Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné získal ocenění Opera Historica 2019

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné získal ocenění Opera Historica 2019
V závěru minulého týdne proběhl ve Španělském sále Pražského hradu slavnostní večer nazvaný Pocta české památkové péči, jehož organizátorem byl Czech Architecture Week ve spolupráci se Správou Pražského hradu. S cílem ocenit příkladnou starost a péči o kulturní dědictví České republiky za poslední tři desetiletí i jako oslavu tuzemské architektury a kulturního dědictví a poctu lidem a organizacím, kteří celoživotně o toto dědictví pečují, věnovali organizátoři tento projekt jako příspěvek připomenutí 30. výročí sametové revoluce. Na ocenění Opera Historica 2019 mohly být nominovány významné projekty, záchrany a obnovy architektonických památek z celé republiky, které byly realizovány v předchozích 30 letech – z Kraje Vysočina se mezi nominovanými objevila celková obnova a revitalizace Zámku Třebíč, sídla Muzea Vysočiny Třebíč, a obnova Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.
 

 
 

Cenu hejtmana Kraje Vysočina za příkladně obnovenou památku v kategorii Péče o památky měst, obcí a krajů získala Římskokatolická farnost – děkanství v Polné za obnovu Kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Osobnosti spojené s Krajem Vysočina byly zastoupeny i v Ceně Jože Plečnika za celoživotní přínos v oblasti památkové péče. Na tvorbě seznamu oceněných osobností se zásadně podílel Národní Památkový ústav a plaketu a diplom předala všem laureátům generální ředitelka paní Naděžda Goryczková.

 

Zaplněný sál s více než čtyřmi sty hosty za účasti členů vlády, Senátu, krajů, církevních a uměleckých kruhů či odborných institucí spojila sounáležitost s bohatou historií naší země, hrdostí na umělecké výtvory minulosti a pýcha z jejich obnovy a oživení. Jednou z nejvýznamnějších hodnot České republiky je právě její mimořádné památkové dědictví. Rozsah, pestrost a celistvost tohoto kulturního bohatství jsou i v celoevropském měřítku zcela výjimečné. Ať už se jedná o drobné stavby, prestižní architektonicko-stavební počiny, urbanistické celky či přírodní krajinářské kompozice, ať už mají podobu lidových staveb, reprezentativních rodových sídel, sakrální architektury či mimořádných technických staveb, jsou pro nás hmatatelným obrazem naší domoviny a jedním z určujících prvků naší národní kulturní identity. Vědomí historické kontinuity a péče o památkové dědictví ukazují nejen kulturní úroveň jednotlivce, ale odrážejí i kulturní, duchovní a ekonomickou úroveň celé společnosti.

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné, jehož vlastníkem je Římskokatolická farnost Polná, je ranně barokní chrám postavený v letech 1700 – 1704. Je mimořádně působivý svým kompaktním, monumentálním a přitom jednoduchým hmotovým řešením a bohatou impozantní vnitřní štukovou výzdobou, na které se podílel italský štukatér G. A. Corbellini. Pro své nesporné hodnoty byl v roce 2008 prohlášen národní kulturní památkou. Úspěšný projekt „Zpřístupnění národní kulturní památky v Polné pro potřeby cestovního ruchu“ financovaný z Regionálního operačního programu Jihovýchod umožnil za výrazného přispění města Polná a Římskokatolické farnosti – děkanství Polná realizovat rozsáhlou obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie. Komplexní opravy se dočkala fasáda, krov i střecha kostela, zrestaurovány byly dveře a okna, opraveno bezprostřední okolí chrámu včetně monumentálního schodiště se sochařskou výzdobou. Pro veřejnost bylo v roce 2012 zpřístupněno první církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi – je umístěno v prostorách nacházejících se nad klenbami kostela, na ochozech a věži chrámu, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.


Obnova a zpřístupnění kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné získala 2. cenu v kategorii Péče o kulturní dědictví ankety ZLATÁ JEŘABINA 2012, které je každoročně vyhlašovanou Cenou Kraje Vysočina za kulturní počin roku. Chrám v Polné získal také ocenění Čestné uznání STAVBA VYSOČINY 2012. V neposlední řadě ocenila veřejnost v hlasování Restaurování varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v kategorii Péče o kulturní dědictví ankety ZLATÁ JEŘABINA 2017 – nástroj sestrojil v roce 1708 varhanář Jan David Sieber, v současnosti patří k největším dochovaným varhanám vyrobeným v českých zemích  video  

 

LAUREÁTI CENY OPERA HISTORICA 2019:

Hlavní město Praha – Rekonstrukce Národního muzea v Praze

Středočeský kraj – Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena

Plzeňský kraj – Obnova barokního areálu Mariánská Týnice

Karlovarský kraj – Klášter premonstrátů v Teplé

Ústecký kraj – Obnova kostela a zámku v Konojedech

Liberecký kraj – Hrad Grabštejn

Královéhradecký kraj – Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Pardubický kraj – Národní Hřebčín v Kladrubech nad Labem

Kraj Vysočina – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Jihomoravský kraj – Vila Stiassni

Olomoucký kraj – Rekonstrukce zámku a oranžerie v Čechách pod Kosířem

Moravskoslezský kraj – Multifunkční aula „Gong“

Zlínský kraj – Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Asociace soukromých vlastníků hradů a zámků – Zámek Blatná

 

LAUREÁTI CENY ODBORNÉHO KOLEGIA:

Areál Pražského hradu, Palác šlechtičen

Rekonstrukce Obecního domu v Praze

Rekonstrukce Müllerovy vily

Rekonstrukce areálu Valdštejnského paláce

Rekonstrukce Zámku Kratochvíle

Rekonstrukce barokního Hospitalu v Kuksu

Obnova Zámku Kunín

 

LAUREÁT CENY ICOMOS – Areál hradu a zámku Český Krumlov

 

LAUREÁT CENY ARCIBISKUPA – Kostel sv. Jakuba Staršího v Přepeřích

 

LAUREÁT CENY MINISTRYNĚ PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČR – Zámek a oranžérie v Čechách pod Kosířem

 

LAUREÁT CENY MINISTRA KULTURY ČR – Vila Tugendhat

 

LAUREÁTI ZVLÁŠTNÍCH CEN ORGANIZÁTORŮ:

Česká národní banka

Chateau de Versailles

 

LAUREÁT CENY GRAND PRIX OPERA HISTORICA – Národní muzeum v Praze

 

LAUREÁTI CENY JOŽE PLEČNIKA 2019:

PhDr. Jiří Langer, CSc.

doc. Ing. arch. František Kašička, CSc.

PhDr. Bohumil Samek

Ing. Petr Macek PhD.

Ing. Aleš Krejčů

doc. PhDr. Vladimír Hrubý

Ing. arch. Alexandr Skalický

MVDr. Pavel Heřman

Mgr. Ludmila Drncová

Pavel Jerie

doc. PhDr. Josef Štulc, CSc.

prof. Ing. arch. Václav Girsa

Ing. arch. Miloslav Hanzl

PhDr. Kateřina Bečková

Ing. arch. Karel Kuča

Ing. arch. Petr Chotěbor

akad. mal. Romana Balcarová

doc. PhDr. Tomáš Kotalík, CSc.

prof. Ing. arch. Jiří Škabrada, CSc.

PhDr. Pavel Slavko

PhDr. Ivana Holásková


 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.10.2019 / 9.10.2019

Počet návštěv: 3843
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek