Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům. Vyčistili Hosovský rybníček od rákosí

Dobrovolníci pomáhali obojživelníkům. Vyčistili Hosovský rybníček od rákosí
Třináct dobrovolníků vyměnilo v úterý 9. listopadu oděv krajského úředníka za holínky, rukavice a pracovní kalhoty. Odpoledne vyrazili kousek za Jihlavu k Hosovským rybníčkům, kde se hned chopili práce. Čekalo je kosení, hrabání trávy a také čištění rybníku od rákosí.
 

 
 

„Tato lokalita je výjimečná tím, že tady žije velké množství obojživelníků. Tady je to jedno z mála míst na Vysočině, kde se vyskytuje kuňka ohnivá,“ vysvětluje zaměstnanec Krajského úřadu Kraje Vysočina Petr Novák, který je i členem spolku Mokřady. Společně s kolegy věnovali několikahodinovou dobrovolnickou práci k čištění této vzácné lokality. Rákosí je totiž potřeba každé dva roky z okolí rybníků vytrhat, aby nedocházelo k zarůstání. „Zároveň to pomáhá k udržení čisté vody a vhodného prostředí pro klidný život obojživelníků,“ vysvětlil Petr Novák a odhodil vytržené rákosy na hromadu. Hosovské rybníčky jsou celkem tři a u nich se nacházejí ještě další tři tůně. Do terénu vyrazily i dvě pracovnice z krajského oddělení věnující se životnímu prostředí. „Chtěly jsme si to zkusit a zažít na vlastní kůži, jaké to je starat se o mokřady. Rákosy jsem ještě nikdy netrhala,“ přiznává úřednice Jana a statečně přitom bojuje s rákosem, který je vyšší než ona. Martin z IT oddělení krajského úřadu po kotníky zabořený v bahně opodál trpělivě vytrhával další rákosy. S jejich vynášením mu pomáhala kolegyně.

 

Louka u rybníčku je díky dobrovolníkům posečená

Dobrovolníci se rozdělili na dvě pracovní skupiny. Zatímco jedna pod vedením Petra Nováka zbavovala rybník rákosí, ta druhá opodál na louce kosila trávu a na velkých plachtách ji přesouvala na místo, kde může zetlít. Spolek Mokřady je sdružení, které se věnuje ochraně přírody a krajiny a zaměřuje se hlavně na mokřady a také na ochranu ohrožených druhů obojživelníků. V přírodě vytvářejí tůně, starají se a udržují lokality, kde se živočichové vyskytují, a také pořádají osvětové akce pro veřejnost. Po poctivé práci, u které nebyla nouze o příběhy ze života a legraci, si dobrovolníci pochutnali na domácím guláši a vyslechli si přednášku o významu zadržování vody v krajině a ochraně obojživelníků.

 

Článek vznikl v rámci projektu: „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, reg. č.: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

esf


Foto: Eva Fruhwirtová

dobrovolnictví

dobrovolnictví

dobrovolnictví

dobrovolnictví

 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 15.11.2021 / 15.11.2021

Počet návštěv: 526
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies