytování sociální rehabilitace rodin. Pokud se v praxi novinka osvědčí, v budoucnu by mohly byty přibývat.


trojlístekNová služba je výsledkem Transformační strategie Kraje Vysočina realizované v rámci projektu „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina, reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546“, financováno z OPZ a ze státního rozpočtu.


esf

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 22.12.2021 / 22.12.2021 | Zveřejnit od: 22.12.2021

Počet návštěv: 1180
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies