Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny


 

Horácké divadlo Jihlava v roce 2020

Horácké divadlo Jihlava v roce 2020
Se složitými podmínkami se po celý rok vyrovnává také Horácké divadlo Jihlava, příspěvková organizace Kraje Vysočina a jediná profesionální divadelní scéna v kraji. Do roku 2020 Horácké divadlo Jihlava vstupovalo s velkou přízní diváků, příznivou kritikou odborné veřejnosti, řadou novinek pro návštěvníky, edukačními programy pro děti, mládež i veřejnost, dlouhodobě připravovaným nultým ročníkem Přehlídky divadelního dokumentu, první svého druhu v historii divadla, nebo třeba oslavou 80. výročí zahájení činnosti českého Horáckého divadla na Vysočině.
 

 
 

Většina stěžejních akcí roku 2020 byla z důvodu pandemie nemoci covid-19 zrušena, přesto se divadlo maximálně po celý čas snaží udržovat co nejtěsnější kontakt s diváky. Prostřednictvím divadelních webových stránek a profilu na sociálních sítích se k divákům během jarní pauzy dostaly mj. tři on-line načtené hry českých autorů, nebo 14 dílů virtuální prohlídky divadla s výkladem. Herci uskutečnili dvě tour po domovech seniorů, kde hráli pro klienty „pod okny“. Během vynucené pauzy připravil soubor také nový pohádkový příběh Kniha džunglí, který měl premiéru v červnu, v době přechodně uvolňovaných opatření.

 

V letních měsících pak divadlo zorganizovalo akci Divadelní NE-prázdniny, během níž vyneslo tři své inscenace do exteriérů, konkrétně do atraktivního prostředí hradu Roštejn, hradu Kámen nebo prostor Zoologické zahrady Jihlava.

„Stejně jako teď na podzim, bylo i jaro a léto v divadle především o neustálých změnách a nutnosti se jim přizpůsobit. Divadlo je živý organismus, velmi přesně, doslova na minuty naplánovaný minimálně na rok dopředu, každá změna vyžadovala znovu a znovu plány přepracovávat, protože si nemůžeme dovolit žádné nemít a vyčkávat. My jsme chtěli zvládnout nejen řešení všech problémů, které to celé přirozeně generovalo, ale zejména neztratit kontinuitu v práci a v kontaktu s diváky, i když to obnáší v podstatě dvojnásobnou energii. Každopádně nám všechny naše snahy přinesly mnoho nových zkušeností, které zúročíme i v běžném provozu, rozhodně se například chystáme koncem aktuální sezóny hrát v jihlavské ZOO,“ hodnotí situaci ředitel divadla Ondrej Remiáš.

 

Divadelní rok se měří na sezony odpovídající školnímu roku, tedy od září do června. Vstup do nové 81. divadelní sezony v září byl i díky přesunu dvou titulů z jubilejní 80. sezony velmi hektický, do začátku října byla na programu každých 14 dnů premiéra, Dodo Gombár:  MARTINŮ – Česká rapsodie Bohuslavova, Henrik Ibsen: HEDA GABLEROVÁ, Molière: Scapinova šibalství. Ovšem obavy a nejistota panující na straně diváků narůstaly a promítaly se výrazně do návštěvnosti. Od 11. října 2020 přišlo další opatření v souvislosti s šířením nemoci covid-19, na jehož základě bylo divadlo pro veřejnost znovu uzavřeno.

 

Uskutečnit se nemohla ani zmíněná oslava 80. výročí založení Horáckého divadla, blíže k tomu Mirka Kvíčalová z PR oddělení: „Významnému výročí českého divadla na Vysočině jsme věnovali celou předchozí 80. sezónu, na 17. října (divadlo zahájilo svou činnost 18. října 1940 v Třebíči), jsme připravovali velkou oslavu, která byla koncipována s důrazem na společná setkávání. Vzhledem k situaci jsme koncept měnili v průběhu příprav a přišli jsme s ambiciózním plánem - divadelní historii připomenout multimediální výstavou nainstalovanou ve výlohách, prosklených plochách i na fasádě divadelních budov tak, aby se s ní mohl ještě další měsíc potkat každý, kdo prochází ulicemi Komenského a Divadelní. Instalace připravené výstavy měla podobu hereckého happeningu, který jsme on-line streamovali na sociálních sítích. Díky tomuto konceptu jsme mohli divadelní výročí sdílet s nepoměrně větším množstvím diváků, myslím, že on-line přenosy se stanou součástí některých našich akcí i v budoucnu.“


V současné situaci, kdy divadla v České republice opatrně plánují svá znovuotevření až na leden 2021, přestože zatím nelze odhadnout, kdy jim to mimořádná opatření dovolí, bylo nutné přistoupit k dalším ústupkům z plánovaného programu. V divadle se aktuálně zkouší autorská inscenace Tajemství, šílenství, podivnost, láska, premiéra byla plánovaná na malé scéně 21. listopadu v rámci Noci divadel, s ohledem na onemocnění během zkoušek je termínově posunuta na 28. listopad a proběhne opět pouze on-line. Další titul, autorský muzikál Pěna dní, který měl mít původně premiéru na velké scéně 23. ledna 2021, už divadlo přesunulo na začátek další sezony – budeme společně s jihlavskými divadelníky doufat, že ta už bude bez nutných omezení.

 

Více na informací na www.hdj.cz


  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 19.11.2020 / 19.11.2020

Počet návštěv: 1507
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek