Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Zapojte všechny smysly a „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“

Zapojte všechny smysly a „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“
Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce na podporu cestovního ruchu soutěž s názvem „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“. Po dobu jejího vyhlášení se Vás pokusíme nasměrovat k některým opomíjeným turistickým cílům. Vydejte se na cesty za poznáním a čerpejte energii na méně známých, ale o to kouzelnějších místech Kraje Vysočina.
 

 
 

OKRES Žďár nad Sázavou

Přijměte naše pozvání do okresu Žďár nad Sázavou a „ProŽIJTE“ jeho atmosféru všemi smysly:


Sluch

Naslouchejte klapotu vodních kol. Ještě před dvě stě lety doprovázel putující kolem řeky Oslavy hukot několika desítek mlýnů. Na tuto dobu dnes upomíná Mlynářská stezka vedoucí z Nového Města na Moravě až do rakouského Hardeggu. Vydejte se na ní a zjistěte, zda kouzlo zmizelých mlýnů žije doposud.

Foto: autor Miloš Neuman

samotínChuť

Chybí Vám někdy chuť k práci? Inspirujte se u mravenců. Tříkilometrová naučná stezka Šebeň mezi obcemi Dobrá Voda, Cyrilov a Jívoví vás provede jedním z největších komplexů mravenišť mravence lesního ve střední Evropě. Na ploše 133 hektarů si mravenci vytvořily království s více než 1 200 mravenčími stavbami.

šebeňČich

Vysočina, to jsou i voňavé a květnaté louky. Ty nejcennější jsou na území Žďárských vrchů udržované tradičním způsobem sečení. Vydejte se ve stopách Ladislava Peška a jeho oslíka z  pohádky Obušku z pytle ven pěšky či na kole z obce Blatiny, přes Samotín až do Krátké, kde Vás v nedávno otevřeném Domě přírody seznámí s hodnotami místní krajiny.

dům přírodyZrak

Odměňte se po náročném týdnu výhledem do pohádkové krajiny nad obcí Roženecké Paseky. Na vrcholku zvaném Kamenice můžete přisednout k symbolickému pomníku věnovanému všem broučkům z laskavé dětské knížky Jana Karafiáta, rodáka z nedalekého Jimramova.

pasekyHmat

Dotkněte se historie na zřícenině hradu Štarkov. Pokud Vám ze zjištění, že se jedná o sídlo loupeživých tlup, nezačne běhat mráz po zádech, vydejte se k hradu po červené turistické značce z Nového Jimramova a možná najdete hmatatelný důkaz o jejích řadění.

štarkov

Zajímavost na konec:

Nejkrásnější vlakové nádraží roku 2019 v Rozsochách nedaleko Bystřice nad Pernštejnem se může pochlubit ojedinělou stavbou. S podivem se jedná o veřejné nádražní toalety, které byly v loňském roce vyhlášeny kulturní památkou. Místo očekávané nevábné vůně zde návštěvníky zaskočí lahodná vůně šeříku. 

rozsochy


 • Veronika Švarcová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu 
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 4.6.2021 / 4.6.2021

Počet návštěv: 544
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek