Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ahoj Nachbar! Výstava české karikatury v dolnorakouské Kremži

Ahoj Nachbar! Výstava české karikatury v dolnorakouské Kremži
Od neděle 3. června 2018 až do 20. ledna 2019 je pro všechny příznivce karikatury a obrazové satiry v dolnorakouské Kremži, v prostorách prestižní organizace Karikaturmuseum Krems, otevřená výstava „Ahoj Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien“. Výstavu mapující současnou českou satiru a karikaturu připravila Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, kurátorkou výstavy je na české straně historička umění havlíčkobrodské galerie Daniela Růžičková a za rakouskou stranu umělecký ředitel Muzea karikatury Gottfried Gusenbauer.
 

 
 

Vernisáž se uskutečnila v sobotu 2. června 2018. Za Kraj Vysočina patřilo úvodní slovo Janě Fischerové, náměstkyni hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů a v zastoupení hejtmanky spolkové země Dolní Rakousko Johanny Mikl-Leitner paní Petře Bohuslav, zemské radní pro oblast hospodářství, cestovní ruch a sport.

 

„Tato výstava je prvním z výstavních projektů připravených příspěvkovými organizacemi pro letošní rok v rámci kulturní spolupráce Kraje Vysočina a spolkové země Dolní Rakousko. Jsem moc ráda, že je to právě výstava „Ahoj Nachbar!“, která výstavní počiny 2018 otevírá a kterou se dnes společně prezentují tak prestižní organizace jakými jsou Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Karikaturmuseum Krems. Karikatura je navíc oborem, který je svými vyjadřovacími prostředky dostatečně srozumitelný i beze slov,“ zahájila svoji řeč Jana Fischerová.

 

K výstavě samotné velmi poutavě promluvila kurátorka havlíčkobrodské galerie Daniela Růžičková a její vstup byl hmatatelným důkazem, že vedle geografické blízkosti a společné historie je i právě téma karikatura, jako specifický typ uměleckého díla, oběma regionům velmi blízké.

Petra Bohuslav ve svém projevu vyjádřila velkou podporu kulturním výměnám v rámci obou regionů, kdy kultura a cestovní ruch jsou významnými oblastmi pro rozvoj obou regionů a uvedla, že smích spojuje, humor překonává všechny hranice a v tomto smyslu je Karikaturmuseum Krems pevným bodem i pro jakoukoliv další spolupráci.

 

Vernisáže výstavy se osobně zúčastnil také jeden ze sedmi vystavujících umělců Josef Blecha, který dal nahlédnout všem zainteresovaným do svého světa humoru.

 

Hudební doprovod v podání jihlavského jazzového dua Bee Band, Přemysla Hrubého a Martina Chaloupky, byl několikrát oceněn patřičným potleskem.

 

K výstavě připravilo Karikaturmuseum Krems doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek: výstavou tak provede i další z vystavujících umělců Jiří Slíva, a to 8. července, a 28. října opět kurátorka výstavy Daniela Růžičková.

 

Přeshraniční výstavní projekty jsou viditelným výstupem naplňování Dohody o spolupráci mezi spolkovou zemí Dolní Rakousko a kraji Jihomoravským, Jihočeským a Krajem Vysočina v oblasti kultury. Prvním oficiálním dokumentem zachycujícím vzájemnou spolupráci Kraje Vysočina se spolkovou zemí Dolní Rakousko je bilaterální dohoda z roku 2002. Zásadními mezníky pro rozvoj spolupráce obou regionů v kulturní oblasti pak byly Dolnorakouská zemská výstava „„Rakousko. Česko. Rozděleni – odloučeni – spojeni“ v roce 2009, jejíž koncept přesáhl hranice Dolního Rakouska a propojil Raabs a Horn s Telčí v Kraji Vysočina, následoval velmi úspěšný tříletý projekt Porta culturae sledující kulturní dění Vysočiny, Dolního Rakouska, kraje Jihočeského a Jihomoravského. Novou výzvou k prohloubení kulturní spolupráce těchto regionů je aktuálně otevřený projekt I-CULT: Mezinárodní kulturní platforma.

 

Více informací o výstavě Ahoj Nachbar! je k dispozici na www.galeriehb.cz.


Foto: Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod

satira

satira

satira

satira

 • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Ahoj Nachbar! Výstava české karikatury v dolnorakouské Kremži
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.6.2018 / 5.6.2018

Počet návštěv: 416
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek