Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Na Zakarpatí se z českých učebnic učí už více než tři stovky dětí

Na Zakarpatí se z českých učebnic učí už více než tři stovky dětí
Už čtyři roky posílá Kraj Vysočina do pěti zakarpatských partnerských základních škol učebnice českého jazyka. Aktuálně se z nich učí více než tři stovky dětí na prvním až třetím stupni základních škol. Podle informací hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka uvolní Kraj Vysočina ročně na nákup těchto učebnic kolem 35 tisíc korun. Letos v září jich on sám osobně předá v ukrajinských školách 140.
 

 
 

Učebnice českého jazyka do partnerské Zakarpatské oblasti Ukrajiny posílá Kraj Vysočina už čtvrtým rokem. Základní školy na Koločavě, v Mukačevu, Svaljvě, Užhorodu a Berehovské gymnázium si mezi sebe rozdělily už více než šest stovek výtisků, s tím, že v letošním roce už je učebnicový fond spíše obměňován. „Žáci na těchto školách mají český jazyk v osnovách povinně. O jeho zařazení do výuky se ale zasloužili svou aktivitou především jejich rodiče, kteří změnu osnov iniciovali. Žáci mohou ve studiu češtiny intenzivně pokračovat i na Užhorodské univerzitě. Někteří z nich se stávají posluchači naší Vysoké školy polytechnické Jihlava, kde studují v režimu českých nikoli zahraničních studentů. A k tomu jim znalost češtiny pomáhá,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Od zahájení spolupráce mezi oběma regiony v roce 2007 už Vysočina na Ukrajině podpořila více než 150 investičních projektů. Přispěla v součtu 40 miliony korun, stejnou částku na ně podle dohody přidala ukrajinská strana. První společné akce umožnily zateplení škol v obcích Strimba a Lazeščina. Předtím byly tyto budovy kvůli špatnému stavu v zimě skoro neobyvatelné.  Pro letošek bylo na Zakarpatské Ukrajině s podporou Vysočiny připraveno 20 projektů za cca 5 miliónů korun. Jde například o částečnou rekonstrukci ambulance v Širokém Luhu, dětské nemocnice ve Velkém Berezném, základní školy v Chustu nebo ve Velkých Kamjatech, mateřské školy ve Verchním Vodjaném, připravena je také výměna zkušeností v oblasti sociální a v oblasti práce hasičů a policie, účast studentů na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě, podpora publikační činnosti krajanských spolků a další aktivity.


  • Kateřina Svobodová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Na Zakarpatí se z českých učebnic učí už více než tři stovky dětí
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.7.2017 / 25.7.2017

Počet návštěv: 4940
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek