Vybrané odkazy

 

Související témata

 
 

Doporučujeme

 • ASMJ
 • Chaloupky
 • Dobrý den
 • ESKO
 • Ekoinfocentrum
 • Zdravé město Třebíč
 • STANICE PAVLOV, o.p.s.
 • Zelené srdce
 • Zoologická zahrada Jihlava
 • ZERA
 • Lesy ČR
 • Sdružení Krajina
 • SMJ

 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta


 

Začala výstava populárních modelů autíček v Muzeu Vysočiny Třebíč

Začala výstava populárních modelů autíček v Muzeu Vysočiny Třebíč
Nově otevřenou výstavu v bývalé konírně třebíčského zámku zajisté ocení všichni milovníci legendárních autíček. Až do 11. října je k vidění okolo 2 500 malých autíček nadšeného sběratele Michala Cakla z nedalekých Lesonic. A několik exponátů je vypůjčeno z výstavy Klukovský sen v Rokytné. „Vystaveny jsou modely autíček všech velikostí, druhů a barev. K potěše oka i duše. Díky výstavě se můžeme vrátit nejen do doby dětství svého, ale i našich ratolestí,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová s tím, že výstava může být ideálním výletním cílem při toulkách Vysočinou.
 

 
 

Impulzem k vytvoření vlastní sbírky pro pana Cakla byla návštěva Muzea hraček v Lednici v roce 2014. Za necelých šest let se mu podařilo shromáždit úctyhodné množství tři tisíce modelů osobních i nákladních autíček. Ty nejnovější jsou z produkce firmy Mattel, pod kterou patří od roku 1997 značka Matchbox, z jejíž výroby jsou starší modely. Snad každý malý chlapec měl doma nějaký kovový model autíčka. Ta jsou vděčným dárkem napříč generacemi, a to již od 50. let 20. století. Zajímavostí je, že krabička od sirek tehdejšího československého podniku SOLO Sušice, která se dovážela do Anglie, byla inspirací při návrhu obalu prvních výrobků s názvem Matchbox od firmy Lesney Products Company. Matchboxy se velmi brzy staly fenoménem, neboť se daly pořídit za pár drobných a navíc se jednalo o funkční hračky, které se v pohodě vešly do kapsy u kalhot. V češtině se těmto autíčkům začalo říkat angličáky. A ten pocit, když jste drželi svého angličáka v dlani, se vybavuje ještě i po letech. Malá auta již dávno nejsou pouze atraktivní hračkou, ale stala se rovněž vyhledávaným sběratelským zbožím. S trochou nadsázky se říká, že se jedná o pravděpodobně nejrozšířenější sérii užitého umění v lidské historii. Však v 60. letech 20. stol. prý prohlásil Jack Odell, spolumajitel společnosti vyrábějící Matchboxy, že oni vyrobí více vozů Rolls-Royce za jediný den, než by vyrobila automobilka stejné značky za celou svou historii.

 

V rámci výstavy se dozvíte spoustu informací například o modelových řadách King Size, Major Packs, Yesteryear neboli ypsilonkách. Schválně, jestli se vám podaří najít model Bugatti modré barvy, ve kterém jezdila česká automobilová závodnice Eliška Junková. Ta se mimo jiné přátelila též s Valdštejny, kteří žili na třebíčském zámku. Překvapení čeká také na hokejové fanoušky, ale k tomu více neprozradíme. Přijďte se podívat!

Součástí výstavy je i speciální dětská linka plná zábavných úkolů. Navíc se díky popruhům mohou stát řidiči autíčka a absolvovat v něm celou trasu. A na závěr si mohou ještě pohrát v dětském koutku. O zábavu je v Muzeu Vysočiny Třebíč postaráno.

 

Výstava Majklova autíčka je otevřena po dobu letních prázdnin denně od 9:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 17:00 hodin. V září a říjnu platí stejná otevírací doba s tím rozdílem, že v pondělí je zavřeno. Navíc při příležitosti oslavy 20. výročí Kraje Vysočina platí na výstavu od 1. července do 30. září zvýhodněné vstupné pro dospělé ve výši 20 Kč a pro děti, studenty a seniory je zcela zdarma! 


auta

auta

auta

auta

 • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.6.2020 / 30.6.2020

Počet návštěv: 3120
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek