Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů

Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů
V době koronavirové pandemie, kdy je omezený pohyb, si lidé hledají různé koníčky a hobby a jedním z nich je bezesporu zahradničení, které má na Vysočině dlouholetou tradici. Český zahrádkářský svaz sdružuje ve svých řadách převážně pěstitele amatéry, kteří bývají zpočátku vybaveni jen minimem potřebných pěstitelských znalostí. Proto se svaz od počátku své existence stará o dostatek odborných a především ověřených informací pro své členy. „Český zahrádkářský svaz v Kraji Vysočina sdružoval ke konci roku 2020 více jak 5 000 registrovaných členů a kromě pěstování ovocných stromů, vystavovatelské činnosti, moštování a degustace se věnuje také osvětě, jako jsou semináře s ukázkami řezů ovocných stromů, nebo výchově mládeže,“ říká náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
 

 
 

Jak dodává náměstek Lukáš Vlček, Kraj Vysočina finančně podporuje spolkové organizace už od roku 2005 a v posledních letech každoročně přispíval Českému zahrádkářskému svazu částkou ve výši 150 000 korun. V každém okrese jsou kontaktní osoby Českého zahrádkářského svazu, které poradí a pomohou začínajícím zahrádkářům s pěstováním zeleniny, květin nebo ovocných stromů.

Informace o krajových a starých odrůdách lze najít na www.stareodrudy.cz. V okrese Pelhřimov se v obci Košetice nachází stará ovocná alej s odrůdou jabloně tzv. Práškovo jablko.  Zahrádkář ovocnařící na svém kousku půdy, musí pečlivě uvažovat o nejlepším využití svého pozemku, aby byl spokojen nejen s určitým druhem, ale i odrůdami, které by mu byly schopny poskytovat čerstvé ovoce po celý rok.

 

V Kraji Vysočina bylo v roce 2019 podle statistických údajů evidováno 627 ha sadů a nejčastějším ovocným stromem je jabloň. Jabloní je evidováno více jak 55 000 a druhou nejčastější dřevinou jsou švestky, přes 19 000 kusů, protože jsou dřevinami mírného klimatu a v našich přírodních podmínkách neobyčejně dobře prospívají. Ze statistik posledních let vyplývá, že nejčastější pěstovanou odrůdou jabloní na Vysočině jsou: Boskop Rouge, Cox Orange, Golden Delicious, Idared, Jonagold, Red Delicious, Shampion. Celkem se na Vysočině nachází cca 100 odrůd jabloní, ale nejvhodnější do našich nadmořských výšek (400–550 m. n. m), a to hlavně z důvodu aby netrpěly strupovatostí, jsou dle názoru zástupců Českého zahrádkářského svazu Kraje Vysočina tyto: Admirál, Orion, Luna, Bohemia, Sirius, Rozela, Red Topaz a v nižších polohách jsou to odrůdy Sirius, Red Bohemia, Shalimar, Santana.


Víte že, Český statistický úřad uvádí, že spotřeba potravin v Česku na obyvatele dle statistiky z roku 2019 je ve spotřebě jablek na osobu 23,9 kg, hrušek 3,1 kg a švestek pak 5,1 kg.


O vánočních svátcích bývalo zvykem, aby na stole ležela jablka, nejčastěji odrůda Panenské české, která se rozkrojila a věštila se budoucnost – hvězda nebo kříž. Dnes se již tato tradice využívá málo, ale přesto bychom měli mít ve svých kuchyních v zimním období dostatek ovoce, ať čerstvé nebo sušené z důvodu zajištění vitamínů. Jablka téměř neobsahují bílkoviny, mají však vysoký obsah vody, málo sacharidů a ve slupce nepatrné množství vody. Mimořádně jsou bohatá na vitamíny a stopové prvky. Jablka mají vysoký obsah draslíku a až 30 % vlákniny. Regenerují a očišťují organizmus, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Víceré výzkumy potvrdily, že konzumace jednoho jablka ráno a večer výborně regeneruje a očišťuje organizmus. Jsou účinná při bolestech hlavy a závratích. Pomáhají proti průjmu a zácpě. Jablka působí jako vynikající omlazovací kúra. Odvar z jabloňových květů má uklidňující účinky a zmírňuje záchvaty kašle. Kromě jabloní se na Vysočině pěstují často také hrušky, meruňky, švestky, třešně a višně. „Pomozte zachraňovat staré odrůdy i vy. Mohou růst na vaší zahradě, lemovat vaše každodenní cesty, v alejích nebo jako solitér. Přispějte svou volbou – výsadbou na jejich záchranu a pomozte zachovat takto dědictví našich předků dalším generacím. Ovocné stromy se vysazují v době vegetačního klidu, který nastává koncem října a trvá zhruba do konce dubna. Nyní je Vysočina zasažena kůrovcovou kalamitou, proto i výsadba ovocných stromů pomáhá zachovávat vodní režim, snižuje vodní i větrnou erozi půdy a přispívá k zachování rovnováhy v krajině,“ dodává náměstek Vlček.


Kontaktní osoby zahrádkářů v okresech: 

Havlíčkův Brod – Ing. Ladislav Hladík, email: hladikl@seznam.cz

Jihlava – Josef Benda, email: czsjihlava@seznam.cz

Pelhřimov – František Jelínek, email: pelhrimov-us@seznam.cz

Třebíč – Blažej Bobek, email: blazej.bobek@seznam.cz

Žďár nad Sázavou – Josef Hedbávný, email: josef.hedbavny@gmail.com


Odkazy: https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/jadroviny/ktere-odrudy-jabloni-doporucuje-sadar-podhuri-vysociny/

 

 • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 18.1.2021 / 18.1.2021

Počet návštěv: 454
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek