Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Tradiční bítešské hody potrvají ještě do středy 11. září

Tradiční bítešské hody potrvají ještě do středy 11. září
Začátek září je na Podhorácku vždy spojen s konáním Tradičních bítešských hodů. Oslavy odstartovaly už ve středu 4. září a trvají po celý týden. Hlavní program hodů připadl na uplynulý víkend a ani deštivé počasí nezabránilo spontánním a krojově pestrým vystoupením folklorních souborů z Velké Bíteše, Vlkova, Zbraslavi, Hrotovic, Velkého Meziříčí, Martínkova a Třebíče v rámci XVII. ročník Setkání folklorních souborů a skupin na Podhorácku, poté celý sobotní odpolední program zakončil hostující soubor Ortsmusik z rakouského Seefeld-Kadolz. V neděli se městem vydal krojovaný průvod s tradičním hodovým programem krojované chasy s rychtářem a právem. Tradiční hody potrvají ve Velké Bíteši až do 11. září.
 

 
 

Bítešské hody byly v letošním roce zahájeny již středu 4. září stavěním máje a symbolicky završeny v neděli krojovaným průvodem městem s tradičním hodovým programem krojované chasy s rychtářem a právem. Po celou dobu až do středy 11. září si mohou návštěvníci Velké Bíteše vybrat z bohaté nabídky doprovodného programu, odpoledních a večerních koncertů nejrůznějších žánrů, zazpívat si při  večerních posezeních u cimbálu v bítešských sklípcích nebo si ještě užít hodové dozvuky spojené s kácením máje v polovině tohoto týdne..

 

Folklorní festival Setkání na Podhorácku byl založen ve Velké Bíteši v roce 2003 a v průběhu let si získal široký okruh příznivců. Nemalou měrou k tomu přispívá atmosféra akce, právě proto, že probíhá v týdnu Tradičních bítešských hodů. „Pozvání k účasti přijímají soubory z Podhorácka a Horácka i sousedé z Brněnska a Drahanska. Záměrem je, aby v pestré a současně kulturně blízké skladbě programu byl dáván prostor nejen městským folklorním souborům, ale rovněž vesnickým skupinám,“ upřesňuje Katina Lisá z Muzea Vysočiny Třebíč. Hlavním pořadatelem je Informační centrum a klub kultury města Velké Bíteše. Programovou část má na starost Muzejní spolek Velkobítešska. Od roku 2007 je do spolupráce zapojeno Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč.

S letošním ročníkem je také spojena na Vysočině ojedinělá událost. Při slavnostním zahájení folklorního festivalu, kterého se zúčastnili zástupci Kraje Vysočina, města Velká Bíteš a Muzea Vysočiny Třebíč,  předala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová, drobné dárky a  veřejné poděkování dívčímu sboru Národopisného souboru Bítešan za získání titulu Laureát MFF Strážnice 2019. Toto prestižní ocenění, které si letos bítešské zpěvačky přivezli domů za působivou interpretaci písňového materiálu z Horácka, získal v celé historii MFF Strážnice pouze jediný zástupce z Vysočiny, a to jihlavský folklorní soubor Pramínek v roce 2012. 

 

 

„Čí só hode……..?“, no přece naše! A ve Velké Bíteši jako vždy nejlepší a největší na Vysočině.

Více informací k programu hodů zde.

Bíteš

Bíteš

Bíteš

Bíteš

Bíteš

 • zpracováno z materiálů Muzea Vysočiny Třebíč, Pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Tradiční bítešské hody potrvají ještě do středy 11. září
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.9.2019 / 9.9.2019

Počet návštěv: 2347
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek