Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Strategie paliativní péče v Kraji Vysočina

Na Vysočině si předávali zkušenosti poskytovatelé hospicové péče
Kraj Vysočina má hotový první ucelený materiál týkající se organizace paliativní péče v regionu. Podle Vladimíra Novotného, náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví jde o materiál, který nemá takto komplexně zpracovaný žádný jiný region. Čtyřicetistránkový materiál popisuje priority Kraje Vysočina při zajištění péče o pacienty v pokročilých fázích onemocnění, včetně zajištění kvalitní péče v závěru života. Důraz bude i nadále kladen na péči o umírající v domácím prostředí prostřednictvím domácí i mobilní paliativní péče. Na tu kromě zdravotní pojišťovny a klientů přispívá i Kraj Vysočina, a to částkou 10 miliónů ročně.
 

 
 

Předložená Strategie paliativní péče v Kraji Vysočina je platná do roku 2020 a uvádí plánované aktivity, které budou realizovány prostřednictvím konkrétních projektů podléhajících samostatnému schválení v orgánech kraje, a to včetně finančního krytí. Po deseti letech intenzivní práce na rozvoji systému paliativní péče lze velice zjednodušeně konstatovat, že prioritou Kraje Vysočina je péče o umírající v domácím prostředí s maximální podporou a využitím služeb mobilní hospicové a ambulantní péče nabízené 24 hodin denně. Kraj se chce do budoucna zaměřit na proškolování lékařů, tak aby se rozšířily týmy schopné poskytovat náročnou a specializovanou péči. Na tento preferovaný stupeň navazuje poskytování paliativní péče v domovech pro seniory a především v nemocnicích zřizovaných krajem. „V současné době disponuje každá z pěti krajských nemocnic pro tyto účely vyčleněnými lůžky. Nejvíce je jich aktuálně k dispozici v Nemocnici Jihlava, a to až patnáct. Podle informací, které máme k dispozici je současná kapacita dostačující. Díky zajištěné nepřetržité ošetřovatelské péče jsou důležitou platformou k poskytování geriatrické paliativní péče i domovy pro seniory,“ říká Vladimír Novotný.

Vhodným doplněním současného systému, který je prioritou Kraje Vysočina, je kamenný hospic. Je chápán jako alternativa důstojné péče o pacienty v závěrečné fázi života. Stejně jako v ostatních případech je péče poskytována nejen nemocnému, ale také jeho blízkým.

 

„Cílem materiálu je nastavení vhodných podmínek pro práci erudovaných pracovníků v kontextu celospolečenského vývoje, rozvíjení domácí formy péče za pomoci mobilních specializovaných týmů, ambulancí a konziliárních týmů ve zřizovaných nemocnicích, doplněné o odpovídající lůžkovou formu včetně lůžkového hospice, dosažení rovnoměrně rozložené, dostupné, kvalitní a efektivní paliativní péče a zajištění bezpečného prostředí pro pacienty i personál a také posílení zázemí pro poskytování paliativní péče a vytvoření podmínek pro širokou informační podporu s jednotnou databází propojující potřeby a nabídky v rámci zdravotních a sociálních služeb,“ popsal závěry strategie Pavel Franěk, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.

 

Zájem o služby domácí hospicové péče na území regionu podle statistik vedených Krajem Vysočina stoupá. Zatímco v roce 2015 o specializovanou pomoc s domácí péčí v posledních dnech života svých blízkých požádalo 300 klientů, o rok později zájem stoupl zhruba o 10 %.

Kraj Vysočina podporuje poskytování hospicové péče systémově od roku 2010. Celkové náklady jednotlivých poskytovatelů na zajištění hospicové péče v Kraji Vysočina se ročně pohybují kolem 28 - 30 miliónů korun. Kraj na služby hospicové a domácí hospicové péče uvolní v roce 2017 celkem 10 miliónů korun.

 


 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.5.2017 / 30.5.2017

Počet návštěv: 8070
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies