Cesta: Titulní stránka > Hana Hajnová - 1. náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Zimní období je časem přikrmování zvěře

Zimní období je časem přikrmování zvěře
S přicházejícím podzimem se z krajiny ztrácí vypěstované zemědělské plodiny, postupně žloutne a usychá podstatná část bylinného pokryvu a tím se výrazně snižuje potravní nabídka pro živočišnou říši. Zvířata v krajině se tomuto stavu přizpůsobila různorodě. Část z nich odletěla do teplých krajů, nebo se například uložila k zimnímu spánku. Některá změnila srst na zimní, vytvořila si potřebné zásoby, ať už tukové nebo zásoby potravy. I přes všechna tato přizpůsobení je zima pro zvěř velice náročným obdobím. „Přesto, že potravní nabídka v lesích v souvislosti s probíhající kůrovcovou kalamitou z převážné většiny vzrostla, je zvěř v tomto období do určité míry závislá na přikrmování. O to se starají zejména myslivci, kteří se snaží přilepšit nejen lesní zvěři, ale i dalším živočichům,“ přibližuje vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Eva Horná.
 

 
 

„Všichni známe ten obrázek, kdy v místech, kde myslivci předkládají zvěři různé pochoutky, můžeme pozorovat, jak hodují celá hejna ptactva,“ doplňuje Eva Horná. Myslivci v tomto období zakládají do krmelců seno, sušený jetel nebo například letninu, dále obilí, žaludy a do lizu sůl. Že má zvěř v tomto období o vylepšení jídelníčku veliký zájem, je vidět podle množství stop u přikrmovacích zařízení. V nich je kromě jiného k vidění nejen objemové krmivo, ale také jadrné nebo dužnaté. V rámci toho, jak se zvěř soustřeďuje na jednom místě, je možné provést i jejich sčítání.


I přes intenzivní péči myslivců dochází také k úhynu zvěře. Důvodů může být celá řada. Mezi hlavní, kromě průběhu zimy, bohužel patří i tlak turistů, kteří se v přírodě pohybují. Zvěř je návštěvníky přírody přeháněná z místa na místo, tím je stresována a je nucena vydávat nepřirozeně vysoké množství energie. Významným stresorem může být i volné pobíhání psů. Zvěři může být tímto způsobem přivozen například zápal plic, což může ve svém důsledku vést až k úhynům zvěře.


zvěř

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 17.12.2021 / 17.12.2021

Počet návštěv: 816
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies