Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

útoky na videokonferenční aplikace

Rádi bychom Vás upozornili na stále častější útoky na videokonferenční platformy/aplikace, které jsou v době pandemie velmi hojně využívané.

Pokud se účastníte videokonferencí či je organizujete, dbejte, prosím, zvýšené opatrnosti v oblastech/doporučeních uvedených níže. Většina doporučení se týká převážně velmi oblíbené (a na KrÚ rovněž využívané) platformy ZOOM (hosting na zoom.us doméně), ale jsou převoditelná na obecnou videokonferenční platformu (aplikaci).
 

 
 
Doporučení pro účastníky

Pokud využíváte aplikaci Zoom na svém počítači/smatphonu, aktualizujte ji:
  • výrobce aplikace opravil v nedávné době několik zranitelností (mimo jiné umožňujících např. připojení podvodného účastníka, odposlouchávání hovorů, apod.)
  • obecně je důležité provozovat aktuální aplikace 

Dbejte zvýšené opatrnosti v případě, že Vám e-mailem přijde pozvánka s odkazem pro připojení ke konferenci. Zkontrolujte/ověřte: 
  • odesílatele e-mailu, 
  • pravděpodobnost, že se s Vámi někdo chce spojit (máte něco schůzku domluvenou či zarezervovanou v kalendáři? Komunikovali jste již někdy s danou osobou? V případě pochybností ověřte např. telefonicky, zda pozvání opravdu je od toho, koho myslíte), 
  • odkaz, kam vede 

Neklikejte „bezhlavě“ na odkazy a přílohy, které Vám pošlou účastníci videokonference v rámci tzv. chatu
  • při (co se počtu účastníků týče) velkých konferencích ve virtuální místnosti nemůžete vědět, kdo sedí na druhém konci pod uvedeným profilem a  zda to není podvodný účastník konference 
  • při „malých“ konferencích toto tolik nehrozí, u větších je lepší se vždy účastníka dotázat, zda Vám odkaz poslal on nebo někdo jiný (např. někdo s podobným jménem/přezdívkou/...) 

Doporučení pro organizátory meetingů (pomocí aplikace Zoom) 

Zvažte zabezpečení virtuální místnost proti nezvaným hostům pomocí např. těchto opatření: 
  • zabezpečení místnosti pomocí hesla, které sdělíte  účastníkům e-mailem nebo jiným komunikačním kanálem  
  • použití tzv. „čekárny“, kdy se uživatelé nejprve připojí do čekárny, kde se čeká na autorizaci/schválení účastníka organizátorem meetingu 
  • používejte primárně virtuální místnosti tzv. jednorázové, které mají náhodně generované ID (ne ty osobní, tzv. personal meeting room, které mají stálé ID/odkaz) 

 
 
Zodpovídá: Ing. Dominik Marek
Vytvořeno / změněno: 3.4.2020 / 3.4.2020
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 1095
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek