Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Začíná podzimní přednáškový cyklus Muzea Vysočiny Třebíč. Jste srdečně zváni do Centra tradiční lidové kultury

Začíná podzimní přednáškový cyklus Muzea Vysočiny Třebíč. Jste srdečně zváni do Centra tradiční lidové kultury
Stejně jako v minulých letech připravilo třebíčské muzeum cyklus přednášek, které se konají pravidelně v 14denním intervalu. „Využijte krátících se podzimních dní a vyrazte zpříjemnit si podvečer zajímavým povídáním,“ zve do Centra tradiční lidové kultury Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. Letošní cyklus se skládá ze čtyř různorodých avšak velmi přitažlivých přednášek, které jsou v Centru tradiční lidové kultury přístupné veřejnosti zdarma.
 

 
 

Jako první se 12. října představí pracovník třebíčského muzea Jaroslav Bašta, který si pro své posluchače připravil přednášku s názvem První letecký den v Třebíči. Ten se bohužel zapsal do historie města tragickým způsobem. Konal se 6. září 1931. V jeho rámci předváděl akrobacii s letounem Aero A-18 bývalý vojenský pilot Václav Peřina. V plné rychlosti však narazil do stráně nad Kožichovickým potokem a po nárazu letoun vybuchl a shořel. V letošním roce je to již 90. let od nešťastné smrti tohoto akrobatického letce. Na tuto neblahou událost upozorňuje kamenná mohyla umístěná na místě nehody v Lorenzových sadech v roce 1932.

 

26. října se navzdory době covidové pomyslně přesuneme do vzdálené exotické oblasti na ostrovy nacházející se v tajfunovém pásmu západního Tichomoří. Vít Grulich z Masarykovy univerzity má připravenou poutavou přednášku s názvem Filipíny – ostrovy mnoha podob. Filipíny jsou souostrovím v jihovýchodní Asii. Čítají dokonce více než sedm tisíc ostrovů a ostrůvků. Geograficky se těchto sedm tisíc filipínských ostrovů děli do tří skupin ostrovů. Rozhodně stojí za vidění a je tam co obdivovat.  

 

A když už se přednášky odehrávají v Centru tradiční lidové kultury, nemůže chybět přednáška věnovaná fenoménu písně. Neboť píseň je esenciální součást lidské kultury a je všude kolem nás.  9. listopadu představí svůj záměr Píseň duše hudební publicista a muzikant Jiří Plocek z Brna, který prozradí také to, v čem je lidová píseň nadčasová a stále inspirativní. Pan Plocek si vyzkoušel muzikantské řemeslo snad ze všech možných hledisek – jako hráč, kapelník, vydavatel, producent i rozhlasový redaktor. V podstatě celý jeho život se točí kolem hudby a obzvlášť pak kolem písně.

 

Podzimní cyklus uzavře v úterý 23. listopadu přednáška archeologa Aleše Hocha z Muzea Vysočiny Jihlava s názvem Předběžné výsledky záchranného archeologického výzkumu Karlova náměstí v Třebíči. Přijďte se dozvědět, jaké zajímavé doklady o minulosti byly odkryty. Poodhaleny budou nejenom pozůstatky staveb, ale i drobné avšak zajímavé předměty. Výzkum by měl přinést upřesnění domněnek ohledně nejstarších dějin tohoto místa, které již v minulosti sloužilo jako veřejný prostor.   

 

Všechny přednášky se konají v Centru tradiční lidové kultury na ulici Cyrilometodějské. A začínají vždy v 17.30 hod. Vstup je volný. Doufáme, že situace ohledně pandemie koronaviru bude příznivá a letos se podaří realizovat celý cyklus přednášek. Počítat je však potřeba s dodržováním platných hygienických opatření.


mvt


 • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 

 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.10.2021 / 5.10.2021

Počet návštěv: 381
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek